Na kryptoměnovém trhu byla v posledním roce velká nuda. V září se však situace začala měnit a virtuální platidla chytla druhý dech. Nejstarší a nejpopulárnější Bitcoin se už stihl z úrovní kolem deseti tisíc dolarů dostat skoro ke dvojnásobné hranici. Podle odborníků může v dohledné době padnout tři roky starý historický rekord. Není pozdě naskočit do rozjetého vlaku?
Michal Havránek z Krupky na Teplicku je nadšenec do moderních technologií. Když se začalo před lety rozšiřovat povědomí o kryptoměnách, vzbudilo to i jeho zájem. Bitcoin tehdy reprezentoval prakticky veškerý kryptoměnový trh. „Před pěti nebo šesti lety jsem o jeho nákupu uvažoval, ale nebyl jsem právě v situaci, kdy bych si mohl dovolit riskovat několik tisíc. Investice to byla velice lákavá, Bitcoin už tehdy předvedl, že umí rychle zhodnotit, ale i rychle spadnout,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
Nákup si ale na poslední chvíli rozmyslel a dnes toho lituje. „Samozřejmě mě trochu mrzí, že jsem Bitcoin v době, kdy stál kolem 200 dolarů, nekoupil. Dnes ze mě mohl být milionář. Jenže po bitvě je každý generál, a ne nadarmo se říká, že zisku nejde dosáhnout bez trochy riskování,“ dodal Havránek. Kdyby v něm tenkrát převládla odvaha, mohl o necelé tři roky později svůj Bitcoin prodat za stonásobek investované částky. Také autor tohoto článku na jaře roku 2017 zvažoval investici do Bitcoinu, když stál kolem tisíce dolarů. Ale vyměkl. Jen o pár měsíců později se s Bitcoinem obchodovalo za dvacetinásobnou cenu.
Bitcoin v agónii. Vstane kryptoměna z mrtvých a vytvoří nový cenový rekord?
Je to už pět týdnů, co se tempo těžby Bitcoinu snížilo na polovinu. Po takzvaném půlení, k němuž dochází jednou za čtyři roky, měla cena nejstarší kryptoměny prudce vzrůst. Jenže zatím takovému vývoji nic nenasvědčuje. Čím to je? A mají ještě kryptoměny takový potenciál jako před několika lety?
Dění posledních dvou měsíců na kryptoměnovém trhu však opět aktivizovalo nadšence, ale i spekulanty, kteří hledají způsob, jak v době s extrémně nízkými výnosy u standardních aktiv své úspory zhodnotit. Úroky u klasických spořicích produktů v bankách zdaleka nevydělají ani na inflaci, investice do nemovitostí je běh na dlouhou trať, a navíc ne každý má po ruce několik milionů na nákup domu, bytu nebo lukrativního pozemku.
Digitální zlato
Bitcoin a kryptoměny obecně naproti tomu nabízejí možnost investovat jakoukoli částku. Nemusíte tedy kupovat jeden celý Bitcoin, ale klidně jen zlomek. To činí kryptoměny velice atraktivní i pro drobné investory, kteří nejsou schopni postrádat vysoké sumy. Zatímco vývoj na trhu s virtuálními platidly byl po většinu letošního roku nezajímavý, zhruba od konce září jako by se probudil. Kdo tehdy investoval tisícovku, během pouhých dvou měsíců mohl mít dvě. V přepočtu na roční bázi tak Bitcoin zařídil zhodnocení o přibližně 600 procent.
Jak je to možné? „Vidím tam několik důležitých faktorů. Mezi ty klíčové řadím psychologický efekt v kombinaci s mimořádně uvolněnou měnovou politikou významných světových centrálních bank. Uvědomme si, že zhruba každý pátý dolar, který se ocitl v oběhu, vznikl letos. Centrální banky drží výnosy aktiv uměle nízko, investoři hledají jiná aktiva,“ řekl CNN Prima NEWS hlavní ekonom banky Creditas Dominik Stroukal, který se kryptoměnovým trhům dlouhodobě věnuje.
Zájem o těžbu kryptoměn rapidně roste
Od halvingu (půlení) odměn za těžbu bitcoinu nám uběhl první půlrok a bitcoin se chová dost podobně jako předchozí cykly. Jeho cena tak od května vzrostla již o 60 %. To společně s mnoha dalšími důvody dělá těžbu stále atraktivnější pro mnoho investorů.
Podobně to vidí také Martin Stránský, zakladatel portálu pro obchodování s Bitcoinem Bitstock.com. „Bitcoinu pomáhá oslabení dolaru, tištění peněz ze strany centrálních bank a hrozba výrazné inflace. Ne nadarmo se Bitcoinu přezdívá digitální zlato,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Podle Dominika Stroukala je ale patrná ještě jedna tendence. „Je vidět přepínání od investic, které nesou výnos – úrok, dividendu – k investicím, kde se spekuluje na růst jejich hodnoty. A to můžeme pozorovat právě u Bitcoinu,“ řekl.
Investice pro otrlé
Vydrží nastolený trend i do budoucna? Jestliže lze svět financí považovat obecně za těžko předvídatelný, v případě kryptoměn to platí několikanásobně. „Růst Bitcoinu, který probíhal zhruba od dubna letošního roku, byl přece jen zdravější. Byl pozvolný, založený na fundamentech. Do Bitcoinu začaly postupně investovat i větší hráči. Naproti tomu vývoj, který odstartoval před dvěma měsíci, je založený více na psychologii a absenci špatných zpráv,“ myslí si Dominik Stroukal.
Bitcoinové půlení je tady. Kam se vydá cena kryptoměny?
V úterý 12. května nastává pro fanoušky digitálních měn velký den. Nejstarší kryptoměnu Bitcoin čeká potřetí v historii takzvané půlení. Investoři k této události vzhlížejí s nadějí, že se hodnota této virtuální mince nadechne k masivnímu růstu a překoná dosavadní rekordy z přelomu let 2017 a 2018.
„Spekulování na růst či pokles kryptoměn je jen pro otrlé jedince. Kryptoměnové burzy mají otevřeno 24 hodin denně po sedm dní v týdnu. Na takový režim nejsou klasičtí spekulanti zvyklí. Navíc kryptoměny mají proměnlivější ceny než akcie. Snadno se může stát, že během spánku přijdete o desítky procent na kryptoměnovém portfoliu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Přesně to se stalo v noci ze středy na čtvrtek našeho času, kdy Bitcoin odepsal asi 13 procent a nyní hledá oporu na hranici 17 tisíc dolarů.
Z dlouhodobého hlediska to ale spíše vypadá, že Bitcoin má stále poměrně velký růstový potenciál. „Klíčový představitel americké Citibank Tom Fitzpatrick míní, že do konce roku 2021 se cena Bitcoinu vyhoupne až k 320 tisícům dolarů. Tedy takřka dvacetkrát výše, než je nyní,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Podle něho je jen otázkou času, kdy se cena této oblíbené kryptoměny přehoupne přes 20 tisíc dolarů, a tedy dosáhne svého nového historického rekordu.