reklama

Kvůli mrtvým rybám v Bečvě demonstrovalo asi 200 místních. Najděte viníka, požadovali

Asi dvě stě lidí v neděli ve Valašském Meziříčí demonstrovalo za rychlé vyšetření ekologické havárie z minulého roku: 20. září uhynulo v řece Bečvě přes 40 tun ryb, pravděpodobně je otrávil kyanid. Ani po čtyřech měsících není znám viník.

reklama

Do Bečvy už několikrát vytekla neznámá tekutina, která zabila tuny ryb a řeku doslova otrávila. Vedoucí provozu čistírny vod pak spáchal sebevraždu. Místní proto volají po co nejrychlejším vyřešení případu, za což nyní i demonstrovali.

Kvůli únikům různých látek do Bečvy nyní Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) kontroluje 15 firem. Je mezi nimi i valašskomeziříčská chemička Deza. Další kontroly chystá podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové (Piráti) krajský úřad, a to v podniku Deza i ve firmě Energoaqua, která zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. V září řeku otrávil kyanid, což ověřilo několik laboratoří.

Demonstranti si přinesli i transparenty

Demonstrace začala ve 14 hodin odpoledne před radnicí ve Valašském Meziříčí. Dotázaní demonstranti uvedli, že hlavním důvodem jejich protestu byl fakt, že se s kauzou nic neděje. „Nikdo neřeší tak zásadní ekologickou havárii a nikdo se jí nevěnuje. Nepřicházejí výsledky ani náznak toho, že by se mělo něco dít. Proto je potřeba se ozvat,“ uvedl jeden z demonstrujících.

K tématu

Mnozí si vyrobili i nejrůznější transparenty. „Jsem nespokojená, že ani po čtyřech měsících neznáme viníka. Chci, aby se tato kauza vyřešila a aby byla patřičně vyšetřena,“ uvedla žena, která si s sebou přinesla transparent s textem „Chceme živé ryby“.

Krátce před půl třetí odpoledne se demonstranti vydali z náměstí k řece Bečvě. V té době se akce účastnilo přibližně dvě stě lidí. Podle dalšího demonstranta pochybila i Česká inspekce životního prostředí. „Má v kompetenci zajistit vzorky od zdrojů znečištění. Evidentně však nejsou v dostatečné kvalitě, aby byl odhalen viník. Alespoň podle slov odborníků, kteří mají tyto vzorky k dispozici,“ řekl.

Na demonstraci dorazil i šéf místního Českého rybářského svazu z Hustopeče nad Bečvou Stanislav Pernický. Byl jedním z prvních lidí, kteří 20. září přijeli k otrávené řece. „Přišel jsem, protože chci, aby kauza Bečva byla veřejnou kauzou neustále. Všechny úřady a instituce spějí k tomu, že chtějí tento případ zamést pod koberec,“ zdůraznil Pernický.

Policisté nadále případ vyšetřují, stále ale čekají na výsledky znaleckého posudku, které jsou pro zjištění viníka havárie klíčové.

K tématu

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Stát by mohl proplácet dětem testy potřebné k cestě na dovolenou

Babiš: Stát by mohl proplácet dětem testy potřebné k cestě na dovolenou

Stát by mohl proplácet dětem testy, které budou potřeba v létě pro vstup do cizích zemí. CNN Prima NEWS to prozradil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj vláda nechce, aby rodiny platily při cestování za testy na koronavirus, když očkování je v současné době bezplatné. O tom, zda bude pro letní dovolenou v zahraničí potřeba antigenní, či PCR test, bude vláda jednat s okolními státy.

Slovensko

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování proti nemoci COVID-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. V úterý o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Rozhodlo tak po informaci slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), že příčina nedávného úmrtí 47leté ženy pravděpodobně souvisela s očkováním zmíněnou vakcínou. Nadále jí však na Slovensku budou očkováni lidé, kteří již dostali první dávku této látky.

Slovensko začne brzy očkovat Sputnikem, říká Matovič. Ministr zdravotnictví o tom neví
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: V příštích týdnech otevřou zahrádky, skončí rotační výuka a ožije kultura

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Místo k moři jeďte do Prahy. Pomůže to českým podnikům, říká šéf CzechTourism
ODS opouští jedna z bývalých tváří. Vedení strany nebrání svobodu v covidové době, říká
Příští vláda bude muset zvýšit daně, po pandemii vzroste nezaměstnanost, varuje ekonom
Ministerstvo zdravotnictví neumí odůvodnit svá rozhodnutí. Soud zrušil další opatření
Další články
reklama
reklama