Pokud stát rychle nepomůže tuzemským firmám s rostoucími cenami energií, bude následovat vlna krachů a desetitisíce, možná statisíce lidí přijdou o práci. Takovou rétorikou nás masírují zástupci nejrůznějších podnikatelských svazů, komor nebo asociací. Jako jeden z prvních s takovým varováním přišel šéf mlékárenského gigantu Madeta Milan Teplý, který si v létě stěžoval, že jeho firma nebude mít na elektřinu. Nyní se z jeho úst dozvídáme, že Madeta letos vydělá slušných 80 milionů korun.
Řeknu vám, chtěl bych vidět výraz ve tváři viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara při čtení rozhovoru šéfa Madety Milana Teplého pro Seznam Zprávy. Teplý se totiž přiznal, že jeho firma letos vydělá „s bídou 80 milionů“ korun. A stejně jako se Špicar stal tváří podnikatelského stavu při plédování za rychlou a masivní státní podporu firmám, Teplý už od léta vypouští do éteru srdceryvné lkaní na téma ceny energií. „Tak to asi bude vážné,“ říkáte si, když taková slova slyšíte od člověka z oboru.
Když třetina firem zkrachuje, státní kasa bude ještě prázdnější. Špicar burcuje vládu
Vláda od 1. listopadu vyčlenila na pomoc velkým firmám v souvislosti s energetickou krizí 30 miliard. Podle Radka Špicara ze Svazu průmyslu a dopravy je ale částka příliš nízká. Častý argument, že na další pomoc jednoduše nejsou prostředky, místopředseda Svazu průmyslu a dopravy neuznává. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS prohlásil, že pokud stát nechá velké hráče padnout, bude státní kasa chudší ještě víc.
Jenže chyba lávky. Milan Teplý ve stejném rozhovoru řekl, že svými apely jen chtěl rozproudit debatu. No to je kouzelné a moc za to panu Teplému tleskám. Povedlo se mu totiž znevěrohodnit nejen sebe sama, ale i podnikatele jako celek. Bude po jeho výrocích ještě někdo brát vážně hrozby, které kvůli drahým energiím nad tuzemskými firmami visí? Nebo se jen Milan Teplý vysmívá daňovým poplatníkům? Nebo rodinám, které zvýšené účty za energie sotva zvládnou zaplatit?
Státe, dej
Zkrátka a dobře se nám tu rozmáhá takový nešvar. Podnikatelé jako by si začínali zvykat, že jejich hlavním předmětem činnosti je hlasité křičení. A to směrem k vládě, ke státu, k daňovým poplatníkům, po kterých chtějí proplatit neočekávané náklady. Tu za covid, tu za drahé energie, příště za cokoli jiného, každý nechť si dosadí dle libosti.
Začínáme sklízet, co jsme si zaseli právě během koronavirové pandemie. A sice pocit, že stát musí za každých okolností pomoci všem a že je vlastně normální chovat se nezodpovědně, nesnažit se řídit rizika, nemyslet na zadní kolečka. Na ně přece myslí stát, který každému stojí za zadkem připraven kdykoli socializovat ztráty. Včetně těch, kterým se dá alespoň zčásti předejít.
POLEMIKA: Někteří prodejci zdražují víc, než je nutné. Mastí si na inflaci kapsy?
Rekordní inflace způsobuje nejen pokles kupní síly mezd a úspor obyvatelstva, ale i zdražování, které přesně nekopíruje růst cen vstupů. Prodejci mnohdy zdražují více, než by odpovídalo tempu, jakým rostou jejich nákupní ceny. „Čerpadláři i obchody s potravinami si mastí kapsu a zneužívají inflace k navyšování marží,“ varuje ekonom Lukáš Kovanda. Podle ekonomického analytika webu CNN Prima NEWS Petra Musila je však taková úvaha příliš zjednodušující.
Nevěříte? Důkaz opět podává sám Milan Teplý ve zmíněném rozhovoru, když se ho redaktorka zeptá, zda neměli ceny energií zafixované. „Ano, tam je určitá naše chyba, to je pravda, ale kdo mohl ten pohyb odhadovat? Neměl jsem dost informací, nikdo nás nevaroval. Už jsme chytřejší, to je jediný přínos této katastrofické situace,“ odpovídá Teplý.
Dobré ráno, energie zdražují už dva roky
Takže dobré ráno. Jen pro informaci, ceny energií stoupají nepřetržitě již nejméně dva roky. Strmější nárůst nastal loni na podzim, kdy Vladimir Putin rozehrál svou plynovou hru na kočku a myš s Evropskou unií. Jak dlouho potřebujete pozorovat, že se situace na trhu s energiemi nevyvíjí dobře, aby vám došlo, že byste se měli připravit na něco nepěkného? Od zkušeného byznysmena bych očekával, že by mu na rozpoznání situace stačila doba i kratší než jeden měsíc.
Pokud se vaše ochota pomáhat firmám po výrocích šéfa Madety limitně blíží nule, nedivím se vám. Komu by se chtělo z jeho daní přispívat podnikateli, který „s bídou“ vydělá 80 milionů za rok, když ještě ke všemu loni vydělal bezmála čtvrt miliardy korun.