První školní den
Nový školní rok začal za přísnějších hygienických pravidel proti šíření koronaviru. Někteří školáci v úterý zamířili do tříd skoro po půl roce poté, co vláda kvůli koronavirové nákaze 11. března nařídila všechny školy zavřít. Do konce minulého školního roku provoz plně neobnovily a docházka byla dobrovolná.
„Je úžasný pocit vidět všechny žáky opět pohromadě. Jsem ráda, že jsme se tu zase sešli. Na dnešní den jsme se těšila dva měsíce a už i před tím, protože kvůli koronaviru jsem se s některými žáky dlouho neviděla,“ popsala své pocity pro CNN Prima NEWS Tereza Povýšilová, třídní učitelka druháků ze základní školy Černošice.
Děti nejsou hloupé, na roušky ve školách si zvyknou, míní psycholog Mertin
Roušky, které mohou některé školy dětem nařídit, jsou podle psychologa Václava Mertina z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy jen dalším pravidlem, na které si děti zvyknou. Mnohem horší je podle něj situace učitelů. Ti by podle něj neměli k dětem přistupovat direktivně a dávat jim za zapomenuté roušky poznámky, ale v klidu jim vše vysvětlit. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovoří dále i o tom, zda se děti do školy těší nebo jak může půl roku bez aktivní docházky ovlivnit jejich vzdělání.
Dodala, že první školní den jde jen o přivítání. „S dětmi si řekneme, jak se měly. Pak máme dva dny, během kterých si budeme rozdávat učebnice, zabydlovat se v naší třídě a od pátku nebo od pondělí už se budeme učit podle rozvrhu,“ upřesnila.
S rouškou i bez ní
Ministr školství Robert Plaga (za ANO) slavnostně zahájil školní rok v Masarykově základní škole v Újezdu nad Lesy v Praze 9. Přibližně dvacet škol oznámilo, že kvůli karanténě neotevřou ani v úterý. Výuka v nich začala na dálku.
Někde ředitelé s ohledem na doporučení od ministerstva a epidemiologů zakázali rodičům vstup do budovy nebo pustili do učeben rodiče prvňáčků pouze s rouškou. Cílem hygienických opatření je omezit šíření nákazy, aby se školy nemusely zavírat. V některých pražských školách jsou kvůli zařazení hlavního města do oranžového (druhého) stupně rizika nákazy povinné roušky. Záleželo ale na jednotlivých ředitelích, protože hygienici zatím roušky nenařídili, pouze doporučili. Většina dětí tak zahájila školní rok bez nich.
Znovuzavření škol? Nové studie varují před nakaženými dětmi bez příznaků
Když se před několika měsíci začala uvolňovat protiepidemická opatření, málokdo věřil tomu, že se to obejde bez opětovného nárůstu počtu nakažených novým typem koronaviru. Nyní ale stojíme možná před největším rozhodnutím od doby, kdy virus SARS-CoV-2 dorazil do Evropy. Jen pár dní před začátkem nového školního roku se totiž objevily nové vědecké studie, z nichž vyplývá, že poměrně vysoký podíl dětí a mladistvých může nákazu přenášet, aniž by si vůbec něčeho všimli.
Distanční výuku máme nacvičenou
Učitelka Tereza Povýšilová věří, že je škola připravena i na případné opětovné zavedení distanční výuky. „Ohledně podzimu jsem pozitivní. Doufám, že všechno zvládneme. A kdyby náhodou ne, tak to máme nacvičené. Distanční výuka probíhala perfektně, musím pochválit všechny své žáky, ale i rodiče, protože jsem měla loni prvňáky a zvládli jsme to skvěle. Doufám, že k sobě budeme všichni ohleduplní,“ řekla učitelka ze ZŠ Černošice Povýšilová.
Do prvních tříd nastoupilo přes 107 tisíc dětí. Celkem do základních škol chodí zhruba 961 tisíc dětí, tedy přibližně o 8 300 více než loni. Do středních škol přišlo kolem 408 tisíc žáků, meziročně zhruba o 9 900 více.