reklama

Kvůli mrtvým rybám v Bečvě demonstrovalo asi 200 místních. Najděte viníka, požadovali

Asi dvě stě lidí v neděli ve Valašském Meziříčí demonstrovalo za rychlé vyšetření ekologické havárie z minulého roku: 20. září uhynulo v řece Bečvě přes 40 tun ryb, pravděpodobně je otrávil kyanid. Ani po čtyřech měsících není znám viník.

reklama

Do Bečvy už několikrát vytekla neznámá tekutina, která zabila tuny ryb a řeku doslova otrávila. Vedoucí provozu čistírny vod pak spáchal sebevraždu. Místní proto volají po co nejrychlejším vyřešení případu, za což nyní i demonstrovali.

Kvůli únikům různých látek do Bečvy nyní Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) kontroluje 15 firem. Je mezi nimi i valašskomeziříčská chemička Deza. Další kontroly chystá podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové (Piráti) krajský úřad, a to v podniku Deza i ve firmě Energoaqua, která zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. V září řeku otrávil kyanid, což ověřilo několik laboratoří.

Demonstranti si přinesli i transparenty

Demonstrace začala ve 14 hodin odpoledne před radnicí ve Valašském Meziříčí. Dotázaní demonstranti uvedli, že hlavním důvodem jejich protestu byl fakt, že se s kauzou nic neděje. „Nikdo neřeší tak zásadní ekologickou havárii a nikdo se jí nevěnuje. Nepřicházejí výsledky ani náznak toho, že by se mělo něco dít. Proto je potřeba se ozvat,“ uvedl jeden z demonstrujících.

K tématu

Mnozí si vyrobili i nejrůznější transparenty. „Jsem nespokojená, že ani po čtyřech měsících neznáme viníka. Chci, aby se tato kauza vyřešila a aby byla patřičně vyšetřena,“ uvedla žena, která si s sebou přinesla transparent s textem „Chceme živé ryby“.

Krátce před půl třetí odpoledne se demonstranti vydali z náměstí k řece Bečvě. V té době se akce účastnilo přibližně dvě stě lidí. Podle dalšího demonstranta pochybila i Česká inspekce životního prostředí. „Má v kompetenci zajistit vzorky od zdrojů znečištění. Evidentně však nejsou v dostatečné kvalitě, aby byl odhalen viník. Alespoň podle slov odborníků, kteří mají tyto vzorky k dispozici,“ řekl.

Na demonstraci dorazil i šéf místního Českého rybářského svazu z Hustopeče nad Bečvou Stanislav Pernický. Byl jedním z prvních lidí, kteří 20. září přijeli k otrávené řece. „Přišel jsem, protože chci, aby kauza Bečva byla veřejnou kauzou neustále. Všechny úřady a instituce spějí k tomu, že chtějí tento případ zamést pod koberec,“ zdůraznil Pernický.

Policisté nadále případ vyšetřují, stále ale čekají na výsledky znaleckého posudku, které jsou pro zjištění viníka havárie klíčové.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Sněmovna předává své pravomoci vládě a vzdává se kontroly, hodnotí pandemický zákon bývalá ministryně spravedlnosti a současná prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová. Varuje také, že norma obsahuje řadu problematických ustanovení, například likvidační sankce. Jsou lidé, kteří poruší vládní nařízení, trestáni protiústavně? Může být jednou očkování povinné pro všechny občany? Také o tom promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Praha

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Obyvatelé Prahy, kteří v hlavním městě nemají trvalé bydliště, si musí již několik dní lámat hlavu nad tím, jakým způsobem by případné policejní hlídce prokázali, že v něm skutečně žijí. Často proto improvizují a po Praze s sebou vozí různá čestná prohlášení. Ministerstvo vnitra však radí, aby se lidé prokazovali pomocí smluv či vyúčtování. Problém se týká přibližně 240 tisíc osob, které žijí v Praze bez trvalého bydliště.

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala
Vondra: Schvalování vakcín v EU strašně trvá. Ve válce s virem musíme jít do rizika
reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Studenti do boje proti covidu. Vláda schválila pracovní povinnost zdravotnických škol
Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci
Lék na covid ivermektin je bezpečný. S ním přežilo dvakrát více pacientů, tvrdí primář
Další články
reklama
reklama