reklama

Klíčové jednání s Babišem. Opozice chce otevřít školy i kadeřnictví a testovat v lékárnách

V Poslanecké sněmovně proběhlo v úterý důležité jednání. Vláda se sešla se všemi parlamentními stranami kvůli koronavirovým opatřením a pandemickému zákonu. Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) chce prosadit, aby kabinet otevřel například kadeřnictví či kosmetické salony, podmínkou návštěvy by byl negativní test na COVID-19. Podle opozice by se mělo testovat na co nejvíce místech, třeba i v lékárnách.

reklama

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po jednání uvedl, že resort zdravotnictví připomínky opozice k pandemickému zákonu vypořádá a pokusí se je zapracovat. Předlohu by chtěl Hamáček ve Sněmovně projednat ve čtvrtek.

Politici řešili i to, jak by se měla změnit koronavirová opatření. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už avizoval, že 22. února by se mohly otevřít všechny obchody.

Koalice Spolu například navrhuje, aby se otevřely i služby, jako jsou kadeřnictví či kosmetické salony, fungovat by podle ní měli i všichni pedikéři, maséři či fyzioterapeuti. Podmínkou pro využití služeb by měl být negativní test na koronavirus, který nebude starší než 48 hodin. Kadeřnice a kosmetičky by se měly nechávat testovat dvakrát týdně.

K tématu

Opoziční strany také volají po návratu dětí do škol. Jako první by se měli vrátit žáci z 1. stupně, závěrečné ročníky a studenti, kteří mají na středních školách praktickou výuku. Pro 2. stupeň by si opozice představovala střídavou výuku, děti by například jeden týden měly školu z domova, další týden by se vrátily do lavic.

Děti i učitelé by měli nosit respirátory. „Vybavme je na náklady státu respirátory FFP2 a vyžadujme používání respirátorů i v městské hromadné dopravě a na zastávkách,“ stojí v návrhu.

Vláda počítá s tím, že by návrat dětí do lavic začal 1. března. Záleží ale na tom, jestli bude dost antigenních testů.

Opozice také apeluje na vládu, aby co nejvíc očkovala. Než budou lidé proočkovaní, stěžejní je testování. „Umožněme lidem, aby se mohli samotestovat, eventuálně antigenní test podstoupit v lékárně,“ uvádí opozice.

Méně šikany, více ochrany

Otevřít by se podle návrhu měly i obchody, muzea a galerie. Návštěvníci by pak museli nosit FFP2 respirátory.

„Je to mix rozumných opatření, která konzultujeme s odborníky,“ prohlásil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Méně šikany, ale více ochrany,“ shrnul šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek.

„Patříme v otázce pandemie k nejhorším zemím v Evropě. Nechceme tomu přihlížet. Chceme, aby s námi vláda jednala. Jednání se vracejí do Sněmovny,“ prohlásil lídr ODS Petr Fiala.

K tématu

Další hlavní zprávy

Lifestyle

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Koronavirus

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty

Přibližně deset procent zaměstnanců se odmítá nechat povinně testovat na koronavirus, uvedl krajský předseda organizace Asociace samostatných odborů Liberec Milan Šubrt. Firmy s 250 a více zaměstnanci přitom mají od úterý povinnost na pracovišti lidi testovat. „Začínáme mít problém s tím, že se nám tvoří skupina lidí, kteří testování odmítají,“ postěžoval si pro CNN Prima NEWS.

Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
Povinné testování státních zaměstnanců od 10. března? Mimořádně se proto sejde vláda
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?
Další články
reklama
reklama