reklama

Prázdniny skončily. Některé školy však kvůli koronaviru zůstaly dál zavřené

Nový školní rok začal za přísnějších hygienických pravidel proti šíření koronaviru. Někteří školáci v úterý zamířili do tříd skoro po půl roce poté, co vláda kvůli koronavirové nákaze 11. března nařídila všechny školy zavřít. Do konce minulého školního roku provoz plně neobnovily a docházka byla dobrovolná.

reklama

„Je úžasný pocit vidět všechny žáky opět pohromadě. Jsem ráda, že jsme se tu zase sešli. Na dnešní den jsme se těšila dva měsíce a už i před tím, protože kvůli koronaviru jsem se s některými žáky dlouho neviděla,“ popsala své pocity pro CNN Prima NEWS Tereza Povýšilová, třídní učitelka druháků ze základní školy Černošice.

Dodala, že první školní den jde jen o přivítání. „S dětmi si řekneme, jak se měly. Pak máme dva dny, během kterých si budeme rozdávat učebnice, zabydlovat se v naší třídě a od pátku nebo od pondělí už se budeme učit podle rozvrhu,“ upřesnila.

S rouškou i bez ní

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) slavnostně zahájil školní rok v Masarykově základní škole v Újezdu nad Lesy v Praze 9. Přibližně dvacet škol oznámilo, že kvůli karanténě neotevřou ani v úterý. Výuka v nich začala na dálku.

Někde ředitelé s ohledem na doporučení od ministerstva a epidemiologů zakázali rodičům vstup do budovy nebo pustili do učeben rodiče prvňáčků pouze s rouškou. Cílem hygienických opatření je omezit šíření nákazy, aby se školy nemusely zavírat. V některých pražských školách jsou kvůli zařazení hlavního města do oranžového (druhého) stupně rizika nákazy povinné roušky. Záleželo ale na jednotlivých ředitelích, protože hygienici zatím roušky nenařídili, pouze doporučili. Většina dětí tak zahájila školní rok bez nich.

Distanční výuku máme nacvičenou

Učitelka Tereza Povýšilová věří, že je škola připravena i na případné opětovné zavedení distanční výuky. „Ohledně podzimu jsem pozitivní. Doufám, že všechno zvládneme. A kdyby náhodou ne, tak to máme nacvičené. Distanční výuka probíhala perfektně, musím pochválit všechny své žáky, ale i rodiče, protože jsem měla loni prvňáky a zvládli jsme to skvěle. Doufám, že k sobě budeme všichni ohleduplní,“ řekla učitelka ze ZŠ Černošice Povýšilová.

Do prvních tříd nastoupilo přes 107 tisíc dětí. Celkem do základních škol chodí zhruba 961 tisíc dětí, tedy přibližně o 8 300 více než loni. Do středních škol přišlo kolem 408 tisíc žáků, meziročně zhruba o 9 900 více.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama