Je téměř jisté, že očkování proti koronaviru budeme potřebovat každoročně jako v případě chřipky. Tvrdí to bývalý člen vědeckého poradního týmu britské vlády Deenan Pillay. Podle něj je rovněž nepravděpodobné, že by proti koronaviru mohla vzniknout trvalá kolektivní imunita.
Podle britského profesora virologie a bývalého člena vládního Vědeckého poradního týmu pro krizové situace (SAGE – Scientific Advisory Group for Emergencies) je myšlenka kolektivní imunity proti koronaviru postavená na tom, že po imunizaci už se nelze virem znovu nakazit. „Takže byste ho už neměli přenést na někoho dalšího,“ řekl Deenann Pillay pro britský deník Daily Mirror.
Pillay ale tvrdí, že příklady infekcí jinými typy koronavirů prokázaly, že lidé se mohou znovu nakazit v průměru za rok až dva po prodělání první infekce. „Proto si myslím, že tento virus nebude nikdy eliminován a zůstane tu s námi,“ řekl britský virolog.
To znamená, že se proti němu budeme muset nechat očkovat každý rok. „Podobně jako je tomu v případě chřipky,“ dodal Pillay. Stále však prý není jasné, do jaké míry jsou vakcíny schopny očkovaného ochránit před nákazou, respektive proděláním nemoci bez příznaků, „a tedy před možností virus dále šířit“.
Očkování není zbytečné
Otázka, do jaké míry nás vakcína dokáže před nákazou ochránit, je diskutována také v České republice. Například podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly roušky jen tak neodloží ani očkovaní lidé. „Diskuse na téma roušek je v podstatě velmi bohatá, ukazuje se, že vakcíny, které budeme používat, nemusí chránit proti vylučování viru beze zbytku. Člověk by měl být chráněn proti hospitalizaci, proti úmrtí, proti těžkým a středním formám, ale nebude zřejmě dokonale chráněn proti bezpříznakovým formám,“ uvedl.
Lze prý proto očekávat, že se roušky budou nosit i nadále. A je k tomu podle Prymuly i „celosvětově příklon“. V podobném duchu se před časem vyslovila také Světová zdravotnická organizace (WHO). Očkování prý šíření viru nezabrání, vakcína má pomáhat především proti rozvoji plicní choroby COVID-19.
To ovšem neznamená, že by lidé měli vakcínu odmítat. Odborníci sdružení v nezávislé iniciativě Sníh například tvrdí, že vakcína je nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak se stát vůči covidu imunní. „Očkování přiměje imunitní systém, aby vytvořil protilátky proti viru. Tyto protilátky vás pomohou ochránit, pokud budete v budoucnu vystaveni COVID-19,“ uvádějí vědci na webových stránkách iniciativy. Získání protilátek prostřednictvím prodělání nemoci je podle nich riskantní, protože to může vážně ohrozit zdraví nebo dokonce i život nakaženého, ale i lidí v jeho okolí.