Zpoždění představení konsolidačního balíčku, který má uzdravit tuzemské finance, činí zhruba 25 let. Týdny už teď nehrají roli. V pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Ladislav Tajovský, podle kterého vláda řeší složitou ekonomickou situaci pozdě. Za viníka vysoké inflace označil nízké úrokové sazby, které v minulých letech udržovala nejen Česká národní banka, ale i její zahraniční kolegyně.
V polovině května má vláda představit konsolidační balíček – seznam škrtů, které mají pomoci stabilizovat ekonomiku v zemi. Zatím ale nikdo příliš netuší, co v něm skutečně bude. Podle ekonoma Tajovského přitom důvody současné ekonomické krize sahají daleko do historie.
„Zpoždění konsolidačního balíčku je 25 let. Když byla shozena vláda Václava Klause, byl tehdy nejpozději prostor, aby se nastavily jiné systémové parametry v klíčových záležitostech. Od té doby se to sune a čeká se, jak dlouho to ještě půjde dál,“ kritizoval Tajovský v pořadu Partie PLUS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Uráželi mě jako účetní, teď by se ve vládě hodila. Stanjura by měl rezignovat, říká Schillerová
Podle něj ale tuzemské ekonomické klima ovlivnil i západní trend udržování nízkých (prakticky nulových) úrokových sazeb, který v posledních letech zastávala i Česká národní banka.
„Inflace je nárůst množství peněz v ekonomice. Je to jednoznačně způsobené politikou centrální banky, respektive centrálních bank napříč planetou. Vláda by současnou hospodářskou politiku nemohla dělat, kdyby centrální banka dříve neudržovala nízké úrokové sazby, nejnižší v historii,“ řekl Tajovský a dodal, že není pochyb o tom, že vláda zvýší daně, i když to situaci ještě zhorší.
S tím v pořadu Partie PLUS souhlasil i ekonom Milan Bednář. „Snažit se nyní navyšovat daně je z mého pohledu špatná a nevhodná politika. Jediné dobré řešení je plošné škrtání výdajů státu. Měli bychom ekonomiku podpořit, ne ji zadusit,“ sdělil.
Podle Bednáře může za současnou krizi vedle centrální banky i vláda. „K inflaci dochází, když peněžní zásoba roste více než odvedená práce. V tento moment má státní rozpočet devastující vliv. Česká národní banka zvýšila sazby, šlápla na pomyslnou brzdu, můžeme se bavit o tom, jak moc. Pokud se ale podíváme na státní rozpočet, tam šlápnutí nevidím. Míč je na straně vlády,“ dodal Bednář.