Konec utrpení na Ukrajině? Rusko vydírá i nás, míní Zaorálek a popisuje aktuální hrozbu

Ruské ostřelování Mykolajivu si vyžádalo několik mrtvých.

360°, Cyril Svoboda, Lubomír Zaorálek, Petr Bartoň, Pavel Janeček - 24.11. v 21:59

Utrpení civilistů na Ukrajině může naše vláda ukončit. I tak by se dal vyložit vzkaz mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS takové výroky označil za obyčejné vydírání, a to i spojenců Ukrajiny v Evropě, tedy včetně Česka. Společně s exministrem zahraničí Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL) pak zhodnotil vstup Švédska a Finska do NATO a vliv tohoto kroku na geopolitickou scénu.

„To, co dělá Peskov, je obyčejné vydírání. A není to jednání pouze proti Ukrajině. Ve výsledku říká, že když budou Rusové ničit energetickou infrastrukturu, tak tím budou přes zimu ochromovat ukrajinskou armádu, a zároveň se budou Ukrajinci muset evakuovat,“ podotkl Zaorálek. Následně připomněl, že starosta Kyjeva Vitalij Kličko mluví o nuceném odchodu i třetiny obyvatel ukrajinské metropole.

Mluvčí Kremlu Peskov totiž oficiálně mluví o scénářích, ve kterých Rusové na Ukrajině plundrují civilní objekty, zabíjí civilisty a ničí tamní infrastrukturu. Vzkazuje také, že pouze ruská vláda může toto utrpení ukončit.

„Jde jim o to vyvolat další vlnu, která by se stěhovala do Evropy. To vydírání je určeno i nám. Tedy, že nám Rusko pošle miliony lidí z Ukrajiny – kde bude život nesnesitelný – a bude na nás se rozmyslet, jestli na to máme a udržíme sociální dopady,“ vysvětlil někdejší šéf diplomacie budoucí hrozbu.

Jeho předchůdce Cyril Svoboda pak ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil vedlejší efekt války na Ukrajině, a to přijetí Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). „Ve čtvrtek maďarský parlament hlasoval, že oddálí hlasování o vstupu těchto zemí do aliance. To je vážný krok, mělo by nás to velmi zajímat,“ upozornil na ojedinělý odpor uvnitř aliance. Zaorálek následně připomněl, co by příchod těchto států do NATO znamenal.

„Jestli Švédsko a Finsko vstoupí do NATO, tak je to strategicky nesmírně významný krok. Baltské moře se stane mořem aliance, které tím pádem Rusko ztrácí. Obě země pak představují konkrétní vojenskou sílu, finská armáda je velice dobře vybavena. Bude se jednat o vojensky a strategicky přínosnou věc,“ zmínil. Svoboda také upozornil, že s příchodem Finska vznikne stovky kilometrů přímá hranice mezi Ruskem a členem NATO.

Tagy: