Už víte, kam vyrazíte v létě s rodinou či přáteli? Pokud ne, iniciativa „Pojďte s námi do přírody“ vám nabídne řadu tipů na oblasti v Česku i události, které vám pomohou nahlédnout pod ruce matce Přírodě. Putování za bobrem, syslím rájem nebo mezi kosatci je jen zlomkem toho, co všechno můžete v následujících měsících vidět a zažít.
„Tuzemskou přírodu letos nejspíš čeká rekordní návštěvnost. Právě proto jsme připravili tipy na pozoruhodná místa a také akce s průvodci, na kterých se lidé mohou dozvědět celou řadu zajímavostí. Chceme ukázat, že naše příroda je krásná, a také jakým způsobem se o ni pečuje,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec, který otevřel novou naučnou stezku okolím Padrťských rybníků v chráněné krajinné oblasti Brdy. Některé její části byly do této chvíle pro veřejnost nepřístupné.
Není zvěř jako zvěř: KRNAP vytáhl do boje s nepůvodními druhy
Z nejčastěji se vyskytujících druhů v Krkonoších lze jmenovat zejména petlahvoně odhozence, vlhčence ubrouskového, sáčkovce šustilku nebo obalíka sušenkovitého. Lidmi zavlečené druhy z přírody nemizí, ba naopak se rozmnožují co do počtu i druhů. V příštích týdnech se vypraví v rámci kampaně do Krkonoš expedice mladých zoologů, jejímž cílem bude vytvoření taxonomie všech odpadkoušů, které se v krkonošské přírodě objevují.
Kromě CHKO Brdy mohou lidé například pozorovat hnízdění sokola stěhovavého na Broumovsku, poznávat Jizerské či Lužické hory nebo se vydat na kole za přehradami Železných hor. „Tipy na výlety i akce postupně doplňujeme, aby si návštěvníci měli z čeho vybírat. Chceme představit území nejrůznějšího charakteru, aby bylo vidět, jak je naše příroda rozmanitá. Rádi bychom, aby se také dozvěděli, co dělat pro to, aby taková zůstala i v budoucnu. Jsme rádi za všechny, kteří nám pomáhají přírodu chránit svým ohleduplným chováním,“ doplňuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
Pohyb lidí v přírodě mnohdy doprovází hluk, odpadky a pohybování se mimo vyznačené trasy – to všechno může ohrozit volně žijící živočichy. Proto AOPK ČR ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody připravila několik bodů, které by měl každý výletník dodržovat.
Šest zásad ohleduplného návštěvníka přírody
1. Vím, kam jdu
Výlet plánuji podle svých schopností a zkušeností. S sebou si vezmu vše, co mohu potřebovat. Znám pravidla a omezení pro pohyb v oblasti, kam se chystám.
2. Chráním přírodu a vše, co poskytuje
Většinou nevadí, když si natrhám lesní plody pro svou potřebu. Neničím okolí, netrhám květiny a nezabíjím nic živého. Odnáším si jen zážitky a obrázky. Pohybuji se přednostně po svých.
Pes štval jelena, ten spadl ze srázu a zabil se
Vše se odehrálo nad Studeným kolenem pod Špindlerovým Mlýnem. Podle svědků měl husky s postrojem štvát jelena, který ve snaze utéci spadl ze čtyřmetrové opětné zdi na silnici a na místě se zabil. Majitel psa nebyl v tu chvíli v dosahu.
3. Respektuji navštívené místo a jeho obyvatele
Respektuji omezení v chráněném území. Vnímám a jsem ohleduplný k přírodě i místním obyvatelům. Neruším hlukem, světlem ani svou přítomností, nepřekážím. Chovám se tak, abych nerušil zážitek ostatním návštěvníkům. Svého psa mám vždy pod kontrolou.
4. Zodpovídám za svou bezpečnost.
Sleduji okolí, neriskuji. Vím, že příroda může být pro nepozorného návštěvníka nebezpečná. Přesto jsem rád, když je příroda nespoutaná.
5. Nezanechávám po sobě stopy
Vše, co jsem si do přírody s sebou přinesl, si též odnáším. Když potřebuji na záchod, nezůstávají po mně viditelné stopy. Navštívené místo zanechávám tak, jak jsem ho našel.
6. Podílím se na péči
Chráním navštívené místo. Nezveřejňuji fotografie a souřadnice míst, která nejsou přístupná a všeobecně známá. Na poškozování přírody nebo nedostatky upozorním správce území.