V pondělí 17. května se mají otevřít zahrádky hospod a restaurací. Dát jídlo či pití si však na nich budou moci jen lidé s negativním testem, potvrzením o očkování nebo o prodělaném covidu. Pravidla ale budí vášně, protože jejich dodržování mají podle státu kontrolovat hospodští. Přitom by vše mohlo vyřešit jedno pípnutí mobilem. Kdyby…
Kdyby stát spustil digitální covid pas. Aplikaci, která například od 21. dubna funguje v Dánsku, a na jejímž základě lidé mohou chodit nakupovat, do hospody na jídlo nebo za kulturou. Dánové mají i díky tomuto digitálnímu nástroji ambici svou ekonomiku otevřít do konce května.
O podobné aplikaci se už řadu týdnů hovoří i v České republice. Na jejím vývoji pracuje Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT), v jejímž čele stojí Vladimír Dzurilla. Ten je současně vládním zmocněncem pro informační technologie a digitalizaci a má na starosti mimo jiné centrální rezervační systém pro očkování proti covidu.
Státu se asi nechce, říká Prouza
Jenže na český covid pas se stále čeká. Vladimír Dzurilla před časem CNN Prima NEWS sdělil, že „aplikace jako taková není samospásná“. Podle něho je to hlavně o opatřeních, která řeší ministerstvo zdravotnictví, respektive vláda. Dzurilla také potvrdil, že stát na vývoji covid pasu spolupracuje s Hospodářskou komorou ČR.
Ta svou „Bezpečnou provozovnu“ představila 26. dubna. Appka z dílny Hospodářské komory je určena pro podnikatele, kteří by díky ní mohli jednoduše zjistit, kdo ze zákazníků státem nastavená pravidla splňuje. Stačila by k tomu pouhá maličkost – abychom my, běžní smrtelníci, mohli získat QR kód prokazující, že jsme očkovaní, negativně testovaní nebo čerstvě po covidu. Jinými slovy Bezpečná provozovna a státní covid pas jsou dvě strany jednoho systému, který ale může fungovat pouze jako celek.
„Žádný posun ze strany státu nevidím. Technicky už to mohlo být připraveno a parametry se pak mohly nastavit či změnit za pochodu,“ řekl CNN Prima NEWS viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza. Stát by podle něho měl začít vydávat aspoň QR kódy. „Proč to dosud není, nám stát vysvětluje pokaždé jinak. Nejdříve tím, že chce počkat na evropský covid pas a evropská pravidla, pak zase tím, že není jasné, jaká data bychom mohli načítat, abychom nenačítali osobní údaje. Z naší strany jsme připraveni, ale mně se zdá, že stát nemá zájem svou aplikaci dotáhnout do konce,“ dodal Prouza.
Havlíček: Bude to v těchto dnech
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) však ve čtvrtečním vydání pořadu Nový den na CNN Prima NEWS řekl, že Češi se aplikací založených na očkování, potvrzení o testování nebo o prodělání covidu dočkají „v těchto dnech“. Zároveň uvedl, že v průběhu června mají být propojené s celoevropským covid pasem. „Ten je na podobném principu, ale je to v podstatě univerzální doklad, který bude platit všude. Každá země si ho bude moci ale využívat pro různé účely,“ dodal ministr.
Jenže to se nelíbí Tomáši Prouzovi, podle něhož je evropský covid pas z hlediska přístupu zákazníků například do restauračních zařízení zbytečně přísný. „Když vláda řekla, že budou stačit samotesty, proč pak chtít aplikaci, která je přísnější?“ položil si řečnickou otázku.
Vůči evropskému covid pasu je ale skeptický také místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Podle něho Evropská unie do konce června covid pas představit nestihne. „Myslím, že to celé skončí tak, že lidé budou do takzvaných příjezdových formulářů, které už existují, vkládat potvrzení o tom, že jsou očkováni, že mají protilátky nebo QR kód svého negativního testu,“ uvedl před časem pro CNN Prima NEWS.