Klíčový svědek v Babišově procesu všechny překvapil. Pochybnosti zůstávají, tvrdí experti

Mělo státní zastupitelství v kauze Čapí hnízdo postupovat jinak? I o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS diskutovali novináři Jan Novotný a Petr Dimun i advokát Tomáš Nahodil. Ti se vesměs shodli na tom, že je mimo jiné podivné, jak dlouho stíhání trvalo. Policie se kauzou zabývala od roku 2015. Soud expremiéra Andreje Babiše (ANO) i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v pondělí nepravomocně zprostil obžaloby.

Podle soudce Jana Šotta z důkazů, a to především z výpovědi stavebného technika Jana Bareše, vyplynulo, že v jednu chvíli bylo rozhodnuto, že se Farma Čapí hnízdo prodá. Rodina ale prý Babiše přesvědčila, že se chce projektu věnovat. Toto vyústění novináře Jana Novotného překvapilo.

„Že klíčovým svědkem bude Jan Bareš, to nečekal nikdo. V konečném důsledku to Andreji Babišovi pomohlo. Sám soudce řekl, že by to bez tohoto svědectví mohlo dopadnout jinak,“ podotkl Novotný. Obhájci přitom svědka Bareše prohlásili za nedůvěryhodného.

Šott jeho výpověď označil za zcela věrohodnou. „Výpovědi obou obžalovaných nebyly konzistentní, přesvědčivé ani logické,“ upozornil také soudce.

Policie se kauzou zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou jsou stíháni od roku 2017. Původně policisté obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018. O rok později zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

Odklon od podstaty případu

Tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Policisté pak ukončili vyšetřování kauzy v květnu 2021, oba obviněné znovu navrhli obžalovat. Šaroch ale o několik měsíců později rozhodl, že je třeba případ vrátit k došetření.

Podle soudce Šotta policie v kauze Čapí hnízdo řešila zejména to, zda byla společnost Farma Čapí hnízdo z Agrofertu vyčleněna účelově. Státní zastupitelství se ale poté, co bylo na konci roku 2019 obnoveno stíhání Babiše a Nagyové, zabývalo spíše tím, zda žena uvedla v žádosti o dotaci nepravdivé údaje. Žalobci se tak prý odklonili od podstaty případu.

Expert na justici Petr Dimun upozornil v případě kritiky státního zastupitelství na dlouhé časové období, v jakém celou věc řešilo. To samé naznačil i advokát Tomáš Nahodil.

Podívejte se na celý rozhovor s Janem Novotným, Petrem Dimunem a Tomášem Nahodilem:

Tagy:
Andrej Babiš státní zástupce svědek soud ANO 2011 Čapí hnízdo Petr Dimun Státní zastupitelství ČR Jan Novotný Tomáš Nahodil Jan Bareš