Ladislav Vrabel spoluorganizuje demonstrace uskupení „Česká republika na 1. místě“. Jeho dlouhodobá činnost však toto heslo příliš nenaplňuje. Vrabel podle médií asi 20 let neplatil zdravotní ani sociální pojištění. Muž, který je nyní alespoň oficiálně bez práce, dluží svým věřitelům včetně státu zhruba tři miliony korun. Kromě toho, že se vyhýbá soudu, usiluje nyní o odchod vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Kabinet by podle něj měl například přestat posílat zbraně na Ukrajinu.
Kdo je pravý český vlastenec? Na tuto otázku často hledají odpověď lidé napříč českou společností. Například jemná parafráze Tomáše Garrigua Masaryka z díla Hovory s T. G. Masarykem od Karla Čapka říká: „Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným.“
V případě Ladislava Vrabela, který společně s Jiřím Havlem svolává pražské protivládní demonstrace, se však nabízejí dvě otázky. Je skutečně vlastencem? A je pro něj Česká republika opravdu na prvním místě? Pokud by každý Čech přistupoval k platbám sociálního a zdravotního pojištění jako Vrabel, český stát by se pojmy jako „důchod“ nebo „zdravotní péče“ vůbec nemusel zabývat, protože by de facto neexistovaly.
V současnosti se však Vrabel stylizuje do osoby, která snad český národ zachrání před nastupující totalitou. Ano, slovo „totalita“ v souvislosti se současnou vládou během demonstrací několikrát zmínil. Mimochodem, ve stejnou chvíli na Václavském náměstí sbírali podpisy pro prezidentskou kandidaturu podporovatelé Josefa Skály, nepsaného šéfa ultrakonzervativního křídla KSČM.
Otázkou je, jak by se totalitní systém předlistopadového Československa vypořádal s osobou, jakou je Vrabel. Tedy s člověkem (alespoň oficiálně) bez práce, který dluží svým věřitelům včetně státu kolem tří milionů korun. I proto shromažďoval peníze svých podporovatelů na účtu své manželky, jinak by získané finanční prostředky putovaly na splacení dluhů.
Demonstrace ano, soud nikoliv
Krajskému soudu v Českých Budějovicích, který řeší jeho dluhy, se však Vrabel již dvakrát úspěšně vyhnul. Na začátku října se z líčení na poslední chvíli omluvil lékařskou zprávou z polikliniky v Bělehradu s odůvodněním, že trpí rýmou a suchým kašlem. Asistentka přiděleného soudce pak uvedla, že zprávu museli překládat ze srbochorvatštiny.
Naštěstí pro Vrabela mu dnešní „totalitní“ systém zmíněné chování toleruje. A dokonce mu umožňuje několik dnů poté, kdy kvůli údajným zdravotním potížím nepřišel k soudu, dorazit v plné formě na Hradčanské náměstí na další protivládní demonstraci. Během protestu iniciativa mimo jiné vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby odvolal Fialovu vládu.
S tím ale nepochodila. Miloš Zeman aktivisty upozornil, že Ústava nic takového prezidentovi neumožňuje. Kdyby si ji iniciátoři demonstrací přečetli, zjistili by, že vládu může „odvolat“ jen a pouze Poslanecká sněmovna, protože máme parlamentní a nikoli prezidentský systém.
Nejvíce zbraní „dodává“ Rusko
A co vlastně uskupení „Česká republika na 1. místě“ vládě vyčítá? Mezi hlavními požadavky se nachází potřeba zajistit přímé smlouvy s dodavateli plynu za nízké ceny – tedy především s Ruskem. „Provokujeme Ruskou federaci tím, že Ukrajině neustále posíláme zbraně, namísto abychom mluvili o mírových jednáních. Pořád přiléváme olej do válečného ohně,“ kritizoval Vrabel proukrajinské postoje, aniž by si uvědomil, že zemí, která na Ukrajinu posílá nejvíce zbraní, je Rusko.
Je také zvláštní, že v době, kdy na ukrajinská města létají Ruskem ovládané sebevražedné drony z Íránu, Vrabel a jeho kolegové neřeknou na adresu Teheránu ani slovo. Írán totiž není západní země a nepodporuje Ukrajinu.
„Nebudu hrát válečný fotbal. Ani Rusko, ani Ukrajina nemají pravdu. Tu mají lidé, kteří říkají, že je potřeba, aby byl mír. I Ukrajinci útočí a zabíjí civilisty. Válka je vždycky oboustranná, obě strany válčí a dělají špatné věci,“ tvrdil také Vrabel po jednom z protestů.
Protestovat proti vládě je legitimní, ale...
Ze zmíněného výroku zřejmě vyplývá, že se Ukrajina měla ruské agresi vzdát, aby neválčila a nedělala špatné věci. I spojenci nejspíš kdysi měli pokračovat v duchu mnichovské dohody a rovněž se vzdát Adolfu Hitlerovi, aby také neválčili a nedělali špatné věci. Je ale opravdu řešením energetické krize přehlížet masakrování ukrajinských civilistů, přilézt za masovým vrahem do Moskvy, ohnout před ním hřbet a prosit ho o levný plyn?
Na závěr je nutno zmínit, že skutečně každý by měl mít v České republice právo kritizovat kabinet i svolávat demonstrace. Je to legitimní způsob, jak vyjádřit nesouhlas. Ladislav Vrabel a jemu podobní se však zase nikomu nemohou divit, když jejich demonstrace na rozdíl třeba od protestů odborů považuje za pochybné či za cílené prosazování politických zájmů Moskvy. Obzvlášť, když je taková demonstrace svolaná na 28. října, kdy si připomínáme vznik Československa.