Pravidelná, hloubková a komplexní. Taková je péče o pleť v 21. století. Drtivá většina z nás ví, že je třeba ji denně čistit a vyživovat. Přes dodržování pravidelné rutiny a základní informovanost se ale může stát, že narazíme na pojem, který neznáme. Ostatně — veřejně dostupných rad jsme nikdy k dispozici neměli víc. Do našich domácností se dostávají tipy na trendy ze zahraničí a o cizojazyčné termíny a názvy tak není nouze. Náš následující článek vám pomůže se v nich vyznat. A zjistíte také, které se skutečně vyplatí mít doma a za kterými je lepší vyrazit na profesionální ošetření.
Nic se nemá přehánět. A tak není nutné podléhat každé módní vlně a tlaku, který člověk může pociťovat při sledování trendů všech druhů, ty estetické nevyjímaje. Nicméně být v obraze a vědět, jak si pomoci ke zdravě napnuté a zářící pleti, se vyplatí. Proto jsme pro vás sepsali seznam slov, na která můžete při pátrání po ideální rutině narazit. A až se to příště stane, budete hned vědět, jestli se o něj máte zajímat hlouběji. Blíže vám je představí zakladatelka Hydrafacial centra Praha, Renata Sičáková, jejímž životním posláním je právě péče o pokožku. Drtivou většinu z nich zná z první ruky, buď je používá ona sama nebo její klientky.
Procedury
Booster - ampule se speciálními séry. Sehnat se dají ty pro domácí užití, běžně je používají i profesionální kosmetičky v salónech.
Exfoliace - odstranění odumřelých pleťových buněk a dalších nečistot. „Pleť se změkčí a připraví se při ní na důkladné vyživení,“ objasňuje Renata Sičáková smysl ošetření.
Renata Sičáková
v oblasti zdravotnictví, intenzivní péče, dermatologie a kosmetiky pracuje déle než 20 let. Během této doby pracovala s klienty v Česku i v zahraničí.
Patří k prvním dodavatelům chemických peelingů do ČR a SK a současně k prvním školitelů na trhu.
Absolvovala řady převážně zahraničních školení a odborných kongresů v oboru dermatologie a estetické medicíny.
Hydrafacial - moderní technologie péče o pleť, která v sobě kloubí několik kroků skincare: vakuovou lymfodrenáž, čištění a exfoliaci, chemický peeling, extrakci, omlazení a regeneraci, světelnou terapii a hydrataci s ochranou. „Je to komplexní ošetření, které jde do hloubky. Pleť důkladně vyčistí a navíc pokožku skvěle vyživí. Bezvadné na něm je, že v den, kdy ošetření hydrafacial absolvujete, můžete klidně vyrazit do společnosti. Nezanechává po sobě žádné negativní stopy. Je to zatím nejlepší technologie, s jakou jsem se za více než 25 let kariéry setkala,“ sdílí Renata Sičáková svoji zkušenost. Ošetření nedopřává pouze svým klientům (ano, i mužům!) ale i sobě.
IPL - v originále Intense Pulsed Light, tedy intenzivní pulzní světlo, je jedna z nejmodernějších forem epilace. Princip tkví v uvedení chloupků do klidové fáze, takže nerostou a vypadávají. Výhodou je dlouhotrvající efekt, naopak nevýhodou je fakt, že na nejjemnější a světlé ochlupení je IPL nefunkční.
Jehličková radiofrekvence - omlazující procedura prováděná za pomoci drobných jehliček. Ty během minimálně invazivního zákroku zahřívají kůži, což má za následek stimulaci koleganu. Výsledkem je omlazení pleti.
Lymfodrenáž - rozproudění lymfy neboli mízy, která z těla odnáší škodliviny. Jedná se tedy o proceduru organismu celkově prospěšnou. Mimo jiné tím, že má pozitivní vliv na krevní oběh, okysličování tkání a zásobování prospěšnými látkami. Regeneruje, detoxikuje a pomáhá při relaxaci. „Lymfodrenáž je zásadním bodem ošetření technologií hydrafacial a v profesionální péči o pleť by neměla chybět. Lymfa hraje velmi důležitou roli, je zodpovědná za odnášení nečistot z těla,“ vysvětluje zkušená profesionálka.
Mezoterapie - aplikace účinných látek nejen do svrchní, ale i střední vrstvy kůže. Jedna z nejoblíbenějších forem anti-agingu.
Peeling - odstranění odumřelých buněk kůže, dělí se na dva typy: mechanický — provádí se s pomocí produktů s drobnými hrubými částicemi — a chemický, který se provádí nanesením určených produktů. „Ani peeling při našem ošetření s pomocí technologie Hydrafacial nechybí. Následuje po exfoliaci a umožňuje nám odstranění další vrstvy odumřelých buněk, zlepšuje regenerační efekt a kožní obnovu. Současně se díky chemickému peelingu uvolní kožní póry, které se pak lépe čistí,“ líčí jeho výhody Renata Sičáková.
Vortex — vortex neboli v překladu vír. Tlak speciálních roztoků napomáhá s hloubkovou aplikací, jak dále vysvětluje odbornice na estetickou dermatologii. „Na každou část ošetření Hydrafacial máme různé nástavce, které současně přizpůsobujeme pleti. S jejich pomocí pleť obrousíme, nečistoty vysajeme a vše potřebné naopak zapracujeme do pleti. A právě s tím pomáhá zmíněný vír neboli vortex.“
K TÉMATU: Nástrahy péče o pleť aneb Jak jí dopřát to pravé a přitom se nezbláznit?
Co a kdy na pleť?
Krém, nebo sérum? Co a kdy použít a proč? Možná si taky nejste jistí. A při množství doplňků a podpůrných produktů, které zaplavily trh, se není čemu divit. Po chvilce čtení ale budete moudřejší.
Astaxanthin
Jeden z nejúčinnějších antioxidantů, je výrazně silnější než vitamíny C a E. Pomáhá chránit buňky před volnými radikály, čímž chrání jejich zdraví.
Jak jeho účinky poznáte? Vyživuje kůži a pomáhá předcházet vzniku vrásek. Ocení ho nejen pleť, ale i nehty, vlasy a třeba oči.
Astaxanthin obsahují především mořští živočichové, například humři, krevety, losos, ale také mikrořasy. Bývá součástí doplňků stravy.
Bakuchiol
Přírodní alternativa retinolu, který je velmi oblíbený při ochraně pleti před stárnutím. Další ze silných antioxidantů, který napomáhá zpevnění pokožky, zlepšuje její pružnost i odolnost.
Je oblíbenou součástí tradičních léčitelství v Číně a v Indii, kde se získává ze semen a listů rostliny Psoralea corylifolia. Ceněná je jeho síla, která lidské tělo podporuje v přirozených uzdravovacích procesech.
Ideální je pro ty, kteří hledají přírodní cesty k péči o sebe, případně ty, které retinol dráždí. Na rozdíl od retinolu je současně s bakuchiolem možné používat vitamín C.
Ceramidy
Jednoduše řečeno tuky, které jsou součástí buněčných membrán v kůži, tvoří tak přirozenou ochrannou bariéru. Jejich množství ovšem s věkem klesá a po 40. roce života se jejich přirozená tvorba téměř zastaví.
Bývají součástí sér, krémů i doplňků stravy. Na jejich zařazení do péče o pleť by se měli soustředit lidé starší 30 let, ti se suchou pokožkou či ekzémy, dále kuřáci a vyznavači opalování.
Kolagen
Ne každý doplněk stravy má takové renomé, jako má kolagen. Jde o bílkovinu, která je základním stavebním prvkem pojivových tkání. Na trhu existuje mimořádně široká nabídka produktů s jeho obsahem.
Jak vybrat ten skutečně účinný? K těm nejžádanějším patří kolagen typu I. Vybrat si můžete mezi hovězím a rybím, přičemž druhý zmíněný je lépe stravitelný a vstřebatelný. Současně na obalu hledejte i nápis hydrolizovaný. Pro lepší účinnost pro celé tělo je vhodné jej doplnit kyselinou hyaluronovou a vitamínem C. Pokud máte raději přirozené zdroje, pak si dopřávejte vlašské ořechy a lněná semínka.
Dnes už je téměř samozřejmostí jeho přítomnost v sérech a krémech.
Kyselina hyaluronová
O jejím účelu a prospěšnosti má odbornice na estetickou medicínu s více než 20letou praxí jasno: „Váže na sebe vodu, čímž pleť pomáhá udržovat hydratovanou. Výsledkem je vláčná, hydratovaná a rozjasněná pleť.“
V zásadě se dá říct, že kyselina hyaluronová by neměla chybět v denní rutině kohokoli, kdo si zakládá na zdravé pleti.
Niacinamidy
Jedna z verzí vitamínu B, pomáhá udržovat obrannou bariéru kůže v dobré kondici, zadržuje v pokožce vlhkost a chrání ji tak před škodlivými vlivy, například UV zářením. Při ochraně před slunečními paprsky je však vždy vhodné ho kombinovat s opalovacím prostředkem.
Niacinamidy najdete v sérech i krémech. „Není třeba je užívat trvale. Je vhodné se k nim jednou za čas vrátit, lze je střídat třeba s peptidy nebo probiotiky,“ říká zkušená profesionálka.
Peptidy
Pomáhají chránit před vznikem jemných mimických vrásek a jiných projevů stárnutí tím, že pleť stimulují k tvorbě kolagenu. Jsou vhodné i pro mimořádně citlivou pleť. „Podobně jako kyselina hyaluronová by neměly chybět v pleťové rutině, větší užitek z nich budou mít starší lidé. Pleť mladších lidí by mohly spíše zatěžovat,“ sumarizuje velmi jednoduše Renata Sičáková.
Dají se kombinovat s kyselinou hyaluronovou, niacinamidem, bakuchiolem či jemnější verzí retinolu.
Probiotika
Ještě nedávno se o probioticích mluvilo v souvislosti se zažívací soustavou, dnes už se používají i v kosmetice. Zabraňují vysušování pleti, čímž ji udržují hydratovanou a zářivou. Výrobci je přidávají do krémů i čistících pleťových produktů.
Stejně jako v případě zažívání se probiotika živí prebiotiky, které v současnosti v kosmetice taktéž najdeme.
Retinol
Vitamín A, který je světově oblíbený pro vědecky ověřené účinky. Umí redukovat jemné i hlubší vrásky a pigmentové skvrny, stimuluje tvorbu kolagenu a také urychluje obnovu kožních buněk.
Jeho nevýhodou je, že se má používat výhradně na noc, slunce totiž negativně ovlivňuje jeho účinky, když zvyšuje citlivost vůči UV paprskům. U sensitivnějších jedinců se může objevit i alergická reakce. Jednou z přírodních alternativ je bakuchiol, viz výše. Nemá se používat v těhotenství a současně s vitamínem C. Obecná rada pro jejich vhodnou kombinaci zní — vitamín C ráno, retinol večer.
SPF
V originálním znění sun protection factor, tedy ochrana před slunečním zářením. Je dokázáno, že škodlivé UV záření má na naši kůži negativní vliv. Je proto vhodné ji chránit i mimo letní sezónu. Krém s ideálně co nejvyšším SPF faktorem by neměl chybět v žádné skincare výbavě. Kromě obličeje, krku a dekoltu nezapomínejte třeba i na uši či hřbety rukou.
„Slyšela jsem v poslední době i názory, že stálé mazání krémy s ochranným faktorem není zdravé. Je zásadní vědět, že ne všechny jsou vhodné pro pleť. Určitě nedoporučuju mazat si tvář běžným opalovacím krémem. Je třeba najít si v nabídce na trhu kvalitní výrobek. Někdy je OF součástí BB a CC krémů apod., tedy i taková varianta existuje. Ochranu před UV zářením je ale určitě potřeba zařadit. A právě u nás v Česku je to velký nešvar,“ apeluje profesionálka.
Vitamíny skupiny B, C a E
Prospěšné jsou pro celé lidské tělo, lze je získat z potravin (živočišných i rostlinných), v doplňcích stravy i kosmetických produktech. Běžně bývají součástí nejrůznějších sér. „Díky sérům dostaneme potřebné vitaminy do pleti. A abychom jich vstřebali co nejvíce, používají se různé nosiče, například lipozomové kapsle, v nichž jsou aktivní látky zapouzdřené. Ty nám pak pomáhají udržet pleť vyživenou a zdravě vypadající,“ uzavírá Renata Sičáková.