Životní a existenční minimum se zvýší, sdělil Jurečka. Porostou i přídavky na děti a důchody

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Vláda navýší životní minimum

Životní a existenční minimum se od ledna zvýší. Dohodla se na tom koalice. Zvednout se mají i přídavky na děti, a to o 30 procent. Pracující rodiny by pak měly dál pobírat dávku o 500 korun vyšší. Dojde také k valorizaci důchodů. Oznámil to ve čtvrtek ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Od 1. ledna zvýšíme životní a existenční minimum. Výše bude podle vývoje inflace. Je to důležitá zpráva pro velkou část lidí, protože minimum valorizuje osm typů dávek a rozšiřuje to množství lidí, kteří o ně mohou žádat,“ řekl na tiskové konferenci Jurečka.

Zatím ale není jasné, o kolik minima porostou. „Předpokládáme, že vyjdeme z dat jako u předchozích valorizací. Využijeme údaje Českého statistického úřadu o růstu inflace,“ vysvětlil.

PŘEHLEDNĚ: Příspěvek na bydlení má nová pravidla. Kdo na něj má nárok a jak na zažádání?

Vláda ve středu rozšířila možnost pro lidi, kteří si chtějí žádat o dávky na bydlení. Navýšila totiž hranici takzvaných normativních nákladů, tedy průměrných celkových nákladů na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti, na jejichž základě si mohou lidé o příspěvek zažádat. Důvodem zvýšení o 2 000 až 4 500 korun jsou především zdražující se energie.

Kvůli inflaci minimum vzrostlo naposledy od července. Nyní pro samotného dospělého činí 4 620 korun. Pro dospělé v rodině a děti je částka nižší. Zvýšení minimální částky pro život a přídavků doporučila Národní ekonomická rada vlády (NERV). Jurečka v minulých týdnech několikrát zopakoval, že vláda je připravena při pokračujícím zdražování minimum navýšit.

Minimum slouží pro stanovení nároku na dávky i pro výpočet některých podpor. Letos se kvůli vysoké inflaci upravovalo dvakrát. Od dubna se po dvou letech zvedlo o deset procent z 3 860 na 4 250 korun. Od července pak vzrostlo o 8,8 procenta na 4 620 korun.

Kdo má na přídavky nárok?

Na přídavky na děti mají nárok domácnosti s čistým příjmem do 3,4násobku životního minima. Podle věku dítěte činí 630, 770 či 880 korun měsíčně. V rodinách pracujících či studujících rodičů je dávka o 500 korun vyšší, tedy 1 130 korun, 1 270 korun či 1 380 korun měsíčně.

Se zvýšením minima se rozšiřuje okruh rodin, které mohou přídavky pobírat. Zvedá se totiž hranice příjmu pro nárok na dávku. Nyní může přídavky získat například rodičovská dvojice se dvěma předškoláky s měsíčním rodinným příjmem do 43 554 korun čistého či samoživitelka s potomkem na vysoké škole s čistým příjmem do 25 738 korun. Úřady práce vyplatily v červenci podle údajů ministerstva 300 900 dětských přídavků, je to o 25 procent víc než loni za stejný měsíc. Tehdy dávku dostalo 240 tisíc dětí. Výdaje letos za sedm měsíců činily 2,04 miliardy korun, loni to bylo 1,28 miliardy.

Navýšit přídavek na dítě doporučují experti na sociální problematiku i NERV. Podle nich dávka dobře cílí na domácnosti s nižším příjmem. NERV navrhuje zvednout částky přinejmenším o 30 procent. Národní rozpočtová rada s poskytováním pomoci v krizové situaci souhlasí. Podle ní by ale opatření měla být jednorázová či dočasná, ne trvalá. Dlouhodobé kroky by kabinet neměl kvůli rychlému zadlužování provádět bez zajištění dodatečných a dostatečných zdrojů na pokrytí nových výdajů.

Tagy: