Drogy, zbraně, bílé maso a divoká zvířata. Ilegální obchod s volně žijícími zvířaty a jejich částmi je čtvrtý nejvýnosnější černý byznys, který bohužel kvete i u nás v České republice. Dle dění uvnitř České inspekce životního prostředí (ČIŽP), které prosakuje na veřejnost, už jeho odhalování do budoucna možná nebude tak snadné, jako doposud. Proč zdejší inspektoři hromadně odcházejí a co to může pro ochranu zvířat znamenat?
Zkratka CITES stojí za Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, která chrání divoké živočichy i rostliny při mezinárodním obchodování. A oddělení CITES na ČIŽP má právě to za úkol – odhalovat ve spolupráci s celníky nelegální obchodování se zvířaty i rostlinami. Před dvěma lety si inspektoři připsali významný úspěch, když odhalili rozsáhlý ilegální obchod s částmi těl tygrů pocházejících od českého chovatele, to je však jen špičkou pomyslného ledovce v jejich práci.
Vedoucí právě těchto inspektorů Pavla Říhová však před necelým měsícem na svůj facebookový profil napsala, že „vedení inspekce vytváří tak nepříjemné pracovní podmínky, že už se tu prostě pracovat nedá“ a oznámila odchod svůj i všech ostatních inspektorů z daného oddělení. Ve svém příspěvku označuje za viníka nepřijatelných pracovních podmínek a vyštvání celého oddělení inspektorů vedení ČIŽP v čele s ředitelem Geussem. „Nejsme první, koho z inspekce vyštval. Každý člověk však může unést jen určitou míru zla a agrese a my už to dál snášet nechceme, došli jsme do bodu, kdy toho prostě máme dost.“ uvádí inspektorka Říhová tamtéž.
A ani oficiální reakce ředitele Geusse obsažená v tiskové zprávě ČIŽP nerozptyluje pochybnosti a vlastně ani nepopírá vyjádření inspektorky Říhové: „Chtěl jsem určité změny, bohužel jsme nenašli společnou řeč. Velmi dobře si uvědomuji zásluhy paní Říhové v oblasti tzv. wildlife crime, nicméně agenda CITES je podstatně širší a na inspekci se na ní přímo a nepřímo podílelo a podílí několik desítek inspektorů. Stejně tak tomu bude i po odchodu zmíněného týmu, inspekce problematiku agendy CITES zajistí.“ Skutečně se však můžeme spolehnout na to, že odchod celého týmu odborníků na pašování zvířat a rostlin, v případě paní Říhové s téměř 30 lety zkušeností, nebude mít žádný dopad na potírání této nelegální činnosti?
V kontextu se zhoršující se situací kolem nelegálních chovu tygrů, lvů, medvědů a dalších ohrožených šelem v kategorii CITES budí rozhodnutí ředitele ČIŽP reorganizovat úřad a fakticky oddělení inspekce CITES zrušit pochybnosti, byť od něj nakonec později upustil. Vedení ČIŽP by mělo inspektorům, kteří v malém počtu už roky odhalují závažnou trestnou činnost, poskytovat maximální podporu při náročné a někdy i nebezpečné práci. Nyní se však děje pravý opak.
Nedávno schválená novela zákona na ochranu zvířat, která mimo jiné ukončuje drezuru volně žijících zvířat v cirkusech a při komerčních vystoupeních, má účinnost od roku 2022. Vzhledem k tomu, že soukromí chovatelé, kteří chovají divoká zvířata právě pro taková veřejná vystoupení, mají na našem území jen velkých šelem řádově stovky, lze předpokládat, že vzroste počet pokusů o prodej těchto zvířat do zahraničí, a tedy přibude i práce celníkům a ČIŽP, kteří mají dohlížet na to, aby při obchodování nebyly porušeny předpisy chránící tato zvířata.
Česká inspekce životního prostředí je důležitý orgán, který má chránit přírodu a volně žijící zvířata. Kroky jeho vedení nesmí vzbuzovat pochybnosti o tom, komu úřad ve skutečnosti slouží a jaké jsou jeho cíle. Právě to se však nyní děje, a to nejen v kontextu odchodů inspektorů z oddělení CITES, ale třeba i v souvislosti s (ne)vyšetřováním otravy řeky Bečvy, v jehož důsledku uhynuly tisíce ryb. Ať už je situace na ČIŽP v souvislosti s oběma kauzami důsledkem osobních sporů a neshod, případně chybného vedení, anebo (v horším případě) záměru, nesmí na to doplatit příroda a zvířata, jejichž ochrana je smyslem existence celé České inspekce životního prostředí.