reklama

Kvůli mrtvým rybám v Bečvě demonstrovalo asi 200 místních. Najděte viníka, požadovali

Asi dvě stě lidí v neděli ve Valašském Meziříčí demonstrovalo za rychlé vyšetření ekologické havárie z minulého roku: 20. září uhynulo v řece Bečvě přes 40 tun ryb, pravděpodobně je otrávil kyanid. Ani po čtyřech měsících není znám viník.

reklama

Do Bečvy už několikrát vytekla neznámá tekutina, která zabila tuny ryb a řeku doslova otrávila. Vedoucí provozu čistírny vod pak spáchal sebevraždu. Místní proto volají po co nejrychlejším vyřešení případu, za což nyní i demonstrovali.

Kvůli únikům různých látek do Bečvy nyní Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) kontroluje 15 firem. Je mezi nimi i valašskomeziříčská chemička Deza. Další kontroly chystá podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové (Piráti) krajský úřad, a to v podniku Deza i ve firmě Energoaqua, která zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. V září řeku otrávil kyanid, což ověřilo několik laboratoří.

Demonstranti si přinesli i transparenty

Demonstrace začala ve 14 hodin odpoledne před radnicí ve Valašském Meziříčí. Dotázaní demonstranti uvedli, že hlavním důvodem jejich protestu byl fakt, že se s kauzou nic neděje. „Nikdo neřeší tak zásadní ekologickou havárii a nikdo se jí nevěnuje. Nepřicházejí výsledky ani náznak toho, že by se mělo něco dít. Proto je potřeba se ozvat,“ uvedl jeden z demonstrujících.

Mnozí si vyrobili i nejrůznější transparenty. „Jsem nespokojená, že ani po čtyřech měsících neznáme viníka. Chci, aby se tato kauza vyřešila a aby byla patřičně vyšetřena,“ uvedla žena, která si s sebou přinesla transparent s textem „Chceme živé ryby“.

Krátce před půl třetí odpoledne se demonstranti vydali z náměstí k řece Bečvě. V té době se akce účastnilo přibližně dvě stě lidí. Podle dalšího demonstranta pochybila i Česká inspekce životního prostředí. „Má v kompetenci zajistit vzorky od zdrojů znečištění. Evidentně však nejsou v dostatečné kvalitě, aby byl odhalen viník. Alespoň podle slov odborníků, kteří mají tyto vzorky k dispozici,“ řekl.

Na demonstraci dorazil i šéf místního Českého rybářského svazu z Hustopeče nad Bečvou Stanislav Pernický. Byl jedním z prvních lidí, kteří 20. září přijeli k otrávené řece. „Přišel jsem, protože chci, aby kauza Bečva byla veřejnou kauzou neustále. Všechny úřady a instituce spějí k tomu, že chtějí tento případ zamést pod koberec,“ zdůraznil Pernický.

Policisté nadále případ vyšetřují, stále ale čekají na výsledky znaleckého posudku, které jsou pro zjištění viníka havárie klíčové.

Tagy:

Hlavní zprávy

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama