„Demonstrace v Polsku nebo Bělorusku ukazují, že z hlediska epidemie nejsou příliš velkým rizikem. Za daleko větší riziko bychom považovali, kdybychom mlčeli, lidé se nesešli a užírali se svými problémy,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček, který svolal nedělní demonstraci „Za svobodu a zodpovědnost“ na Staroměstské náměstí. Ta začala ve 14:00 hodin. Spolu s představiteli Chcípl PES, zpěvákem Danielem Landou, podnikateli, maturanty a různými lékaři tam chtějí znovu otevřít Česko.
Co vás vedlo k tomu, abyste svolal demonstraci?
Ve svém okolí jsem viděl dva rozdílné světy. Jeden, který se prezentuje v televizi, a druhý, který mně a mým kolegům vyprávěli lidé. Říkali, jak na ně dopadají současná opatření a jak je to pro ně složité. Na demonstraci budou moci jednotlivé skupiny říct, co prožívají. Tak se o problémech dozví i další lidé, kteří nad těmito problémy třeba mávnou rukou, protože v televizi vidí, jak je o tyto lidi postaráno. Ale realita taková není. Finanční pomoc, o které se mluví v řádech velkých miliard, vůbec nedoteče ke konkrétním lidem. Je tam tolik překážek, které to zastaví.
V neděli mají na Staroměstském náměstí ale vystoupit i lidé z řad lékařů či maturantů.
Jasně, protože jsme si uvědomili, že problém nakonec není jen ve financích, mají ho i školy, děti, které tam nemohou chodit, ale třeba i lyžaři, nejen vlekaři. To je omezení v takové míře, která podle mnohých lidí není zas tak nezbytná. Kdyby se takové věci dělaly cíleně, vedlejší škody a negativní efekty, o kterých bude řeč, by nemusely být tak velké.
Jak bude demonstrace probíhat?
Hlavní program měl začít ve 14 hodin. Na místě budeme mít přichystané určité množství roušek, aby si je lidé, kteří si je doma zapomněli, mohli nandat. Chceme je k tomu motivovat tak, že si fixou mohou napsat na roušku vzkaz vládě. Po demonstraci nenásleduje žádný pochod a hlavní program bude probíhat na pódiu, tak je to domluvené i s policií, které vděčím za spolupráci. Dodávají nám velkou jistotu, že by se na závěr nemělo odehrávat něco, co bychom si nepřáli.
Za daleko větší riziko bychom považovali, kdybychom mlčeli, lidé se nesešli a užírali se svými problémy.
Uváděli jste, že máte i vlastní pořádkovou jednotku, která bude pomáhat policii. Kolik to bude lidí?
Máme připravených 200 speciálních vest pro naše pořadatele a dotiskli jsme ještě další, protože to nechceme podcenit a chceme zabránit jakékoliv zbytečnosti, která by mohla vrhnout špatné světlo na lidi, kteří se odhodlali vystoupit na pódiu a říct tam svůj příběh. Nechtějí být spojováni s něčím divokým, jsou to slušní lidé, kteří jsou aktuálně v tak bezvýchodné situaci, že i když třeba nikdy před tím nemluvili na demonstraci, teď tam přijdou na sebe pozornost upoutat.
S jakou účastí přibližně počítáte? Na Facebooku projevilo o událost zájem přes šest tisíc lidí, přes 1700 potvrdilo účast.
Čísla na Facebooku se obvykle nenaplní, ale vzhledem k tomu, že akce stojí na iniciativě hospod, která byla vidět už v průběhu prosince, a hospodští spolu komunikují i jinak než přes sociální sítě, tak bych řekl, že účast bude minimálně 1700 lidí. Původně jsme očekávali tak sto lidí, ale je pochopitelné, že chtějí přijít. Lepší, když ze sebe dostanou emoce na náměstí, než kdyby to dělali jiným způsobem.
V posledních dnech ale vrcholí pandemie, čísla jsou nevyšší a nemocnice na hranicích kapacit. Nebojíte se, že se lidé nakazí?
Například demonstrace v Polsku nebo Bělorusku ukazují, že z hlediska epidemie nejsou příliš velkým rizikem. Za daleko větší riziko bychom považovali, kdybychom mlčeli, lidé se nesešli a užírali se tím. A měli pocit, že nikdo jejich trápení neslyší, nechce slyšet a že není žádná cesta ven. Nemyslím si, že videokonference by byly v současné situaci, kdy vláda ignoruje každého, kdo si stěžuje, dostatečné pro to, aby se přístup změnil.
Mnoho zdravotníků ale říká, že demonstrace jsou na jejich úkor a že lidé ukazují, že si neváží jejich práce.
My si rozhodně práce zdravotníků vážíme, ale jsme si vědomi i toho, že psychické problémy mohou do budoucna přidělat mnohem více škod. A uvědomují si to i lékaři, kteří tam vystoupí a kteří podpoří myšlenku demonstrace. Jednáme a bavíme se s dalšími lékaři a sestřičkami. Ti vědí, že stres, jenž lidé aktuálně prožívají, může zkrátit život těm, kteří by byli jinak zdraví. I vzhledem k duševnímu zdraví je strašně dobře, aby tato demonstrace proběhla a chápeme, že někdo může mít obavu tam jít, když má v domácnosti nějakého staršího člena a bude nás sledovat na on-line přenosu.
Lidé samozřejmě vědí, že pokud přijdou, tak budou mít větší riziko nákazy, než kdyby byli doma zavření, to je logické. Ale nikdo nemůže sedět pořád doma zavřený.
Lidi se tam podle vás tedy nemohou nakazit?
Samozřejmě předpokládám, že lidé, kteří pociťují, že jim není dobře, tam nedorazí. A že tam budou převážně mladší lidé. Jestli se tam někdo nakazit může, nebo nemůže, by lépe řekl nějaký lékař, ale my uděláme vše pro to, aby se k sobě lidé chovali tak, aby se to nestalo. Lidé samozřejmě vědí, že pokud přijdou, budou mít větší riziko nákazy, než kdyby byli doma zavření, to je logické. Ale nikdo nemůže sedět pořád doma zavřený.
Aktuální vládní opatření nařizuje dodržovat rozestupy minimálně dva metry, budete to hlídat?
Budeme to lidem říkat při vstupu. Budeme tam mít různé stolky, kde se budou dávat ty roušky, tak tam. Nicméně chápeme, že každý chce dobře vidět a slyšet a mohlo by to vyvolat nějaké zbytečné emoce, kdyby tam někdo chodil „s pendrekem“ a říkal, ať tenhle jde blíž a tenhle dál, to se dít nebude. Bereme to tak, že přijdou svobodní dospělí lidé, kteří jdou na demonstraci za svobodu a zodpovědnost, a podle toho se také budou chovat slušně a ohleduplně.
Co očekáváte, že se po demonstraci stane?
Očekáváme, že to bude dostatečný signál pro co nejdřívější zahájení dialogu. A že stát úplně změní přístup a vláda vymyslí a zavede takový program, který bude jednoduchý a efektivní místo různých marketingových programů. Je potřeba pomoci všem, kterým bylo zakázáno provozovat svoji práci. Ne dělat jen opatření, že teď pomůžeme kultuře, teď hospodám, teď hotelům… Těch sfér života, které se dostaly za mříž, je strašně moc. Proto je třeba úplně změnit přístup k lidem.
Opravdu věříte, že po demonstraci vláda změní přístup?
Určitě by se něco takového mělo stát. Padl příslib na pondělí, že ve Sněmovně začnou být vytvářeny různé orgány, v nichž budou zasedat nejen vládní odborníci, ale i ti, kteří v současnosti říkají něco jiného. Věřím, že ten slib bude naplněný, protože jinak těžko můžeme vládě dál věřit. Zároveň vyzveme lidi, kteří se cítí zodpovědně a zvládnou to z hlediska hygienických předpisů a základních pravidel, aby postupně začali otevírat tak, jak to začal dělat Chcípl PES. Konkrétní termín, kdy se tak má stát, řekneme na Staromáku.
Jde o to, aby se skutečně otevřelo Česko a začalo se normálně žít.
Jste předsedou Svobodných a Chcípl PES uvedl na Facebooku, že založí své politické hnutí, pokud to bude potřeba. Má demonstrace nějakou souvislost s vaším politickým působením?
Vůbec nevím, že by tyto zprávy od kluků ze Chcíplého PSA zazněly, ale vím od spousty lidí, že se jim to snaží vkládat do úst. Tím neříkám, že to nezaznělo. Ale mám pocit, že tady jde o konkrétní věc. Nejde o dresy, které máme na sobě, ale jde o to, aby se pomohlo lidem. A musí to dělat všichni, kteří to mohou nějakým způsobem zařídit, a v podstatě k tomu vyzýváme úplně všechny. Jde o to, aby se skutečně otevřelo Česko a začalo se normálně žít.