Pouhá dvacítka velkých společností má na svědomí více než polovinu veškeré světové produkce jednorázových plastů. Dvě desítky petrochemických firem, z nichž mnohé sídlí v Číně a USA, tak vyrábějí enormní množství plastových lahví, plastových krabiček na jídlo či plastových pytlů.
Kromě černé listiny společností se v nové vědecké studii píše také o zemích, které generují v relativních číslech největší počet jednorázových plastů na obyvatele. V této kategorii je na tom nejhůře Austrálie, druhé jsou Spojené státy. Upozornil na to web BBC.
Jak svět recykluje? Svědomité Švýcarsko, hříšné Turecko a Česko na půl cesty
Kam s odpadem? Odvěký problém se v časech pandemie, kdy si miliony lidí každý den nasazují roušky, respirátory nebo rukavice, ještě prohlubuje. Které státy jsou dlouhodobými premianty v recyklování a které naopak v třídění odpadu zaostávají?
V kontextu společností je největším světovým producentem jednorázových plastů americká firma ExxonMobil, která podniká na poli těžebního průmyslu.
V žebříčku za ní figurují firmy Dow (USA), Sinopec (Čína), Indorama Ventures (Thajsko), Saudi Aramco (Saúdská Arábie), PetroChina (Čína), LyondellBasell (Nizozemsko), Reliance Industries (Indie), Braskem (Brazílie), Alpek SA de CV (Mexiko), Borealis (Rakousko), Lotte Chemical (Jižní Korea), INEOS (Velká Británie), Total (Francie), Jiangsu Hailun Petrochemical (Čína), Far Eastern New Century (Tchaj-wan), Formosa Plastics Corporation (Tchaj-wan), China Energy Investment Group (Čína), PTT (Thajsko) a China Resources (Čína, Hongkong).
Kompletní seznam největších producentů plastových výrobků.
Vinu nesou banky i šejkové
Studie, na které se podílela celá řada vědeckých týmů, publikoval web australské neziskové organizace Minderoo Foundation. Její finanční ředitel výsledky výzkumu komentoval pro BBC: „Budoucnost otázky nadměrného plýtvání plastem má v rukou pouze dvacet firem.“
Krom průmyslových společností ale studie viní z produkce plastů také banky a jednotlivé státy, které do zmíněných firem investují. Největším podporovatelem plastové krize je podle Minderoo Foundation britská bankovní společnost Barclays a ze států pak Saúdská Arábie.
Podle studie se navíc objem plastové produkce do pěti let zvýší o 30 procent. A to přesto, že řada z výše zmíněných firem včetně ExxonMobil se na redukci plastového odpadu zaměřuje.
Kvůli pandemii navíc došlo k masivní produkci plastových roušek, rukavic, pytlů i obleků. O negativním vlivu plastového odpadu na oceány jsme psali ZDE. Na zvýšenou produkci plastů během pandemie experti poukazovali jen pár měsíců po vypuknutí koronavirové krize.