reklama

Profesor Pafko: Za východní peníze v Česku nelze udržet západní péči

Pokud chceme, aby český občan dostal stejnou péči, jako v zemích na západ od nás, musíme srovnat příjmy do zdravotnictví v přepočtu na hrubý domácí produkt adekvátně takovým procentům, jaká jsou v těchto státech. V opačném případě je současná kvalita péče udržitelná odhadem už jen dva roky. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se na tom shodly dvě výrazné osobnosti českého lékařského stavu, profesoři Pavel Pafko a Luboš Petruželka.

reklama

„Základní problém je v tom, jestli český občan má dostat srovnatelnou zdravotní péči s občanem rakouským, německým, nebo s bulharským či rumunským,“ uvedl doslova profesor Pafko a vyjádřil potřebnou změnu i čísly. „Pokud chceme srovnatelnou péči, jakou poskytují zdravotní systémy na západ od nás, musíme dříve nebo později srovnat ty peníze. Diváci by si měli uvědomit, že české zdravotnictví dostává z hrubého domácího produktu asi 7,5 až 7,7 procenta, zatímco země na západ od nás dostávají mezi 9 až 11 procenty hrubého domácího produktu.“

Má české zdravotnictví rok, maximálně dva?

Podobně se vyjádřil i profesor Luboš Petruželka, podle kterého je ještě stále české zdravotnictví schopno za menší peníze poskytovat péči na úrovni jiných vyspělých států, což ale nebude trvat věčně. „Současný stav je neudržitelný a je nutno zvýšit financování lékařů,“ uvedl profesor Petruželka s tím, že i když budeme počítat s nutností vyrovnání situace po koronavirové krizi, tak udržet úroveň péče při stávajících objemech peněz do zdravotnictví lze podle něj ještě tak rok, nebo dva. Připomněl, že neustálý vývoj medicíny klade na všechny v oboru rostoucí nároky, se kterými je nutné držet tempo. „Dva roky budeme schopni podfinancovávat to zdravotnictví, než půjdeme níže,“ dodal ke kvalitě péče profesor Luboš Petružalka.

„Za polovinu obyvatel platí zdravotní pojištění stát. Teď pan premiér rozhodl, že konečně ten státní příspěvek na jednoho občana, tedy na polovinu našich obyvatel, stoupne o pět stovek. Je to dobré, ale není to částka, která by řešila celý problém,“ doplnil k tématu profesor Pavel Pafko.

Na celou debatu o stavu českého zdravotnictví se můžete podívat v přiloženém videu.

Tagy: zdravotnictví finance kolaps zdravotnického systému Pavel Pafko Luboš Petruželka

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.

V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Česká módní značka Pietro Filipi propustí všechny zaměstnance. Nemá na výplaty
Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Pence upřednostní inauguraci Bidena. Ani další republikáni se s Trumpem nerozloučí
Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Další články
reklama
reklama