„Jen velmi málo lidí chápe vztah mezi tělem a myslí vrcholového sportovce,“ říká legendární britská atletka Paula Radcliffová. Zastala se tak americké hvězdy sportovní gymnastiky Simone Bilesové, která na olympiádě v Tokiu odstoupila ze závodů kvůli ochraně svého duševního zdraví. Sama Radcliffová několikrát zažila, jaké to je, když v pozici největší favoritky zklame. A to nejen sebe, ale hlavně natěšené fanoušky.
Měl to být největší den kariéry Pauly Radcliffové. Celá planeta očekávala, že tehdejší držitelka světového rekordu vyhraje na olympiádě v Aténách 2004 slavný maraton. Radcliffová o tom snila už od svých 11 let, poslední roky tvrdě trénovala a když do nějakého závodu nastoupila, vyhrála. Jenže zdraví bylo proti.
Zimní olympiáda 2022
Už od desátého kilometru ji trápily zdravotní potíže, na 36. kilometru ze závodu odstoupila. Značně dezorientovaná a na první pohled na pokraji svých fyzických i psychických sil se svalila na rozpálený aténský chodník. Se slzami v očích už jen čekala, až ji sanitka odveze na vyšetření na stadion Panathinaiko. Tedy na místo, kde na ni čekaly stovky zdrcených britských fanoušků.
Radcliffová už najednou nebyla tou hlavní medailovou nadějí. Místo toho byla označována za „quittera“ (fráze „I am not a quitter“ v překladu znamená „Jen tak se nevzdávám“). Veřejnost ji osočovala, že ve vzácný okamžik „opustila svou zemi“. Nenávist byla velmi podobná té, se kterou se v současnosti potýká 24letá sportovní gymnastka Simone Bilesová.
Bilesová dokáže poslechnout tělo, proto je šampionka
Bilesová, která měla být jednou z největších postav olympijských her v Tokiu, nakonec neobhajovala zlato ve víceboji. Čtyřnásobná šampionka z Ria odstoupila kvůli ochraně duševního zdraví už z úterní soutěže družstev, v níž favorizovaný tým USA podlehl ruským rivalkám. „Fyzicky se cítím dobře, jsem ve formě. Emocionálně ale ne. Není snadné přijít na olympiádu a stát se hlavní hvězdou,“ uvedla.
Vzdala boj o zlato? Žádné hrdinství. Slavný moderátor se opřel do gymnastky Bilesové
Britský novinář Piers Morgan se ostře pustil do americké sportovní gymnastky Simone Bilesové za to, že kvůli ochraně svého duševního zdraví odstoupila z úterní soutěže družstev na olympiádě v Tokiu. Mnoho známých sportovců něco takového považuje za odvážné a Bilesovou podpořili. Morgan naopak na věci nic odvážného nevidí.
Zatímco nesnáze Radcliffové, která se v Aténách potýkala i se zraněním nohy, a Bilesové jsou odlišné, základní problém je stejný. „Ani jedna z nás nedokázala včas přestat. Naše těla ale najednou nemohla,“ řekla Radcliffová pro americkou CNN. „Jen velmi málo lidí skutečně chápe vztah mezi myslí a tělem. Zvlášť ve vrcholovém sportu, který je fyzicky i mentálně opravdu náročný. Potřebujete vědět, kdy poslouchat své tělo. Právě to z ní udělalo velkou šampionku,“ vzkázala Britka Bilesové.
Gymnastka sklidila za svůj čin mnoho pozitivních reakcí od veřejnosti i známých sportovců, mimo jiné od nejlepšího plavce historie Michaela Phelpse či plavkyně Katie Ledecké. Naopak britský novinář Piers Morgan sportovkyni ostře zkritizoval. „Co přesně je tak odvážného, hrdinského nebo inspirativního na tom, že na olympiádě skončíte, necháte v tom svůj tým a ke své zemi se obrátíte zády? Bilesová sama sebe označuje jako GOAT (nejlepší v historii, pozn. red.) a pak se diví, že je na ni vyvíjen tlak?“ napsal.
Sociální sítě jsou horší než novináři ve křoví
Britský tisk Radcliffou před 17 lety nemilosrdně pronásledoval a zkoumal každý její pohyb. Reportéři se schovávali ve křoví a pokusili se přimět lékaře, aby odhalil její soukromé lékařské záznamy. Radcliffová nakonec musela s manželem opustit zemi a odjela do Arizony. Atletka, která v jednu chvíli držela pět historicky nejlepších časů v maratonu, byla vždy známá svým tvrdým tréninkem mnohdy až za hranicí chápání fyzioterapeutů a trenérů. V Británii se ale najednou připravovat nešlo.
Čáslavskou nevyrovná. Hvězdná Bilesová se odhlásila z víceboje kvůli duševnímu zdraví
Americká sportovní gymnastka Simone Bilesová, jež měla být jednou z největších postav olympijských her v Tokiu, nebude ve čtvrtek obhajovat zlato ve víceboji. Čtyřnásobná šampionka z Ria de Janeira už s odkazem na ochranu svého duševního zdraví odstoupila z úterní soutěže družstev, v níž favorizovaný tým USA podlehl ruským rivalkám.
U Bilesové hrozí podle Radcliffové jiná forma obtěžování. „Může to být tak kruté, bezcitné a škodlivé. Zejména v současné době, kdy jsou sportovci v bublině a odstraněni ze skutečného světa. Žijí jen sociálními sítěmi, kde jsou lidé opravdu nevybíraví. Sportovci si začnou myslet, že komentáře jsou skutečné,“ řekla s odkazem na olympiádu pořádanou během pandemie koronaviru.
Navrhla také, aby se na sociálních sítích zavedla přísnější regulace příspěvků. K razantním krokům se odhodlalo už několik vrcholových sportovců. Australská plavkyně Ariarne Titmusová, která získala dvě zlaté olympijské medaile, uvedla, že ze svého telefonu odstranila všechny aplikace sociálních médií, aby se vyhnula vnějšímu tlaku. A podobně se zachovala nizozemská cyklistka a dvojnásobná medailistka z Tokia Annemiek van Vleutenová.
Djokovič: Tlak je privilegium, sportovec se bez něj neobejde
Oznámení Bilesové přišlo pouhý měsíc poté, co se tenisová hvězda Naomi Ósakaová stáhla z French Open – rovněž kvůli obavám o své duševního zdraví. Jedni obě sportovkyně obdivují, druzí je kritizují a nadávají jim.
Kompletní výsledky Čechů na olympiádě v Tokiu 2021. Kolikrát to cinklo?
Na více než dva týdny se zraky nejen sportovní veřejnosti upnuly na japonské Tokio. V pořadí 32. letní olympijské hry byly slavnostně zahájeny v pátek 23. července a trvaly až do neděle 8. srpna. Jak se dařilo českým sportovcům? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila kompletní výsledkový servis.
„Je nutné vše správně pochopit. Trvalo dlouho, než jsem porozuměla fyzickému tréninku, pak dlouho trvalo, než jsem pochopila správnou výživu a psychologické složky sportovní přípravy,“ konstatovala Radcliffová, která měla být hvězdou i domácí olympiády v roce 2012 v Londýně. Kvůli zranění se ale na start maratonu nepostavila a olympijské zlato jí tak zůstalo zapovězené.
Respekt a podporu Bilesové vyslovil také Mezinárodní olympijský výbor. Před předáváním medailí v gymnastickém centru Ariake bylo vidět, jak s Bilesovou účastně hovoří prezident MOV Thomas Bach.
Opačný názor ale přidal jeden z nejlepších tenistů historie, Srb Novak Djokovič. „Tlak je privilegium. Žádný profesionální sport se bez tlaku neobejde. Pokud usilujete o to, abyste se dostali na vrchol, měli byste se začít učit, jak se s tlakem vyrovnat. A jak všechna tahle očekávání zvládnout na hřišti, ale i mimo něj,“ řekl na adresu americké gymnastky.