KOMENTÁŘ: Ředitel hasičů hledá asistentku. Dostane pokutu za diskriminaci mužů?

Zhruba ve stejné době, kdy hospodský z Českých Budějovic vyvěsil oznámení, že hledá servírku, začal generální ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS ČR) Vladimír Vlček shánět asistentku. Výčepní si za údajnou diskriminaci mužů vysloužil od Státního úřadu inspekce práce tučnou pokutu 20 tisíc korun. Napaří kontroloři stejnou sankci i nejvýše postavenému českému požárníkovi?

Výčepní Jan Dobiáš z Českých Budějovic si na okno hostince vylepil inzerát: „Přijmu účtující servírku.“ Státní kontrola neváhala a muže obvinila z přestupku. „Přišly dvě ženy z inspektorátu, a řekly, že to je diskriminační vůči mužům,“ postěžoval si médiím hospodský. Mluvčí Státního úřadu inspekce práce posléze CNN Prima NEWS napsal, že „hlediska pro výběr zaměstnanců musí zaručovat rovné příležitosti všem“ a také, že inzerát byl diskriminační.

Inspektorát ovšem káže vodu a pije víno. Zacílil na živnostníka, zatímco i v eráru se diskriminují muži. Například generální ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS ČR) Vladimír Vlček nechal na stránkách sboru vyvěsit oznámení, že hledá „asistentku generálního ředitele HZS ČR“. Výhradně ženu, muž by si asi s prací po boku prvního hasiče v Česku nedokázal poradit.

Ale co vlastně tak výhradně „ženského“ vyžaduje náplň práce asistentky šéfa požárníků? Prvním úkolem má být „zajišťování chodu kanceláře generálního ředitele“. Tak samozřejmě, muži jsou lemplové a bordeláři. Nezodpovědní floutkové, kteří se v kanceláři moc neohřejí a spíš věčně chodí hulit před hasičárnu. A těžko tak mohou zajistit správný chod generálního sekretariátu.

Druhý bod náplně práce: „Příprava a kompletace podkladů pro jednání generálního ředitele.“ Znáte to, jací jsou chlapi. Vezmou si ty papíry večer do hospody, že to nějak zkompletují, ale jak hasí žízeň, kompletaci nějak popletou a šéf má druhý den jen komplikace.

Třetí požadavek je podobný: „Zajišťování administrativní činnosti pro generálního ředitele.“ A dokážou vůbec muži naťukat text na psacím stroji? Respektive do klávesnice, neboť důvěryhodné zdroje z vedení HZS tvrdí, že psací stroje na ředitelství byly konečně vyměněny za počítače díky charitativnímu daru Andyho Formana ze Spojených států, který nelibě nese, jak jeho otec ve filmu Hoří, má panenko zostudil československé požárníky. No nic, chlapům ťukání do klávesnic nejde, nikdy nešlo a ani nepůjde. Tohle je práce pro ženské, muž patří ke sbíječce.

A poslední bod náplně práce pro asistentku: „Provádění zápisů z pracovních jednání generálního ředitele.“ Není to vlastně totéž jako „zajišťování administrativní činnosti pro generálního ředitele“? Zdá se, že na ředitelství hasičského sboru až tolik práce není, ale aby se to nepoznalo, dostane jeden druh pracovní činnosti několik eufemistických názvů. Proč ne, tohle je na domluvě generálního s novou asistentkou a žádný chlap jim do toho nebude kecat! A navíc v hasičském sboru žádného asistenta neshánějí.

A co s tím vším teď udělá ženská hlídka z inspektorátu práce? Hasiči a státní úředníci jsou na jedné lodi, výplaty si berou ze státní kasy, takže celá kauza už od svého počátku smrdí střetem zájmů a nenápadným shozením ze stolu. Diskriminace mužů na ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR kontrolory jaksi z principu nepálí, a tak problém ani nehasí. Co je ale tak strašně pálilo v Českých Budějovicích, když hospodskému napařili pokutu 20 tisíc korun?

Nic proti genderové rovnosti, když chce ale někdo v hospodě přijmout servírku a v kanceláři asistentku, je to nutné za každou cenu hodnotit jako diskriminaci práv opačného pohlaví? Pokud ano, bude muset těžební firma OKD shánět posily následujícím inzerátem: „Přijmeme horníky a hornice.“ A co když se heterosexuální třicátník rozhodne, že si najde novou přítelkyni s pomocí seznamek na sociálních sítích? Aby neriskoval pokutu od inspektorátu práce a nediskriminoval muže, musí teď v inzerátu uvést: „Hledám partnerku či partnera na celý život.“

Tagy:
hasiči restaurace České Budějovice CNN Prima NEWS diskriminace hospoda Hasičský záchranný sbor OKD rovnost pohlaví Vladimír Vlček generální ředitel inzerát Inspektorát práce Jan Dobiáš

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky

Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna ruská střela zasáhla obchodní centrum, stoupl na 16, dalších 50 lidí je zraněných, uvádí ukrajinské úřady. Zelenskyj útok odsoudil jako teroristický čin. Ukrajina svolala k poslednímu ruskému bombardování civilních cílů na Ukrajině mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Během pondělí zaútočilo ukrajinské letectvo na vícero cílů, přičemž byly zničeny desítky ruských obrněných vozidel, muniční sklad a o život přišel blíže neupřesněný počet ruských vojáků.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:42

Ústecký kraj vydal turistického průvodce pro ukrajinské děti

07:24

Biden a Macron odsoudili útok na civilisty v Kremenčuku: Rusko povedeme k odpovědnosti

06:58

G7: Muži jednali, partnerky vyrazily na výlet pod vedením bývalé lyžařské hvězdy

06:33

Ukrajinci slaví. Ze posledních 24 hodin zničili nejen desítky obrněných vozidel

Kvitová jako outsiderka, jenže pak spadl titul z nebe. Může potřetí ovládnout Wimbledon?

Jak se může nálada během jediného týdne zcela obrátit. Petra Kvitová se v roce 2022 doposud trápila, ale chmury rozprášila na turnaji v Eastbourne, kde získala titul. V pravý čas. V úterý totiž rozehraje svůj milovaný travnatý Wimbledon. Původně nebyla favoritkou tenisového svátku, ale díky triumfu na generálce a krásným vzpomínkám na All England Club není zcela od věci pomýšlet na nejvyšší metu.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Ostrá hádka v 360°: Politici se překřikovali. Z kauzy Dozimetr se obviňovali navzájem

Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Čekal jsem, kdy zástupce lidovců plivne špinavou slinu,“ prohlásil na účet europoslance Okamura. Zdechovského obvinil z bagatelizování zločinu. Ostrá slova si během debaty vyměnili také zastupitel hl. m. Prahy Patrik Nacher (nestr. za ANO) s europoslancem Mikulášem Peksou (Piráti). Politici se překřikovali a navzájem se obviňovali.

Rusové zasáhli nákupní centrum v Kremenčuku. Úřady potvrdily 16 mrtvých a desítky zraněných

Aktualizováno

Rusko v pondělí zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střely zasáhly nákupní centrum, ve kterém byla více než tisícovka civilistů. Objekt nyní hoří. „Počet obětí si nelze ani představit,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Úřady potvrdily nejméně 16 mrtvých a 59 zraněných, záchranné a vyprošťovací práce stále pokračují.

Domácí zpravodajství

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k diskusi bude celá řada. Od krize hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Partie s datem 3. 7. navíc bude poslední před letní pauzou. Odpočinout v létě si tak vedle školáků bude moci i Terezie Tománková. A na dovolenou se těší i proto, že to pro ni bývá jediné volno za celý rok. Partie se jinak s výjimkou Vánoc prostě vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Terezie Tománkové?

Hřib ustál pokus o odvolání kvůli spojení s Hlubučkem. Magistrát chystá audity IT zakázek

Pražská opozice v pondělí neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v dopravním podniku (DPP). Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr.

Mučí mě, tvrdila žena ve vězení. Soud dozorce pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby

Dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy v pondělí okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby zprostil. Státní zástupce Lukáš Vodička, který pro pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby požadoval podmíněné tresty a zákaz činnosti, se proti rozhodnutí na místě odvolal. Podle obžaloby jednali dozorci jako spolupachatelé, když 8. ledna 2020 připoutali odsouzenou k mřížím okna cely.

Zemětřesení na Praze 10. Zastupitelé odvolali starostku Chmelovou a radního Kašpara

Zastupitelé Prahy 10 na svém pondělním jednání odvolali z funkce starostku městské části Renatu Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba koalice Vlasta). Podle opoziční TOP 09 měli oba napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Starostka to označila za zástupné důvody, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. Chmelová je i senátorkou za obvod Praha 10.