Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

„Indické omezení vývozu cukru jistě není ku prospěchu věci. Jeho cena asi ještě trochu poroste, ale nemyslím si, že by to mělo být tak dramatické jako doposud,“ řekl CNN Prima NEWS agrární analytik Petr Havel. Podle něj je pravděpodobné, že se bude opakovat scénář jako u obilí. Také v jeho případě totiž Indie omezila vývoz, ceny se však bezprostředně poté zvýšily relativně málo.

„Pokud se nemýlím, tak to bylo něco přes pět procent. Ten největší cenový vzestup ale u pšenice nastal už během uplynulého roku, kdy tam ten růst byl asi o sto procent,“ dodal Petr Havel. Jakékoli omezení vývozu cukru na světový trh však podle něj nepochybně přispívá k tlaku na jeho zdražování.

Češi jsou cukrově soběstační

Indie omezila vývoz cukru na letošní sezónu na maximálně deset milionů tun. Doposud byly podle agentury Reuters podepsány kontrakty na export 8,5 milionu tun, z čehož vyplývá, že Indie do světa pustí už jen zlomek ze své produkce, která v letošním roce dosáhne asi 35,5 milionu tun.

Česká republika je v produkci cukru soběstačná, byť se míra její soběstačnosti za poslední léta výrazně snížila. Ještě v roce 2016 dosahovala produkce téměř 173 procent domácí spotřeby, v roce 2020 to bylo už jen necelých 135 procent. V případě pšenice je tento poměr výrazně příznivější, přesto její cena za uplynulý rok stoupla na dvojnásobek.

Cukr ještě zdraží, míní ekonomka

„Obávám se, že cukr přece jen ještě výrazně zdraží. Indie jej sice vyváží převážně do okolních nebo geograficky blízkých zemí, ale odbytiště indického cukru je také v Somálsku nebo Saúdské Arábii. Pokud tam cukr bude chybět, začnou jej tyto země shánět jinde. Podobně jako to zažíváme v případě obilí,“ upozornila pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Jak moc ale cukr zdraží, si netroufla odhadnout. „Podle Českého statistického úřadu jeho cena v obchodech vzrostla za poslední rok asi o třetinu. Kam se vydá v dalších měsících, je opravdu těžké předpovědět. Určitě se bude projevovat sezónnost, takže vyšší ceny bych očekávala krátce před Vánoci, kdy lidé začínají péct cukroví,“ dodala.

Podle Petra Havla bude také záležet na letošní úrodě. „Zatím se zdá, že to žádná katastrofa nebude. A to platí pro celou severní polokouli, kde vzniká většina světové rostlinné produkce,“ řekl CNN Prima NEWS. Jedním z důležitých faktorů však bude délka trvání války na Ukrajině, byť ta má podle Havla dopad spíše na produkci a ceny obilí než na cukr.

Kilogram stojí přes 20 korun

„On ani tak není problém s objemem produkce, jako s tím, že Ukrajina nemá jak svou zemědělskou produkci dostat na cílové trhy. Vlaky lodní dopravu nenahradí. Málokdo si ale vzpomene, že ještě před několika lety byla Ukrajina čistým dovozcem obilí, nikoli vývozcem. Očekávám tedy, že se v tomto smyslu možná vrátíme o pár let zpět,“ uzavřel Petr Havel.

Průměrná cena kilogramu krystalového cukru činila v Česku v 19. týdnu letošního roku (9.–15. 5.) 20,55 koruny. Před rokem stál cukr 15,34, tedy téměř stejně jako v roce 2020, kdy Česko čelilo první vlně pandemii koronaviru. Přesto je cukr v českých obchodech lacinější než v září 2014, kdy se jeho cena zatím naposledy dostala nad 20 korun za kilogram.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:43

Rusové ostřelovali oblast Sumy, odpálili neřízené střely z vrtulníků

23:29

Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu

23:01

Rusko střílelo na Zelenodolsk z několika raketometů

22:34

Vedoucí představitelé zemí G7 vtipkovali o Putinovi

Expert k tragické nehodě Audi R8 v Jičíně: Agresivní mistři světa. Chápou jen tvrdé tresty

V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Bohatnou na inflaci, tak ať platí. Vládní strany si brousí zuby na energetické firmy

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.

Žijeme v nejhorší době od 2. světové války, říká Kovářová. Vondráček: Vláda nás dorazila

Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.

Češi pracují na videohrách pro nevidomé. V pořadu CNN Prima Gaming ukážeme, jak fungují

Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Hrozivý omyl šoféra autobusu. Po nárazu do mostu na Hané je jeho kabina na šrot

Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.

Bizarní video z bojiště: Ruský voják vykonával potřebu. Zaútočil na něj dron Ukrajinců

Po sociálních sítích kolují další záběry z bojů na Ukrajině. Na jednom z nich je vidět ruský voják, který v neobydlené oblasti zřejmě vykonával potřebu. Během toho na něj ale bezpilotní letoun ovládaný ukrajinskou armádou svrhnul výbušninu. Exploze byla tak silná, že okupant doslova ztratil půdu pod nohama. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Domácí zpravodajství

Tváří v tvář smrti: Češi na Ukrajině čelí ruské palbě. Chybí výbava pro noční boj, vzkazují

Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.

I s rakovinou porodila krásnou holčičku, teď přišla další rána. Jana přesto bojuje dál

Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.