Olympiáda v Tokiu 2021 je setkáním největších hvězd světového sportu. Pod pěti kruhy budou o medaile usilovat takové osobnosti, jako tenista Novak Djokovič, basketbalista Kevin Durant nebo plavkyně Katie Ledecká. Redakce CNN Prima NEWS vybrala největší esa, na která se během letošních LOH můžeme těšit.
Novak Djokovič (34)
- tenis
- Srbsko
- tenisový turnaj začíná 24.7. (4:00 SEČ)
Nebude u toho Roger Federer, nebude u toho ani Rafael Nadal. Srbský vlastenec Novak Djokovič si ale na rozdíl od nich nenechá tokijský turnaj utéct. Vítěz dvaceti grandslamů má před sebou jedinečnou výzvu: Vyrovnat německou ikonu Steffi Grafovou. Jí jediné se totiž podařilo v jediném roce opanovat Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open a navrch i olympiádu (1988). Djokovič má zatím splněny první tři položky, teď bude usilovat i o zbytek.
Zimní olympiáda 2022
Kevin Durant (32)
- basketbal
- USA
- jeho tým vstupuje do turnaje 25.7. ve 14:00 SEČ
Americký Dream Team se opírá o dvanáct superhvězd NBA, opora Brooklyn Nets je podle všeho tou nejdůležitější. Zlatou olympijskou medaili má doma už z Londýna a Rio de Janeira, zkompletování hattricku by však nemuselo byt zdaleka tak jednoduché, jak se ještě nedávno předpokládalo. Přinejmenším podle posledních přípravných zápasů, v nichž slavní Američané rozhodně nezářili. V Japonsku bude mít Durant každopádně vedle týmových met i jednu individuální – k dorovnání historického olympijského rekordu Carmela Anthonyho mu chybí pouhých 25 bodů.
Allyson Felixová (35)
- atletika
- USA
- závod na 400 m poběží 6.8., program začíná od 12:00 SEČ
Veteránka, pro níž je Tokio už pátou olympiádou. Jediná atletka, která má z Her už šest zlatých, k tomu jako bonus i tři stříbrné. A taky matka. Pozor, to poslední je pro ni asi vůbec nejdůležitější. Její dcera přišla na svět předčasně, udržet ji na světě byl boj. Pro Allyson Felixovou to byla ostrá životní lekce. A taky šlo o impulz, aby se vedle své kariéry zasadila též o co nejdůstojnější práva sportujících matek. „Medaile mě osobně samy od sebe zas tak nezajímají. Hlavní je nikdy se nevzdávat. Ať už na stadionu, nebo v životě. Ať už zrovna vyhráváte, nebo prohráváte.“
Simone Bilesová (24)
- sportovní gymnastika
- USA
- začíná 27.7. od 12:45 SEČ
Málokoho zasáhlo přesunutí olympiády z roku 2020 tak bolestivě, jako právě rodačku z Columbusu. Čtyřnásobná vítězka z Ria byla na svůj sport veteránkou už loni. Strašně moc přitom chtěla vyhrát dva olympijské víceboje po sobě – a vyrovnat se tím legendární Věře Čáslavské. Dokáže to ve čtyřiadvaceti? „Další rok navíc je hodně,“ připustila. „Rozbrečela jsem se, když jsem zprávu o posunutí her uslyšela. Bylo mi příšerně, nechtěla jsem tomu věřit.“ Konec kariéry tedy ještě odložila, slavnou tečku jí chce vtisknout až nyní.
Caeleb Dressel (24)
- plavání
- USA
- začíná 29.7. od 03:30 SEČ
Na mistrovství světa 2017 v Budapešti získal sedm zlatých medailí, o dva roky později jich na šampionátu v Jižní Koreji vybojoval šest, k tomu přidal dvě stříbrné – něco takového v minulosti dokázal pouze věhlasný Michael Phelps. Dressel chce v Tokiu zaútočit na sedm prvenství, poprvé se o triumf popere v závodě na 100 metrů volný způsob. Než na to dojde, do omrzení opakuje, aby ho lidé už konečně přestali se zmíněným Phelpsem srovnávat. „Proč to všechny tak baví? Jako když vedle sebe do nekonečna stavěli Michaela Jordana a LeBrona Jamese. Každý je přece svůj. Já vyrůstal s tím, že jsem miloval LeBrona. A bylo mi úplně fuk, jestli je lepší než Jordan.“
Naomi Ósakaová (23)
- tenis
- Japonsko
- tenisový turnaj začíná 24.7. (4:00 SEČ)
Obrovský miláček domácích fanoušků se kvůli olympiádě odhlásil z Roland Garros a Wimbledonu. Světová dvojka vyhrála od roku 2018 čtyři grandslamy, už loni se stala nejlépe vydělávající sportovkyní světa, když překonala Serenu Williamsovou. Ve třiadvaceti letech má ve své vlasti obří vliv dalece přesahující hranice sportu, hodně se věnuje třeba otázkám sociální spravedlnosti. Zrovna teď nicméně prahne po jediném: Aby nejcennější tokijská medaile neskončila za hranicemi.
Teddy Riner (32)
- judo
- Francie
- začíná 30.7. od 04:00 SEČ
Desetinásobný světový šampion má z olympiády v Pekingu 2008 bronz, v Londýně a Riu získal zlato. Mít tři nejcennější medaile z Her se přitom dosud žádnému judistovi nepodařilo. Ve vlasti je Riner už nyní prvořadou celebritou, na předchozí olympiádě nesl při slavnostním zahájením vlajku své země. Obr z Guadeloupe bude v Tokiu patřit k největším (doslova) soupeřům Lukáše Krpálka, ve dvaatřiceti má parádní formu, už zkraje roku opanoval World Judo Masters.
Shelly-Ann Fraserová-Pryceová (34)
- atletika
- Jamajka
- začíná 31.7. od 12:10 SEČ
Ve čtyřiatřiceti se může stát nejstarší atletkou, která kdy na olympiádě vyhrála individuální sprint. Ze stovky si už pod pěti kruhy vyběhala dvě zlata, třetí vůbec nepředstavuje nesplnitelnou tužbu. V červnu si připsala druhý nejrychlejší čas všech dob, svižněji už s hodnotou 10,49 běžela jen legendární Florence Griffithová-Joynerová z USA. Přesto to Shelly-Ann nebude mít v Tokiu snadné, potrápit ji hodlají velmi zdatné soupeřky Shericka Jacksonová, Elaine Thompsonová-Herahová, Marie-Josee Ta Lou a Dina Asher Smithová.
Katie Ledecká (24)
- plavání
- USA
- začíná 26.7. od 03:30 SEČ
V Riu patřila k největším osobnostem Her, vyhrála tam pět zlatých medailí, stanovila dva nové světové rekordy. Od roku 1968 byla první plavkyní, která na jedné olympiádě opanovala volný způsob na 200 metrů, 400 metrů i 800 metrů. Všechny tyto disciplíny by ráda ovládla i v Japonsku, k favoritkám patří též v závodě 1500 metrů volný způsob. Za svou kariéru překonala už čtrnáct světových rekordů, v cestě za dalšími triumfy ji bude stát především australská rivalka Ariarne Titmusová.
Eliud Kipchoge (36)
- maraton
- Keňa
- běží 8.8. od 0:00 SEČ
Jediný člověk v historii, jemuž se povedlo doběhnout maraton v čase pod dvě hodiny. Olympiádu vyhrál už před pěti lety v Brazílii, i v šestatřiceti je pořád schopen velkých věcí. A to navzdory faktu, že se mu loni v říjnu hrubě nepovedl londýnský závod, v němž skončil až osmý. „Není to konec světa. Nespáchám sebevraždu kvůli tomu, že mě někdo porazil. Mám před sebou celou řadu dalších maratonů,“ tvrdil tehdy. Jedním z nich byl dubnový NN Mission Marathon, kde už se coby vítěz zase předvedl ve staré dobré fazoně. Kipchoge si pochvaloval, že to byl ten nejlepší možný test před Tokiem. Úspěšný test.
Wayde van Niekerk (29)
- atletika
- Jižní Afrika
- program s během na 400 m začíná 2.8. ve 12:20 SEČ
Před pěti lety se v Riu parádně vytáhnul, když ovládnul závod na 400 metrů a s výkonem 43,03 vteřiny překonal světový rekord Michaela Johnsona. Jenže nedlouho po brazilské olympiádě se zranil při charitativním ragbyovém utkání a poté se jen těžko vracel do někdejší formy. V Tokiu chtěl původně běžet dvoustovku, na téhle trati se však nedokázal kvalifikovat. Ukáže se tedy na své tradiční čtyřstovce, pro kterou potřebný čas zaběhnul teprve až v červnu. „Je nastavený na to, že ještě chce dosahovat velkých úspěchů,“ řekl nedávno manažer Zlaté Tretry Alfonz Juck. „Sní o prvním výkonu na 400 metrů pod 43 vteřin. Šanci, myslím, jistě má.“
Barbora Špotáková (40)
- atletika
- Česko
- program začíná 3.8. ve 2:00 SEČ
Má zlato z Pekingu i z Londýna, v Riu skončila třetí. Byť už její věk začíná čtyřkou, solidní šance má i v Tokiu. Třeba poslední závod Diamantové ligy v Monaku přece ovládla, předvedla nejlepší výkon sezony. Perfektní načasování formy! Soupeřky docela zíraly, čeho je ještě schopna. „Jsem při zemi, ale je to určité povzbuzení,“ potvrdila jedna z největších českých medailových nadějí. Sama už si prý před sebe neklade žádné cíle, na své poslední olympiádě by se však jistě ráda rozloučila povedeným výsledkem.