reklama

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama

Češi si připomínají výročí vzniku samostatné Československé republiky. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů.

S projevem však na Hradě vystoupil Zemanův předchůdce Václav Klaus. Ten během své řeči poděkoval všem, kteří se na vzniku samostatného Československa podíleli.

„28. říjen jsme si zvolili za státní svátek, protože byl dnem vyhlášení samostatnosti Československa. Naši předci se odvážili uchopit věci do svých rukou. I když minulé století přineslo tragické události, nikdy jsme toho, co muži 28. října udělali, nelitovali. Vyhráno není ani dnes,“ řekl Klaus na začátku.

Česká společnost podle něj čelí útokům takzvaných progresivistů ze Západu, kteří chtějí přepsat historii, a tak i hanobit československé vítězství. „Trnem v jejich oku je existence národních států, rodiny i samotné lidské přirozenosti. Novým ideologům se podařilo ovládnout veřejné mínění celého Západu a podřídit si akademický svět, média i školství a tím infikovat naše děti,“ pokračoval. Bývalý prezident je přesvědčen, že ke svým cílům využívají instituce, jako jsou Evropská unie či OSN.

Zmínil také velkou obavu nad možnou vládou koalice Spolu s Piráty a Starosty. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ doplnil.

Klaus: Brusel chce omezovat lidská práva

Záměrem Bruselu podle Klause není zachování svobody a prosperity, ale naopak pod záminkou covidové pandemie omezovat lidská práva. „Ocitli jsme se na další z klíčových křižovatek, začíná jít o všechno. V ohrožení je i to, co symbolizuje 28. říjen. Stále více lidí podléhá mediální manipulaci a problémům nevěnuje pozornost,“ řekl v závěru.

Názorům Klause se ve vysílání CNN Prima NEWS postavil europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Při vší úctě k panu prezidentovi, kterého ctím jako výraznou osobnost české politiky, jsem přesvědčen, že Brusel navazuje na hodnoty, které prosazovali zakladatelé československé státnosti. Tedy hodnoty svobody, demokracie, lidských práv a prosperity,“ uvedl. Podle něj členství České republiky v EU naopak zvyšuje šanci, že zmíněné hodnoty u nás budou zachovány.

Slavnostní akci, na které Klaus přednesl svůj projev, uspořádal Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Jde o spolek sdružující účastníky národního odboje za osvobození ve druhé světové válce a jejich pozůstalé.

Svaz vzbuzuje značné kontroverze a je předmětem kritiky mnoha známých osobností či některých samospráv a institucí. Jedním z hlavních důvodů je prokomunistická orientace spolku, a to před pádem totality i po něm.

Podle Klause přesto spolek představuje skupinu lidí, kterým na svobodě i na těch, co ji vybojovali, záleží. „To už je dnes výjimečné,“ pochválil Klaus organizátory akce.

Ocenění od ČSBS obdržel v roce 2018 mimo jiné bývalý poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Ten jako člen pohotovostního útvaru VB zasahoval proti demonstrantům během Palachova týdne v roce 1989. V květnu 2019 navštívil Doněckou lidovou republiku, což je separatistický stát na území Ukrajiny. Akce působila, jako by šlo o diplomatickou návštěvu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama