KOMENTÁŘ: Windfall tax? Asi nejlepší způsob, jak rychle pomoci lidem a nezničit trh

Vláda prý měla zastropovat ceny energií jako ve Francii, ceny pohonných hmot jako v Maďarsku a ceny potravin jako pro změnu opět v Maďarsku. Z řad opozice se dokonce ozývají i hlasy na stropy pro úrokové sazby z hypoték a další návrhy na jednoduchá řešení, které by ale současnou vlnu zdražování jen zhoršily. Je tedy lepší uvažovat o zdanění nadměrných zisků v sektorech, odkud inflační vítr duje nejsilněji?

Jsem příznivcem nízké míry zdanění a malého státu, který svým občanům co nejméně mluví do jejich životů. Zároveň jsem ale přesvědčen, že státu odvádíme část plodů naší práce proto, aby byl nápomocen v krizových dobách. A aby svou pomocnou ruku v takových chvílích nabídl přednostně lidem, kteří se ocitli na hranici svých možností.

Nejen Česká republika čelí energetické krizi, která řadu domácností na tuto hranu přivedla. Je naprosto legitimní, že stát hledá způsob, jak nedopustit narušení sociálního smíru, který je jedním ze základních předpokladů pro dlouhodobou prosperitu či růst životní úrovně, chcete-li.

Od stropů už ustupují i Maďaři

Vládě od začátku radí kdekdo. Jedni populisté navrhovali zastropovat ceny. Tu energií, tu pohonných hmot, tu úroků u hypoték. Jiní populisté přišli s návrhem na každoměsíční výplatu pěti tisíc korun na každé dítě do 26 let věku, které s rodiči žije ve společné domácnosti. A to nejméně do konce letošního roku. Odbory požadují růst platů nejméně v míře odpovídající tempu růstu cen.

Jenže ani jedno z navrhovaných řešení by současný problém s 30letou inflací nevyřešilo a lidem v konečném důsledku jejich situaci ještě zhoršilo. Cenové stropy by jen vedly k nedostatku zboží na trhu, jak konečně pochopili i v Maďarsku, hypotéky by nejspíše časem byly na příděl nebo jen pro známé vlivných bankéřů. Opakující se pětitisícová dávka na dítě, stejně jako růst platů alespoň o inflaci, by inflaci pouze dále přiživovala.

Když korporát natáhne dlaň ke státu

Vláda naštěstí zůstala vůči těmto nápadům všelijakých blouznivců hluchá. Představila energetický tarif, který má domácnostem s fakturami za energie ulevit. A řeší, z čeho avizovanou úlevu zaplatí, a někteří její představitelé hovoří o takzvané windfall tax. Tedy dani, které by podléhaly zisky, jež firmám „spadly do klína“ nikoli díky jejich úsilí o zkvalitnění svých výrobků či služeb, ale díky příznivým okolnostem, jako je právě dramatický růst cen energií.

Samozřejmě, že to zní socialisticky, zdaňovat dodatečnou (vyšší) sazbou jakýsi „nepřiměřený zisk“. Jenže oč méně socialistické jsou natažené dlaně korporací, které po státu požadují hodit záchranný kruh, když jim hrozí pád? Jistěže není snadné určit, jaký zisk je ještě přiměřený, a který už je „cu fíl“. Jenže pokud stát chce alespoň trochu fungovat, jak se od něj v těžkých dobách očekává, musí hledat řešení, které nejohroženějším skupinám obyvatel pomůže, nezruinuje veřejné finance, neroztočí další kolo inflační spirály a nezničí trh.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.