Asi dvě stě lidí v neděli ve Valašském Meziříčí demonstrovalo za rychlé vyšetření ekologické havárie z minulého roku: 20. září uhynulo v řece Bečvě přes 40 tun ryb, pravděpodobně je otrávil kyanid. Ani po čtyřech měsících není znám viník.
Do Bečvy už několikrát vytekla neznámá tekutina, která zabila tuny ryb a řeku doslova otrávila. Vedoucí provozu čistírny vod pak spáchal sebevraždu. Místní proto volají po co nejrychlejším vyřešení případu, za což nyní i demonstrovali.
Kvůli únikům různých látek do Bečvy nyní Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) kontroluje 15 firem. Je mezi nimi i valašskomeziříčská chemička Deza. Další kontroly chystá podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové (Piráti) krajský úřad, a to v podniku Deza i ve firmě Energoaqua, která zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. V září řeku otrávil kyanid, což ověřilo několik laboratoří.
Demonstranti si přinesli i transparenty
Demonstrace začala ve 14 hodin odpoledne před radnicí ve Valašském Meziříčí. Dotázaní demonstranti uvedli, že hlavním důvodem jejich protestu byl fakt, že se s kauzou nic neděje. „Nikdo neřeší tak zásadní ekologickou havárii a nikdo se jí nevěnuje. Nepřicházejí výsledky ani náznak toho, že by se mělo něco dít. Proto je potřeba se ozvat,“ uvedl jeden z demonstrujících.
Mnozí si vyrobili i nejrůznější transparenty. „Jsem nespokojená, že ani po čtyřech měsících neznáme viníka. Chci, aby se tato kauza vyřešila a aby byla patřičně vyšetřena,“ uvedla žena, která si s sebou přinesla transparent s textem „Chceme živé ryby“.
Krátce před půl třetí odpoledne se demonstranti vydali z náměstí k řece Bečvě. V té době se akce účastnilo přibližně dvě stě lidí. Podle dalšího demonstranta pochybila i Česká inspekce životního prostředí. „Má v kompetenci zajistit vzorky od zdrojů znečištění. Evidentně však nejsou v dostatečné kvalitě, aby byl odhalen viník. Alespoň podle slov odborníků, kteří mají tyto vzorky k dispozici,“ řekl.
Na demonstraci dorazil i šéf místního Českého rybářského svazu z Hustopeče nad Bečvou Stanislav Pernický. Byl jedním z prvních lidí, kteří 20. září přijeli k otrávené řece. „Přišel jsem, protože chci, aby kauza Bečva byla veřejnou kauzou neustále. Všechny úřady a instituce spějí k tomu, že chtějí tento případ zamést pod koberec,“ zdůraznil Pernický.
Policisté nadále případ vyšetřují, stále ale čekají na výsledky znaleckého posudku, které jsou pro zjištění viníka havárie klíčové.
Nejčtenější

Novou mutací koronaviru se můžete opět nakazit už po pár dnech. Je mnohem nebezpečnější
5. března 2021
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu
4. března 2021
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
1. března 2021Doporučujeme
