Komentátoři Hartman a Kolář k odposlechům BIS
Komentátoři Petr Kolář a Petr Hartman se ve vysílání CNN Prima NEWS pustili do Bezpečnostní informační služby (BIS). Prezident Miloš Zeman o víkendu prohlásil, že ho vysoce postavený důstojník BIS před několika lety informoval, že jeho blízcí spolupracovníci jsou odposloucháváni. „Co je to za tajnou službu? Je to spíše děravá služba,“ kritizoval Kolář.
Komentátor MF DNES Petr Kolář mínil, že jakákoliv bezpečnostní služba může sledovat a odposlouchávat kohokoliv, musí k tomu ale mít podezření. „Pak je na službě, aby prokázala, že nebezpečí bylo odůvodněné,“ prohlásil v pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS.
Volejbalista, obchodník s Ruskem, Zemanův klíčový muž. Kdo je Martin Nejedlý
Patří mezi nejvlivnější osoby z okolí prezidenta Miloše Zemana. V 90. letech působil v Rusku a neprůhledné kšefty s Východem má dodnes. I když je Martin Nejedlý na Hradě jako externí poradce bez platu, finančně z tohoto postavení těží daleko více, než by se mohlo zdát. V minulosti se díky tomu účastnil třeba jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho lidmi. K Zemanovi ho přivedl kontroverzní lobbista Miroslav Šlouf.
Poslankyně ODS Jana Černochová už v nedělní Partii uvedla, že není překvapivé, že jsou lidé ze Zemanova okolí sledováni. Ekonomický poradce prezidenta Martin Nejedlý měl mít navíc vazby na Rusko. „Ty však nejsou důvodem k odposlouchávání,“ reagoval Kolář.
O pravdivosti informace o odposlouchávání lidí v blízkém kruhu prezidenta však pochybuje komentátor Českého rozhlasu Plus Petr Hartman. „Své podezření prezident poskytuje veřejnosti. Je tak pravděpodobné, že nemá hmatatelné důkazy, že by BIS jednala v nesouladu se zákonem,“ sdělil.
Děravá služba
Pokud by BIS chtěla někoho odposlouchávat, měla by se podle něj obrátit na soud. „Dále se to dá přezkoumat parlamentní komisí pro kontrolu BIS. O tom, co je relevantní nebo ne, nerozhoduje prezident ani premiér. Je to na rozhodnutí soudu a překontrolování komise,“ vysvětlil Hartman.
Proč Zeman se svými podezřeními komisi neinformoval, není jasné. Kolář zdůraznil, že v rozhovoru byl patrný despekt prezidenta k vyšetřovacím komisím. „Myslím však, že celá kauza má ještě jednu vážnou rovinu. Jestliže uvedli, že mu informace o odposlouchávání donesl vysoce postavený důstojník, tak kdo tam dělá?“ ptal se rozhořčeně komentátor.
Nechápe, jak tedy může být BIS označována za tajnou službu. „Jak se může někdo sebrat, jít na Hrad a informovat o tom? Pak je to děravá služba a dá se použít termín prezidenta, že to jsou čučkaři,“ pokračoval Kolář.
Problém s únikem informací přitom podle Hartmana nemá jen BIS. „Je to problém celého Česka. Pokud k únikům v BIS dochází, je to maření práce. Je to i zodpovědnost (šéfa BIS) Koudelky, aby to vyřešil,“ dodal Hartman.
Vojtěch není Prymula
Veřejnost v současnosti řeší i Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, na němž celebrity, ale třeba i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s manželkou neměli ve vnitřních prostorách zakrytá ústa a nos. Za podobný prohřešek proti vládním nařízením přitom musel v říjnu v čele resortu skončit epidemiolog Roman Prymula.
Když vládní pravidla neexistují. Vojtěch, Zaorálek či Bartoška neměli ve Varech respirátor
Dlouho očekávaný zahajovací večer 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude nejspíše řešit hygiena. Do hlavního sálu hotelu Thermal dorazil již tradičně nespočet osobností včetně herců, lékařů nebo předních politiků. Jenže jak odhalují záběry z festivalu, respirátor měl na sobě málokdo. A to včetně ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který povinné nošení ochrany dýchacích cest ponechává v platnosti.
„Situace je nyní odlišná než u Romana Prymuly. Tehdy platily zákazy vycházení a podniky byly zavřené. Od Vojtěcha to je chyba, ale na druhé straně je to hledání problému, který není,“ reagoval Kolář. Stejného názoru je i Hartman, podle něhož absence respirátoru nebo roušky nebude Vojtěcha stát místo.
„Doba je jiná, postoupilo i očkování. Počty nakažených nepředstavují drama a spousta lidí nařízení nedodržuje. Přesto jsou politici na očích a měli by jít příkladem,“ dodal Hartman. O tom, že Vojtěch porušil spolu s dalšími nařízení, není podle Koláře pochyb. Přesto mu celá situace kolem karlovarského festivalu přijde přitažená za vlasy.
„Je to stejné, jako když se minulý týden zatýkala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová za to, že seděla místo se čtyřmi lidmi s deseti. Je to nesmysl, v restauraci nikdo nesedí po čtyřech. Můžeme chodit za politiky a sledovat je, dělat skandál, ale je to přitažené za vlasy,“ uzavřel.
Prezident Miloš Zeman Zdroj: Profimedia.cz