KOMENTÁŘ: Slovenská vláda beznaděje. Matovič promrhal šanci a umetl cestu zpět Ficovi

Tragikomedie v přímém přenosu. Slovenská vláda se znovu rozpadá a opět je u toho duo Richard Sulík a Igor Matovič. Dvojice nesmiřitelných rivalů si očividně neuvědomuje, že svým rozchodem nejen, že promarnila naděje Slováků, kteří po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové volali po změně poměrů v zemi, ale hlavně tím umetli cestičku zpět k moci kontroverznímu expremiérovi Robertu Ficovi. Ten znovu nabral na síle a teď se vrací. A s sebou táhne i krajní pravici – své nové spojence.

Nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Staré rčení, které platí. Jen škoda, že se jím Matovič se Sulíkem nedokázali řídit. Je potřeba si uvědomit, že značná animozita je mezi oběma slovenskými politiky už více než deset let. Oba se v průběhu svého společného vládnutí ostře kritizovali a padaly i nadávky. Stačí připomenout covidovou pandemii a Matovičova slova, že „Sulík je idiot, který nenakoupil testy“.

Oba ovšem spojovala snaha udržet od moci na Slovensku Roberta Fica. Ten je pro ně ještě horší variantou než společné vládnutí. Bylo to tedy jasné manželství z rozumu, které nyní končí, když Sulík se svojí stranou Svoboda a Solidarita (SaS) oznámil, že už nedokáže sedět v jedné vládě s horkokrevným populistou s hlavou plnou geniálních nápadů i šílených myšlenek.

Nutno podotknout, že se Sulík velmi snažil. Své setrvání na začátku letních prázdnin podmínil odchodem Matoviče z vlády, v níž zastává pozici ministra financí, ale se zbytkem jeho hnutí OLaNO podle svých slov neměl problém. Lídr partaje tak měl zhruba dva měsíce času něco dělat. Dlouhá doba, ne?

Místo toho Matovič trávil čas na dovolené a posílal svým příznivcům fotky palmičky. S návrhem řešení přišel až 31. srpna, tedy doslova na poslední chvíli. Nabízel svůj konec, ale k tomu chtěl i demisi Sulíka (což by bylo fér) a prosazení desatera podmínek ekonomického charakteru, které by ale mohlo zruinovat státní kasu.

Výsledek je dnes jasný. Sulík a jeho ministři odchází do opozice a s nimi i více než dvacítka poslanců. A koalice, kterou do vlády vynesla rétorika boje proti korupci a touze po spravedlnosti za zavražděného Kuciaka a Kušnírovou, tak přichází o většinu v parlamentu. Fico, jeho bývalý žák Pellegrini a krajní pravice už si brousí zuby.

Memento po Kuciakovi a Kušnírové

Matovič se Sulíkem by nejlépe udělali, kdyby se skutečně chytli za ruce a společně odešli z vlády. Jistě, mediální přestřelky mezi nimi by takřka jistě pokračovaly, ale přímo v ní by neseděli, tudíž by kabinet měl onen pověstný klid na práci. Ani jeden z povedené dvojky ale nedokáže tomu druhému už v ničem ustoupit, a tak to nejvíce odnesou, ostatně jako vždy, běžní lidé. Ega obou těchto politiků jsou prostě důležitější.

Jak už bylo zmíněno, končící koalici vynesla do vládních lavic vlna, kterou na Slovensku vyvolala chladnokrevná vražda novináře webu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Napojení na objednavatele vraždy, podnikatele Mariána Kočnera, měl mít i tehdejší premiér Robert Fico. Následné demonstrace ho donutily přenechat křeslo předsedy vlády svému bývalému sekundantovi Pellegrinimu. Po volbách pak měla většina Slováků radost, že Fico půjde od válu. Do nové koalice pod vedením Matoviče vkládali velké naděje, stejný pocit měla i prezidentka Zuzana Čaputová.

Tyto naděje jsou nyní rozdrceny na padrť. Nejlépe to shrnula matka zavražděné Kušnírové. „Tyto žabomyší války nikomu a ničemu neprospějí. Toto by moje děti nechtěly. V žádném případě,“ komentovala rozpad koalice Zlata Kušnírová. Ve svém příspěvku na sociálních sítích tepe zejména Sulíka, ale zároveň říká, že svůj díl viny nese i Matovič. „Mafie teď čeká a usmívá se za rohem, že co se to tu děje. Toto chtěli a chtějí,“ dodává Kušnírová.

Dobrý večer, nemusím zrejme nikomu opisovať terajšiu politickú situáciu na Slovensku. Je mi to veľmi ľúto, že to takto...

Posted by Zlata Kušnírová on Friday, September 2, 2022

Fico už spřádá plány na novou vládu

Smích a radost z celé situace má pochopitelně právě Robert Fico. Po konci koalice volá už řadu měsíců, již několikrát se snažil odvolat vládní ministry a využije každou příležitost, kdy si do kabinetu může kopnout. Politický matador byl po volbách v roce 2020 oslabený, ale ze svých ran se dokázal vylízat. A to i přes ztrátu části svých lidí, kteří odešli do Pellegriniho nového hnutí Hlas-SD, kterému však mnoho Slováků říká trefně Směr 2.

Čas v opozici ho ovšem změnil. V minulosti byl považován za mimořádně charismatického politického vůdce se sociálním cítěním. Jistě si vzpomeneme, kterak exministryně školství Kateřina Valachová volala po tom, že i „česká sociální demokracie potřebuje svého Fica“. Pověstné charisma mu sice zůstalo. Ale nyní jde v podstatě o extremistu.

Kontroverzní názory měl už během pandemie koronaviru, kdy vystupoval proti očkování a opatřením. Úsměvné je, že když COVID-19 sám chytil, tak se svým kumpánům, jak to zachytily policejní odposlechy, dušoval, že je to „strašná choroba“.

Dále by se podle Fica Slovensko vůbec nemělo míchat do války na Ukrajině. Argumentuje tím, že Slováci nemají finančně strádat kvůli konfliktu někoho jiného. „Kvůli komu mají lidé platit dvě a půl nebo tři eura za benzín a naftu? Kvůli Zelenskému? Kvůli Ukrajině? Co my s tím máme, proboha. To je válka mezi Spojenými státy a Ruskou federací,“ prohlašoval před časem Fico.

A jde o argument, na který mnoho Slováků slyší. Jak si jinak vysvětlit, že se jeho Směr oklepal z volební porážky a nyní je v průzkumech druhou nejsilnější stranou, hned za partnerským Hlasem. Fico vede prakticky permanentní kampaň a před pár dny navíc do prezidentské kanceláře přinesl přes 400 tisíc podpisů za referendum o konci současné vlády. Navíc si je svým vítězstvím v příštích volbách tak jistý, že otevřeně hovoří s kým chce vládnout. Mezi jeho vyvolené patří jeho bývalí lidé z Pellegriniho Hlasu, nacionalisté ze Slovenské národní strany a k tomu hnutí Republika, které je označované jako krajně pravicové.

Agónie pokračuje

A víte, co je na celé této až tragikomedické situaci ze všeho nejhorší? Že ještě nekončí. Konec SaS v koalici totiž neznamená předčasné volby. Sulík na pondělní tiskové konferenci přímo řekl, že jeho partaj má zájem na tom, aby vláda dokončila svůj mandát. Během této doby chce situaci pozorně sledovat a možnému návratu do vlády se nebrání. Pokud v ní tedy nebude Igor Matovič.

Nyní je jasné, že žabomyší války mezi Sulíkem a Matovičem budou zcela jistě pokračovat. Zatímco na sebe budou vzájemně kydat hnůj, Slovákům, kteří je zvolili, zbydou jen oči pro pláč. Ani jeden z těchto politiků neřeší, že svojí rivalitou škodí hlavně sobě, zatímco jejich úhlavní nepřítel i nadále posiluje na jejich úkor.

Až přijdou volby, a jedno zda dříve či později, Slováci dostanou jednoduchý výběr. Na jedné straně budou nesmiřitelní rivalové, kteří se nedokáží shodnout ani na tom, jestli je nebe modré, ale zároveň jsou odsouzeni ke spolupráci, která může kdykoliv vybouchnout. Na straně druhé je protřelý populista s mafiánskými kontakty manýry, který chce do vlády přivést fašisty. Šťastnou ruku přeji.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

00:12

V plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 prudce klesl tlak

23:38

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž. Křičel, že nechce bojovat na Ukrajině

23:05

USA nikdy neuznají výsledky falešných referend vedených okupačními silami Ruské federace na Ukrajině

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.