Obr, který dokáže rozpoutat radioaktivní tsunami. Západ děsí ruská jaderná ponorka

Plavidlo, které nahání hrůzu svým ničivým arzenálem. Tak mluví experti o jaderné ponorce Belgorod, kterou si nedávno převzalo ruské námořnictvo. Ačkoliv výrobce tvrdí, že bude sloužit především pro výzkumné účely, odborníci na zbraně mají jiný názor – Belgorod totiž disponuje řadou systémů pro špionážní mise a dokáže nést i jaderné zbraně. Dokáže odpalovat také megatorpéda Poseidon, která jsou schopná spustit „radioaktivní tsunami“.

Belgorod je s více než 184 metry nejdelší ponorkou na světě. Svou délkou překoná i své americké protějšky třídy Ohio, které měří 171 metrů. Ruská loděnice Sevmaš uvedla, že podvodního obra předala námořnictvu začátkem července v přístavu Severodvinsk. Do rukou ruské armády se měla ponorka dostat mnohem dříve, pandemie koronaviru ale několikrát odložila ukončení testovací fáze.

Kdy se Belgorod dočká prvního nasazení v terénu, není zatím ještě jasné. To podle expertů dává smysl – plavidlo má totiž primárně sloužit ke špionážním misím, jelikož disponuje komplexními systémy pro shromažďování zpravodajských informací. Mnohem větší vrásky ale dělají západním pozorovatelům zbraně, které může mít ponorka v arzenálu – jejich ničivá síla by totiž podle americké stanice CNN mohla vrátit do hry „studenou válku pod oceánem“.

Ruská agentura TASS již dříve uvedla, že Belgorod ponese masivní torpéda Poseidon, která jsou ale stále ve vývoji. Právě tato výzbroj jej odlišuje od ostatních ponorek s nukleárním pohonem. „Toto jaderné megatorpédo je asi třicetkrát větší než běžné těžké torpédo, s průměrem dva metry a délkou do 20 metrů. Jde o zcela novou kategorii zbraní, což povede k novým požadavkům v námořní obraně,“ napsal v březnu bezpečnostní expert H. I. Sutton.

Podobného názoru jsou další odborníci na zbraně. Američtí i ruští představitelé dříve uvedli, že tato torpéda by mohla nést šest až osm hlavic o síle několika megatun. O hrozbě se v listopadu 2020 rozmluvil i Christopher A. Ford, tehdejší náměstek ministra zahraničí pro mezinárodní bezpečnost.

Podle něj jsou Poseidony navrženy tak, aby „zaplavily pobřežní města USA radioaktivními vlnami tsunami“. Zpravodajské služby je mimo jiné označily za odvetné zbraně pro případ, že by se „nějaká nepřátelská země rozhodla pro jaderný úder na Rusko“.

Strašák, nebo reálná hrozba? Experti se neshodnou

Megatorpéda si pochvaloval i ruský prezident Vladimir Putin. „Jsou tiché, vysoce manévrovatelné a nemají téměř žádné zranitelné místo, které by mohl nepřítel využít,“ řekl v projevu v roce 2018. S konvenčními hlavicemi by tato torpéda mohla posloužit třeba proti letadlovým lodím nebo pobřežním opevněním.

Existují ovšem oprávněné pochybnosti, zda bude zbraň vůbec zařazena do ruského arzenálu. „Jak platforma, tak samotná technologie torpéd jsou stále ve vývoji,“ upozornil americký vědec Hans Kristensen, který se zabývá monitorováním jaderných zbraní. Sám neočekává, že bude Poseidon připraven k nasazení dříve než v roce 2027.

Rovněž podotkl, že i Belgorod je v současné fázi spíše jen zkušebním plavidlem a prototypem pro novou třídu ponorek s jaderným pohonem Chabarovsk.

Velkým otazníkem bude také použitelnost a výkonnost Belgorodu v terénu – jak ukázala válka na Ukrajině, ruské síly ve velkém zanedbávaly údržbu vojenské techniky a potýkaly se se špatnou konstrukcí starších kusů zbraní, jmenovitě tanků a obrněnců.

„Ukrajina je připomínkou toho, že ruské moderní zbraně nejsou stříbrné kulky. Trpí problémy se spolehlivostí. Existují všechny důvody, abychom se domnívali, že torpédo s jaderným pohonem a mezikontinentálním doletem nebude zcela bez problémů,“ vysvětlil Kristensen. Jiní experti ovšem poukazují na fakt, že ruské pozemní síly a ruské námořnictvo jsou dva zcela rozdílné světy. To, že Kreml selhal v úvodních týdnech na Ukrajině, nemusí nutně znamenat, že si ostatní složky armády povedou obdobně.

„Mohlo by to vést k nebezpečnému podcenění schopností a možností ruských strategických sil. Bylo by to stejné, jako kdybychom pozorovali chaotické stahování USA z Afghánistánu a v důsledku toho zpochybňovali schopnost amerických balistických raketových ponorek plnit své poslání – k tomuto závěru by protivníci USA došli jen na vlastní nebezpečí,“ oponoval vědci Thomas Shugart, analytik Centra pro americkou bezpečnost a bývalý ponorkový kapitán.

Vrátí se studená válka na moři?

Podle informací Spojených států by Belgorod mohl být pouze první vlaštovkou z flotily čtyř ponorek, které by mohly nést megatorpéda Poseidon. Dvě by nejspíše zamířily do Tichého oceánu, zatímco další dvě by plnily rozkazy ve vodách Severního moře.

„Ostatní světová námořnictva pravděpodobně nebudou chtít napodobovat tento typ ponorek. Místo toho nejspíše popřemýšlí nad možnostmi, jak jim čelit. Podvodní hra na kočku a myš mezi americkými či britskými flotilami a ruskými ponorkami by se mohla vrátit zpět na scénu. Tím by nastala nová studená válka v Arktidě, severním Atlantiku a Pacifiku,“ napsal Sutton.

Ačkoliv je Belgorod přinejmenším na papíře vážnou hrozbou pro západní bezpečnost, nejspíše bude nějakou chvíli plnit především průzkumné a zpravodajské funkce. „Posádku bude tvořit ruské námořnictvo, o provoz jako takový se ovšem asi postará GUGI, tedy Hlavní ředitelství hlubokomořského výzkumu. Plavidlo ponese mimo jiné trpasličí ponorky a sondy k provádění tajných speciálních misí,“ uvedl dále bezpečnostní expert.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:13

Finsko výrazně omezí vstup Rusů na své území

23:42

The Times: Rusko pravděpodobně bombardovalo plynovod Nord Stream pomocí podvodního dronu

23:14

VIDEO: Ukrajinští vojáci ukázali dobyté pozice ruských okupantů v Chersonské oblastí

22:41

Příliš vyčníváte a používáte Instagram. Ruské blogerce hrozí vězení, viní ji z extremismu

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

Kalendář se zrovna překlopil na neděli 28. září 1941. A v Praze i v celém protektorátu začala nová etapa nacistického teroru. „Dnes dopoledne se ujal svého úřadu SS-Obergruppenführer generál Heydrich, zastupující říšského protektora a pověřený výkonem jeho funkce,“ uvedla na sv. Václava tisková agentura ČTK. „Během pouhých 24 hodin Heydrich eliminoval tři generály odboje, Josefa Bílého a Huga Vojtu nechal popravit ještě 28. září,“ říká historik Jan B. Uhlíř.

Příliš vyčníváte a používáte Instagram. Ruské blogerce hrozí vězení, viní ji z extremismu

Ruská módní blogerka Veronika Loginovová čelí obvinění z extremismu a hrozí jí šestileté vězení. Tamní prokuratuře vadí, že „příliš vyčnívá“ a používá Instagram, který byl v zemi zakázán. Podle úřadů měla také vyzývat k násilným akcím vůči ruským občanům. Blogerka to ale odmítá s tím, že sdílí jen příspěvky o podpoře duševního zdraví a o politiku se nezajímá.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.