Jak bude vypadat důchodová reforma? Budou mít dnešní třicátnici důstojnou penzi? A v čem se liší jednání vlády pod premiérem Petrem Fialou (ODS) od těch, které vedl Bohuslav Sobotka (ČSSD)? O tom všem mluví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vicepremiér, šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Jaký je rozdíl sedět ve vládě Petra Fialy (ODS) jako ministr práce a sociálních věcí oproti tomu dělat ministra zemědělství v kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD)?
Petr Fiala a Bohuslav Sobotka si jsou v některých povahových rysech podobní. Oba jsou slušní. Když se s nimi člověk na něčem dohodne, ví, že to platí. Petr Fiala je možná o něco ráznější, Bohuslav Sobotka dokázal být někdy neuvěřitelně trpělivý. Další rozdíl je v tom, že když jsem nastupoval do vlády před osmi lety, kromě Pavla Bělobrádka a Daniela Hermana jsem nikoho neznal. Měli jsme dlouho formální vztahy. Teď jsem znal kromě dvou ministrů všechny členy vlády, s některými si tykáme. Takže ve vládě je mnohem lepší atmosféra. Další rozdíl vidím v tom, že ve vládě teď není element, který by jednání komplikoval a bořil. Před osmi lety to byl Andrej Babiš. Poslední dva roky v Sobotkově vládě to byla opravdu velká komplikace.
Nebudou v budoucnu takovou komplikací ve vaší vládě Piráti? Zrovna vy jako konzervativní lidovci máte na spoustu věcí jiné názory než liberální Piráti.
Pětiletá spolupráce s Ivanem Bartošem i dalšími Piráty ve Sněmovně byla na běžné pracovní bázi dobrá. V něčem se lišíme, ale na spoustu věcí máme stejný pohled. Shodneme se na tom, kam má Česká republika směřovat, kde má být v rámci EU, NATO, jak má stát hospodařit. Ale v hodnotových otázkách máme rozdílné pohledy, to je pravda.
Tak jste je radši odložili do šuplíčku… Ulevilo se vám, když Ivan Bartoš obhájil post předsedy?
Neuměl jsem si představit, že by Piráti Ivana Bartoše nepotvrdili a nezvolili.
Docela jste si zavařil svým vyjádřením, že s důstojným důchodem mají počítat jen lidé s dětmi. Neměl by stát spíš více pomoci rodičům, aby si dokázali na důchod naspořit? A postarat se i o lidi, kteří třeba děti mít nechtějí nebo nemohou?
Takhle jsem to neřekl. Bylo to myšleno v tom duchu, že když rodiče budou mít průměrné výdělky a dokážou vychovat dvě či tři děti, tak by tento jejich vklad do společnosti měl stačit, aby měli důstojný důchod. Je naprosto racionální, že chceme princip, který umí ocenit výchovu. Mám v blízkém okolí lidi, kteří nemohou mít děti nebo nechtějí rodinu. Nemají výdaje za to, že platí dětem jídlo, vzdělání, kroužky. Důchodový systém by měl víc takové lidi motivovat, aby si část peněz dokázali naspořit. Současný systém zná jen zásluhovost – kolik sis vydělal, kolik let jsi pracoval. A my říkáme, že to nemůže být jediné kritérium. Musí tam být prvek, že rodič obětoval kus svého života a kus své kariéry výchově dětí.
Slíbili jste, že reformu předložíte do konce roku 2023. Jak to chcete udělat?
Nakonec jsme se rozhodli, že ji nebudeme předkládat nadvakrát, jak jsme původně chtěli. Spousta věcí už byla odpracována v důchodové komisi v minulém volebním období. Chceme navázat na věci, na kterých byla shoda.
Je možné mít na reformě shodu napříč politickým spektrem?
Za vlády Andreje Babiše tady shoda na základních věcech byla, jen on sám to shodil ze stolu. Na základních parametrech, jako je základní důchod a zásluhovost, by měla být shoda.
Prosadili byste reformu i kdyby ANO nesouhlasilo? Hlasů na to ve Sněmovně máte dost.
Hlasů máme dost, ale byl bych rád, aby shoda byla.
Když nebude, nemůže se pak stát, že po vás přijde nová vláda a všechno opět zruší?
Nemělo by se stát to, co v roce 2012, že byla přijata důchodová reforma bez konzultace s opozicí, potom přišla Sobotkova vláda a zrušila druhý pilíř.
Na důchody mít budeme. Jsem si jistý.
Budou mít dnešní třicátníci vůbec nějaký starobní důchod?
Jsem si jistý, že vy i já budeme mít důchod. Pamatuji si debaty kolem roku 2009, kdy se říkalo, že nebude na důchody. V ČR se začala zvyšovat porodnost a důchodový účet je v minusu jen osm miliard korun. A byly i roky, kdy byl v přebytku. Takže otázka je, jak bude vypadat ekonomika, jaká bude nezaměstnanost a jestli budeme vychovávat děti. Když neuděláme žádné změny, nároky na státní rozpočet se budou zvyšovat. Ale pokud budeme směřovat k tomu, aby lidé byli víc zodpovědní, budou mít místo jednoho dítěte dvě, poroste demografie i produktivita práce.
Ruku v ruce by s tím měla jít podpora částečných úvazků nebo předškolní péče. Někdo by třeba chtěl pracovat, ale není jednoduché sehnat hlídání dětí, nebo je to drahé.
Jako táta jsem si safra vědom, jak je důležité mít dostupnost dětských skupin, školek. Hodně se to zlepšilo, nabídka se rozšířila. Problémem jsou částečné úvazky. Motivace zaměstnavatelů je dnes nulová, proto chceme snížit odvody u částečných úvazků.
Vaše vláda hodlá snižovat výdaje. Na druhou stranu v programu tvrdíte, že chcete zajistit valorizaci finančních zdrojů pro sociální služby a příspěvky na péči, zajistit spravedlivé odměňování pracovníků v sociálních službách, valorizovat minimální mzdu, zvážit valorizaci rodičovského příspěvku, zvýšit vdovské a vdovecké důchody... Teď se navíc zvyšuje příspěvek na bydlení kvůli energetické krizi. Kde na to chcete vzít peníze?
Když se nám podaří udržet ekonomický růst nad třemi procenty HDP a nezaměstnanost kolem tří procent, jsme každý rok schopni tyto kroky realizovat. Když mluvíme o valorizaci některých typů příspěvků a podpor, tak to stát stejně dělá, ale dělá je nesystémově ad hoc.
Co když těmto plánům nebude odpovídat ekonomický růst? Petr Fiala už říkal, že jste převzali stát v horší situaci, než si myslel.
Věřím, že bude. I navzdory minulé vládě nebo posledním dvěma letům koronavirové krize dokázali lidé a firmy udržet růst ekonomiky.
Vláda chce ušetřit v letošním rozpočtu 80 miliard. Kde uspoříte vy na svém resortu?
Na mzdových výdajích. Chci začít snižovat počty lidí už v letošním roce, běžné investiční výdaje na některé akce, které byly naplánované. V provozních výdajích můžeme ušetřit přes 1,5 miliardy.
Ale vláda chce celkem ušetřit 80 miliard.
Jsme atypické ministerstvo. Žádné ministerstvo nemá tolik mandatorních výdajů. Ještě jsme tu debatu neuzavřeli. Procházíme veškeré údaje. Musíme se podívat, jak efektivní jsou dotační tituly, jestli nemůžeme využít evropské peníze.
Dotkne se osekávání výdajů lidí? Důchodců, nebo těch, kteří pobírají dávky?
Žádné kroky, které teď děláme a dělat budeme, nepovedou k tomu, že bychom škrtali na investicích a výdajích do lidí. Ano, zmrazili jsme platy ve veřejné sféře. Ale zároveň za roky 2021 a 2022 jen přes zvýšenou slevu na poplatníka, na manžela, manželku a na děti celkem pracujícím lidem zůstalo 30 miliard korun. Nebudeme dělat kroky, které by znamenaly omezení valorizace důchodů. Připravujeme se, že od června bude mimořádná valorizace.
Takže se lidé nemusejí bát, že se bude škrtat?
Mohu garantovat, že jako lidovci chceme být sociálně zodpovědným svědomím této vlády. Sám jsem z chudých poměrů, vyrůstal jsem v domácnosti pěti dětí. Moji rodiče měli problém zafinancovat běžné výdaje. V životě jsem neměl nové kolo, nosil jsem boty po sourozencích. Vím, co to znamená žít velmi skromně. Snažím se dělat politiku tak, abychom lidem dávali šanci vracet se zpátky nahoru. Fakt na lidech nechceme dělat škrty. Například je shoda na tom, že letos zopakujeme Milostivé léto. Chceme dát lidem šanci vrátit se do legálního pracovního trhu, aby dostali druhou šanci.