Státy Evropské unie nadále kupují od Ruska ropu a zemní plyn. Některé členské země argumentují tím, že si Evropa na rozdíl od USA nemůže dovolit takový obchod zastavit, protože je na ruských dodávkách zmíněných komodit závislá. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) takový přístup označil za vědomé financování terorismu.
„Rusko se chová jako teroristický stát. Jeho počínání na Ukrajině je zločinným terorem vůči civilnímu obyvatelstvu. Země EU nákupem ruských surovin otevřeně a vědomě financují terorismus. To už můžeme klidně kšeftovat i s Al-Káidou,“ napsal Kalousek na Twitter po středečním ostřelování ukrajinského Mariupolu, během něhož Rusové zaútočili i na tamní dětskou nemocnici a porodnici.
Rusko se chová jako teroristický stát. Jeho počínání na Ukrajině je zločinným terorem vůči civilnímu obyvatelstvu. Země EU nákupem ruských surovin otevřeně a vědomě financují terorismus. To už můžeme klidně kšeftovat i s Al-Káidou. https://t.co/ty2stvaPcI
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) March 10, 2022
Během tohoto náletu zemřeli podle ukrajinských úřadů tři lidé, včetně jednoho dítěte. Výbuch dále zranil 17 lidí a způsobil obří škody na nemocničním zařízení. Evropská unie v souvislosti s ruskými útoky na civilní obyvatelstvo zvažuje další protiruské sankce.
Mluví se i o zákazu dovozu ropy či zemního plynu z Ruska, jako to už udělaly Spojené státy a Velká Británie. Názor členských zemí na tento krok však není jednotný. Vyloženě odmítavě se k němu staví například Německo, Nizozemsko či Maďarsko.
Válka na Ukrajině
„Přátelé a bývalí kolegové z Německa, Nizozemska a Maďarska, pokládáte opravdu za nevyhnutelné, aby v každé válce – v první i druhé světové – a i teď na Ukrajině vraždil plyn? Je ve vašich silách to vraždění zastavit. Ptejte se svého svědomí a jednejte,“ vyzval lídry těchto zemí Kalousek.
Topolánek: Lze se připravit
V podobném duchu se vyjádřil i bývalý premiér Mirek Topolánek: „Jsme připraveni na limitovaný nákup pohonných hmot? Jsme připraveni na regulaci odběru plynu? Jsme připraveni na blackout? Na to všechno se připravit lze. Na bombardování porodnice nikdy.“
Německá vláda, která se nejdříve stavěla zdrženlivě i k plánu částečně Rusko odpojit od mezinárodního platebního systému SWIFT, v případě ropy a zemního plynu argumentuje tím, že by Evropa něco takového neutáhla. „Všichni se shodneme na tom, že závislost Evropy na fosilních palivech je jiná než v případě USA či Kanady,“ argumentoval německý kancléř Olaf Scholz.
Maďarský ministr financí Mihaly Varga zase uvedl, že by jeho vláda nepodpořila žádné sankce na ruskou energetiku. Rovněž zmínil, že už stávající sankce uvalené na Rusko poškodily maďarskou ekonomiku. Proti zákazu importu ruské ropy a zemního plynu do EU se vyslovil i nizozemský premiér Mark Rutte.
A co na další sankce česká vláda? Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek uvedl, že je pro co nejtvrdší sankce. Zmínil konkrétně odstřižení dalších bank od systému SWIFT nebo blokádu lodí. Jak daleko by ale byla vláda ochotna zajít s ropou či plynem, zatím neprozradil.