CNN Prima News kurs koruny

kurs koruny

Výpis příspěvků ke štítku „kurs koruny“

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

1. října 2022 06:54

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Inflace v závratných výšinách a drahé euro. ČNB popsala vývoj bez zvyšování úrokových sazeb

16. července 2022 17:43

Kdyby Česká národní banka již v průběhu pandemie přesně věděla, jak obrovským proinflačním šokům bude následně světová i česká ekonomika čelit, nejspíše by úrokové sazby začala zvyšovat už na podzim roku 2020. „To by bývalo zajistilo, že by se inflace neodchýlila od cíle tak výrazně, jak to pozorujeme v posledních čtvrtletích,“ uvedl analytický tým z odborných sekcí tuzemské centrální banky.

KOMENTÁŘ: Koruna drží na steroidech ČNB. Potopit ji může růst úrokových sazeb v eurozóně

9. července 2022 16:02

Česká koruna poslední dva měsíce čelí ostřelování ze strany investorů, kteří zkouší její odolnost. Přesněji řečeno ochotu České národní banky držet její kurs pod úrovní 25 korun za euro. Naše centrální banka tyto útoky odrážela za cenu intervencí ve prospěch koruny, při nichž jen v květnu utratila téměř 3,5 miliardy eur. V červnu to podle odhadů některých ekonomů mohlo být až dvakrát tolik.

Nečekaný dopad inflace. Díky rekordnímu zdražování roste kupní síla Čechů v zahraničí

10. června 2022 05:11

Že Česká republika čelí třetí nejvyšší inflaci v Evropské unii, již dnes skoro nikoho nepřekvapí. Ceny u nás rostou tempem, které jsme takřka 30 let nezažili, reálné mzdy tuzemských zaměstnanců klesají. Vyšší inflace u nás než například v Německu má ale jeden nenápadný dopad, kterého si všimneme až ve chvíli, kdy k našim západním sousedům vyrazíme na nákupy.

Krkovička za 52, brambory za 5,70 Kč. Očkovaní lovci slev mají v Polsku žně

7. září 2021 16:42

Martin z Českého Těšína se nechal očkovat proti infekci COVID-19 ze svérázných důvodů. „Vlastně jsem spíš proti očkování, ale udělal jsem to kvůli slevám v polských supermarketech. Měsíčně takto v rodině ušetříme tisíce korun,“ říká muž středního věku. Oslabený polský zlotý je nyní pro Čechy nejlevnější za posledních dvacet let.

Pohonné hmoty poslední dny zdražují. Za kolik budeme tankovat v roce 2021?

1. ledna 2021 06:58

Ceny benzínu a nafty pokračovaly i před koncem letošního roku v růstu. Za Natural 95 řidič u tuzemských čerpacích stanic zaplatili ve středu průměrně 28,04 korunyl, za naftu 27,49 koruny. Benzín za týden podražil o devět a nafta o šest haléřů. Přestože jsou pohonné hmoty nyní téměř nejdražší v tomto roce, loni byly jejich ceny asi o čtyři koruny výše.

Česká národní banka sazby nezměnila. Časem může dojít na zásah proti koruně

23. září 2020 15:20

Ani inflace, která se už několikátý měsíc drží nad třemi procenty, nepřesvědčila centrální bankéře ke změně měnové politiky České národní banky. Podle odborníků to však není žádné překvapení a vzhledem k nástupu druhé vlny koronavirové pandemie bude časem na místě se bavit o použití nestandardních měnověpolitických nástrojů. Ve hře může být i obnovení intervencí proti koruně.