Největší znečišťovatelé na summitu OSN chybí. Změna nepřijde, shodli se experti

Záměry klimatického summitu ve skotském Glasgow nepadnou na úrodnou půdu, shodli se europoslanci Alexandr Vondra (ODS) a Jiří Pospíšil (TOP 09) ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS. „Poslední příležitost odvrátit zkázu“ se OSN nepodaří právě proto, že na konferenci chybí největší znečišťovatelé – Čína, Rusko nebo Brazílie.

„Jsem spíše skeptický, na summitu chybí čínský premiér, ruský i brazilský prezident, Indie je spíš opatrná,“ odůvodnil svůj názor europoslanec Alexandr Vondra. Indie totiž jako třetí největší producent emisí žádné závazky nezveřejnila a Čína, největší znečišťovatel, se k uhlíkové neutralitě chce dopracovat až v roce 2060.

„Musím potvrdit slova pana Vondry, summit nepovede k razantní změně, ačkoliv to říkám nerad. I ostatní znečišťovatelé váhají a neplní závazky. Zaznívají zde silná slova, ale konference není řešení,“ podotkl Pospíšil.

Problematické není jen téma snižování emisí, shoda nepanuje ani na ekologizaci automobilového průmyslu. „Green Deal byl přijat v základní podobně, problém je potřeba řešit a je otázka, zda jsou tato opatření dostatečně efektivní. Budeme mít novou vládu, ze které mám radost, a doufám, že tuzemsku vyjednají dobré podmínky,“ sdělil Pospíšil.

Na možná rizika Green Dealu upozornil i Vondra. „Vynucený přechod a zákaz spalovacích motorů je příliš rychlý a hrozí, že to postihne náš automobilový průmysl, který je pro Česko specifický, tvoří 10 procent hrubého domácího produktu,“ zmínil.

Organizátoři summitu si kladou za cíl, aby se podařilo globální oteplování planety udržet pod kritickou hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovou érou, k čemuž je zapotřebí do půlky století snížit emise téměř na nulu. OSN také chce, aby země slíbily na boj s klimatickou změnou významnou finanční pomoc rozvojovým zemím.

Na setkání bude Česko reprezentovat premiér Andrej Babiš s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (oba ANO). Konference, která podle některých odborníků dává poslední příležitost odvrátit zkázu, potrvá do 12. listopadu. Uskutečnit se původně měla už před rokem, byla však odložena kvůli koronavirové pandemii.

Tagy: