Láska, pokora, pravda. Moudra z Babičky provází čtenáře jako kompas v dnešní době

PRIMA ROK - Babička slaví 170 let

Příběh Babičky Boženy Němcové ani po 170 letech neztrácí na aktuálnosti. V Babiččině údolí zůstává živým symbolem lidskosti, pokory a zdravého rozumu. Dnes se k ní lidé vracejí nejen prostřednictvím literatury, ale i díky rukodělným výtiskům a sbírce moudrých myšlenek, které nově vydal Český královský institut. Co všechno za příběhem stojí a jaké poselství si z něj odnáší dnešní generace?

Kontext města: dům Boženy Němcové

„Narodil jsem se tady a vím, že Božena Němcová v našem domě nějaký čas žila. Babička byla povinná četba, ale myslím, že její myšlenky jsou pořád srozumitelné. Dnes už se ale s takovými lidmi moc nesetkáváme, hlavně ne ve městě.“

Uvedl Martin Kratoška, který dnes bydlí v bytě, kde dříve žila Božena Němcová v době, kdy pracovala na své nejznámější knize Babička. Návštěva Podskalí se tak stala součástí připomínky této knihy.

Jak vypadalo tehdejší okolí, popisuje historik a politolog Pavel Fabini: „Celé Podskalí fungovalo jako tržiště se dřevem. Pražané topili dřevem, a tak se sem přivážely vory. Bylo to místo, kde se potkával obchod i každodenní práce. Literáti jako Němcová tu žili v běžném městském prostředí, uprostřed dění.“

Literatura šířena mezi lidmi

Happening v centru Prahy vznikl z iniciativy Českého královského institutu. Jeho cílem bylo připomenout, že literární odkaz Boženy Němcové má v dnešní společnosti stále své místo. Místo kulturní instituce se zvolila veřejná ulice, kde lze oslovit i ty, kdo běžně s literaturou nepracují.

Ženy v krojích rozdávaly kolemjdoucím perníčky a karty s vybranými výroky hlavní postavy knihy. Akce neměla vyvolávat nostalgii, ale konkrétní reakci: přijetí nebo odmítnutí, zamyšlení nebo sdílení.

Otevřenost mladé generace ke klasické literatuře

Pár studentů díky akci ČKI tak dostalo možnost vyjádřit své názory přímo na kameru. Jak byste řekli, že na ně úryvky z knihy Babička působily?

Jeden ze studentů říká: „Pamatuju, že trpělivému všecko na dobré vyjde. Myslím, že je to o tom, že ne všechno se daří hned.“

Jiný dodává: „Bojácnost je pravá nemoudrost. Chápu to jako výzvu něco zkusit, i když si nejsem jistý výsledkem.“

Literatura mimo rámec povinné četby

Český královský institut nedávno vydal výběrové vydání Babičky, které neobsahuje celý román, ale 116 autentických výroků hlavní postavy. Texty jsou rozdělené na jednotlivé týdny v roce a doplněné drobnou ilustrací, abyste si mohli každý týden připomenout jedno staré moudro.

„Nešlo nám o přepis děje nebo literární analýzu. Chtěli jsme vytvořit praktický formát, který bude přístupný i lidem, kteří klasiku běžně nečtou,“ říká Zdeněk Prázdný, ředitel institutu.

Ruční výroba ve variabilních formátech

Výběrová edice Babičky vychází i v několika ručně vázaných verzích, které připravila knihařka Věra Vašatová. Její práce trvala více než dva roky a zahrnuje nejen klasický formát, ale i kapesní verzi. Knihy jsou dostupné v různých barevných variantách. „Nevzniklo to jako komerční záměr, ale jako odpověď na zájem o text. Nechtěla jsem vydat celý román, ale něco, co může člověk číst průběžně,“ říká Vašatová.

Knihy jsou v prodeji v Babiččině údolí, ale i v několika knihkupectvích v Praze. V místě památníku slouží také jako suvenýr a připomínka tradiční knihařské práce.

Tagy:
kniha literatura kompas Praha Božena Němcová umění a zábava umění, kultura, zábava a média