reklama

Kombinace prezenční a distanční výuky maturantům nepomůže, míní ředitel školy

Po výuce na dálku se část školáků ve středu 25. listopadu vrací do škol. A to asi 90 tisíc žáků ze závěrečných ročníků a kolem 200 tisíc dětí z dalších ročníků středních odborných škol a učilišť, kde se obnoví praktická výuka. Prvotní nadšení studentů však vystřídala skepse, a to především u maturantů. Co se vedením škol a studentům na stávajících podmínkách nelíbí, zjišťovala televize CNN Prima NEWS.

reklama

Výuka v osm hodin ráno začala i na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži, kdy do lavic usedlo pouze šestnáct studentů. „Ze 110 žáků přišlo pouze šestnáct studentů, a to na hodinu francouzštiny. Zbytek zůstává na distanční výuce, protože musíme zachovat nařízenou homogenitu tříd, kdy se nebudou potkávat žáci z jiných skupin,“ vysvětluje ředitel školy Jan Kušárek.

Problém ale nastává u žáků z maturitních ročníků, které si vybírají především semináře a volitelné předměty podle svých preferencí, a tak se napříč skupinami míchají. „Máme pouze dva semináře, které jsou naplněné žáky z jedné třídy,“ konstatuje Kušárek.

O možnost klasické výuky studenti přišli

Od třetí vyučovací hodiny dorazí i zbývající studenti, kteří budou mít maturitní předměty – český jazyk a matematiku. „Po delší době se nám konečně třídy opět trochu naplní,“ uvedl ředitel a dodal, že studenti maturitního ročníku budou mít přípravy na zkoušku dospělosti velmi náročnou: „Polovinu látky se naučí díky tomu, že jsou ve škole. O to teď z velké části přišli.“

I přes návrat studentů do školy se však 40 procent výuky bude nadále vyučovat pouze distančně, jedná se především o zmiňované semináře a volitelné předměty, u kterých nelze dodržet homogenitu tříd. „Studenti si spolu chtějí povídat a je to pochopitelné. Stejně tomu nezabráníme, potkají se před budovou školy, v MHD nebo v supermarketu,“ míní Kušárek.

Studenti maturitních ročníků jsou podle ministerstva školství prioritou. Už na jaře o výuku přišli, nyní byli šest týdnů na distanční výuce. „Ministerstvo chce maturantům ulehčit, tímto kombinovaných systémem to ale nedělají. Seminářů se nemohou ani normálně účastnit. V době, kdy byla výuka čistě distanční, tak mohli přes programy učitelé s žáky komunikovat, teď jim mohou na semináře zadávat pouze úkoly,“ dodává ředitel.

Už první den ve škole je čekají testy

Výuka částečně začala i na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu v Praze. Podle tamního ředitele je velmi komplikované dodržet, aby se studenti napříč třídami nepromíchali. Především na praktické výuce.

Ze stávající situace nejsou nadšeni ani maturanti. „Ve středu nás čekají především maturitní předměty jako český jazyk a matematika. Už dnes nás čekají některé testy, které jsme měli psát ještě před distanční výukou,“ vysvětluje student maturitního ročníku Vojtěch Linha a dodává, že je učitelé nešetří.

Při výuce na dálku byl podle Linhy největší problém v komunikaci s vyučujícími. „Celé to bylo velmi složité. Distanční výuka nám nenabízela konfrontaci mezi studentem a učitelem. V tom je návrat do školy skvělý,“ míní student a dodává, že na maturitu nebude tak dobře připraven, jako kdyby po celý školní rok seděl v lavici a učil se tak, jak je pro studenta běžné.

Tagy:
V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů
Požáry

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

 • Aktualizováno
 • V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

  Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

  Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

  V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

  Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

  Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

  Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

  Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

  S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

  Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

  Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

  Aktualizováno

  V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

  Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

  Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

  Poslanec Špičák (ANO): Epidemie nás může přinutit k povinnému očkování

  Kauza s neočkovaným lékařem Vladimírem Voráčkem, kterému v Tokiu vyšel pozitivní test na koronavirus, otevřela debatu o povinném očkování zdravotníků. Ve Zprávách PLUS se poslanci Karla Maříková (SPD) a Julius Špičák (ANO) shodli, že jej v současnosti nelze vynucovat. „Na povinnost nemáme zákony a asi ani dlouho mít nebudeme. Vývoj epidemie však neurčujeme my, ale pandemie. Pokud v následujících měsících exploduje, tak zde nastane diskuze o povinném očkování,“ varoval Špičák.

  reklama