reklama

Největší znečišťovatelé na summitu OSN chybí. Změna nepřijde, shodli se experti

Záměry klimatického summitu ve skotském Glasgow nepadnou na úrodnou půdu, shodli se europoslanci Alexandr Vondra (ODS) a Jiří Pospíšil (TOP 09) ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS. „Poslední příležitost odvrátit zkázu“ se OSN nepodaří právě proto, že na konferenci chybí největší znečišťovatelé – Čína, Rusko nebo Brazílie.

reklama

„Jsem spíše skeptický, na summitu chybí čínský premiér, ruský i brazilský prezident, Indie je spíš opatrná,“ odůvodnil svůj názor europoslanec Alexandr Vondra. Indie totiž jako třetí největší producent emisí žádné závazky nezveřejnila a Čína, největší znečišťovatel, se k uhlíkové neutralitě chce dopracovat až v roce 2060.

„Musím potvrdit slova pana Vondry, summit nepovede k razantní změně, ačkoliv to říkám nerad. I ostatní znečišťovatelé váhají a neplní závazky. Zaznívají zde silná slova, ale konference není řešení,“ podotkl Pospíšil.

Problematické není jen téma snižování emisí, shoda nepanuje ani na ekologizaci automobilového průmyslu. „Green Deal byl přijat v základní podobně, problém je potřeba řešit a je otázka, zda jsou tato opatření dostatečně efektivní. Budeme mít novou vládu, ze které mám radost, a doufám, že tuzemsku vyjednají dobré podmínky,“ sdělil Pospíšil.

Na možná rizika Green Dealu upozornil i Vondra. „Vynucený přechod a zákaz spalovacích motorů je příliš rychlý a hrozí, že to postihne náš automobilový průmysl, který je pro Česko specifický, tvoří 10 procent hrubého domácího produktu,“ zmínil.

Organizátoři summitu si kladou za cíl, aby se podařilo globální oteplování planety udržet pod kritickou hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovou érou, k čemuž je zapotřebí do půlky století snížit emise téměř na nulu. OSN také chce, aby země slíbily na boj s klimatickou změnou významnou finanční pomoc rozvojovým zemím.

Na setkání bude Česko reprezentovat premiér Andrej Babiš s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (oba ANO). Konference, která podle některých odborníků dává poslední příležitost odvrátit zkázu, potrvá do 12. listopadu. Uskutečnit se původně měla už před rokem, byla však odložena kvůli koronavirové pandemii.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

Předchozí prodělání covidu na omikron nefunguje. Sníží se i účinnost vakcín, varuje expert

Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali některou z předcházejících variant koronaviru, není proti omikronu moc dobrá. Očekává se i snížení účinnosti vakcín, pomoci může přeočkování. Zatím ale nejsou data o tom, že by varianta omikron způsobovala horší průběh onemocnění. Řekl to molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV ČR).

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

Prymula: Přitvrdíme, když bude omikron závažnější než delta. Uvidíme za dva týdny

Nová varianta omikron dělá vrásky odborníkům, ale i veřejnosti. Podle epidemiologa Romana Prymuly se však zdá, že není klinicky závažnější než delta. „Pokud bude způsobovat mírné onemocnění, situace vypadá příznivě. V opačném případě bychom museli přitvrzovat,“ podotkl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Dále zmínil, že se mu nelíbí rozdílná doba platnosti covid pasů po prodělání nemoci a očkování.

reklama