reklama

Kombinace prezenční a distanční výuky maturantům nepomůže, míní ředitel školy

Po výuce na dálku se část školáků ve středu 25. listopadu vrací do škol. A to asi 90 tisíc žáků ze závěrečných ročníků a kolem 200 tisíc dětí z dalších ročníků středních odborných škol a učilišť, kde se obnoví praktická výuka. Prvotní nadšení studentů však vystřídala skepse, a to především u maturantů. Co se vedením škol a studentům na stávajících podmínkách nelíbí, zjišťovala televize CNN Prima NEWS.

reklama

Výuka v osm hodin ráno začala i na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži, kdy do lavic usedlo pouze šestnáct studentů. „Ze 110 žáků přišlo pouze šestnáct studentů, a to na hodinu francouzštiny. Zbytek zůstává na distanční výuce, protože musíme zachovat nařízenou homogenitu tříd, kdy se nebudou potkávat žáci z jiných skupin,“ vysvětluje ředitel školy Jan Kušárek.

Problém ale nastává u žáků z maturitních ročníků, které si vybírají především semináře a volitelné předměty podle svých preferencí, a tak se napříč skupinami míchají. „Máme pouze dva semináře, které jsou naplněné žáky z jedné třídy,“ konstatuje Kušárek.

O možnost klasické výuky studenti přišli

Od třetí vyučovací hodiny dorazí i zbývající studenti, kteří budou mít maturitní předměty – český jazyk a matematiku. „Po delší době se nám konečně třídy opět trochu naplní,“ uvedl ředitel a dodal, že studenti maturitního ročníku budou mít přípravy na zkoušku dospělosti velmi náročnou: „Polovinu látky se naučí díky tomu, že jsou ve škole. O to teď z velké části přišli.“

I přes návrat studentů do školy se však 40 procent výuky bude nadále vyučovat pouze distančně, jedná se především o zmiňované semináře a volitelné předměty, u kterých nelze dodržet homogenitu tříd. „Studenti si spolu chtějí povídat a je to pochopitelné. Stejně tomu nezabráníme, potkají se před budovou školy, v MHD nebo v supermarketu,“ míní Kušárek.

Studenti maturitních ročníků jsou podle ministerstva školství prioritou. Už na jaře o výuku přišli, nyní byli šest týdnů na distanční výuce. „Ministerstvo chce maturantům ulehčit, tímto kombinovaných systémem to ale nedělají. Seminářů se nemohou ani normálně účastnit. V době, kdy byla výuka čistě distanční, tak mohli přes programy učitelé s žáky komunikovat, teď jim mohou na semináře zadávat pouze úkoly,“ dodává ředitel.

Už první den ve škole je čekají testy

Výuka částečně začala i na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu v Praze. Podle tamního ředitele je velmi komplikované dodržet, aby se studenti napříč třídami nepromíchali. Především na praktické výuce.

Ze stávající situace nejsou nadšeni ani maturanti. „Ve středu nás čekají především maturitní předměty jako český jazyk a matematika. Už dnes nás čekají některé testy, které jsme měli psát ještě před distanční výukou,“ vysvětluje student maturitního ročníku Vojtěch Linha a dodává, že je učitelé nešetří.

Při výuce na dálku byl podle Linhy největší problém v komunikaci s vyučujícími. „Celé to bylo velmi složité. Distanční výuka nám nenabízela konfrontaci mezi studentem a učitelem. V tom je návrat do školy skvělý,“ míní student a dodává, že na maturitu nebude tak dobře připraven, jako kdyby po celý školní rok seděl v lavici a učil se tak, jak je pro studenta běžné.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku
Miloš Zeman

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jel do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na žádost prezidenta Miloše Zemana. Sám ministr prý se Zemanem ještě před dvěma týdny mluvil. Podle něj zněl prezident sice unaveně, ale mentálně byl v pořádku. Zeman není podle lékařů od minulého týdne schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

Soused zemřel hlady, líčí Sabina z Jemenu aneb České mámy v boji s hladomorem

Po matce je Češka a po otci Jemenka. Ve dvaceti letech odešla Sabina Addailamy z Prahy do jemenské metropole San’á, kde se nyní s pomocí českých kamarádek snaží čelit postupujícímu hladomoru. Ve válkou zmítaném Jemenu je to boj s větrnými mlýny. „Denně vidím spoustu podvyživených děti, některé se prohrabují mezi odpadky a hledají cokoliv, co by snědly,“ informuje 46letá Addailamy přímo ze San’á.

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

Stále více Čechů chodí do obchodů bez respirátoru či roušky. Pokuty ani nemoc neřeší

Některé evropské státy upouští od povinného používání respirátorů v obchodech. Jedná se například o Dánsko, Maďarsko, Velkou Británii nebo Norsko. V Česku vládní nařízení o zakrytém nosu a ústech dál platí, lidé si však s jeho dodržováním hlavu mnohdy už nelámou. A to i přesto, že za jeho porušení hrozí vysoká pokuta a že pandemie v Česku opět sílí.

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama