Katastrofa: Na soutoku Odry a Olše hynou ryby, nikdo neví proč. Řeku teď ředí vodou z přehrady

Úhyn ryb v Odře

Na soutoku řek Odry a Olše ve Slezsku hynou ryby, rozsah a příčina této události zatím podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) není známá. O tom, že v Odře na české straně hynou ryby, informovala ve středu polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Státní podnik Povodí Odry nyní vypouští vodu z přehrady Šance a částečně také z nádrže Morávka ve snaze naředit vodu v řece. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) má podezření na nedostatek kyslíku v řece. Odebírá vzorky, výsledky budou asi ve čtvrtek. Hasiči budují na místě nornou stěnu.

„Vypouštíme z přehrady Šance a trochu i z Morávky vodu, aby jí tam bylo více, abychom to naředili,“ řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Obě přehrady jsou na Frýdecko-Místecku v Beskydech. Pro přesné určení příčiny odebírá ČIZP vzorky vody i uhynulých ryb. „Jedná se o ojedinělý úhyn ryb. Příčina je zatím neznámá, respektive máme podezření na nedostatek kyslíku. Až po vyhodnocení vzorků jsme schopni říct, jaká je přesná příčina,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Ovečka.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Už žádnou Bečvu. Hladík si chce posvítit na znečišťovatele řek, výrazně zvýší pokuty

Nedostatek kyslíku v řekách může být podle odborníků i důsledkem vlny veder, která v Česku panovala v posledních třech týdnech. Kyslík se ve vodě rozpouští tím hůře, čím vyšší je teplota vody. S rostoucí teplotou vody se zároveň zvyšuje i aktivita ryb, důsledkem toho i jejich spotřeba kyslíku. „Vysoká teplota, málo vody v řece, vodní květ, ať už je způsobený sinicemi, nebo řasami, může zapříčinit v nočních hodinách nebo nad ránem extrémní vyčerpání kyslíku,“ řekl Martin Čech z Hydrobiologického ústavu Akademie věd.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová okolo 15:15 řekla, že Povodí Odry požádalo hasiče o položení norné stěny ve Starém Bohumíně. Před 16:30 už hasiči na místě nornou stěnu budovali. Po řece se rovněž plaví několik člunů, do nichž se sbírají mrtvé ryby. Obdobně se pracuje i na polské straně.

Úhyn ryb na české straně potvrdil polský vodohospodářský podnik, uvedla televize TVN 24 na svém webu. Polské úřady nyní zkoumají situaci v obci Chalupki poté, co tam byl zaznamenán nález leklých ryb, které proud přinesl z české strany hranice. Chalupki leží přímo u českých hranic naproti Bohumínu.

„Naléhavě jsem se telefonicky spojila s ministrem životního prostředí ČR Petrem Hladíkem, který potvrdil úhyn ryb v Odře na české straně poblíž hranice. Ministr sdělil, že na místo vyrazili pracovníci služeb, aby získali vzorky potřebné pro analýzy. Budeme informováni o výsledcích zkoumání a aktuální situaci,“ napsala Moskwová ve středu v jednu odpoledne v twitterovém příspěvku.

Podle sdělení polského státního podniku Wody Polskie si jeho pracovníci ve středu dopoledne povšimli leklých ryb v hraničním úseku řeky Odry. Zdroj otravy ryb se podle jeho představitelů nenachází na polské straně. Leklé ryby připlouvaly s proudem z české strany. Podnik uvedl, že okamžitě kontaktoval svůj protějšek na české straně, Povodí Odry, aby zjistil zdroj a podnikl náležitá opatření.

„Na soutoku Odry a Olše byl hlášen úhyn ryb. Zaměstnanci ČIŽP a Povodí Odry jsou na místě společně s vodoprávním úřadem Bohumín. Zatím není znám rozsah ani příčina úhynu. Polskou stranu jsme informovali podle nastavených pravidel,“ napsal Hladík na Twitteru.

Městský úřad v Bohumíně byl podle své mluvčí Jany Končítkové o situaci informován inspekcí životního prostředí a Povodím Odry. „Po trase se odebírají vzorky a my čekáme na výsledky rozborů. Nicméně se domnívají (inspekce a povodí), že to souvisí s poklesem a následným stoupáním hladiny, nepředpokládají, že by šlo o nějakou otravu,“ sdělila Končítková. Jde podle ní ale zatím jen o předběžné vyhodnocení situace.

Situaci monitoruje také polské ministerstvo zahraničí, uvedl náměstek ministra Pawel Jabloński a dodal, že nařídil pracovníkům polského konzulátu v Ostravě vydat se na místo, aby podpořili zástupce polského ministerstva životního prostředí v kontaktu s českými úřady a při dokumentování situace.

Krizový štáb kvůli situaci na Odře svolal slezský vojvoda Jaroslaw Wieczorek, který se po poradě vypravil na místo, aby viděl situaci na vlastní oči. Na odpolední tiskové konferenci v obci Chalupki podle deníku Gazeta Wyborcza uvedl, že na místě zasahuje okolo 60 hasičů, jakož i šest týmů říčních hasičů, rybářské stráže a pracovníků vodohospodářského podniku.

„Na krizovém štábu jsme přijali rozhodnutí vylovit leklé ryby a postavit zábrany na řece, aby uhynulé ryby dál neodnášel proud. Zatím jsme z Odry vylovili okolo 200 kilogramů mrtvých ryb. Kromě toho jsme přijali rozhodnutí neprodleně prozkoumat kvalitu vody. První výsledky základních parametrů se neodchylují od norem,“ řekl vojvoda.

Tagy: