Léků je dostatek, dušuje se Válek. Odborníci tvrzení rozporují, chybí i přípravek na cesty

Navzdory prohlášení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) lékárníci a odborníci hlásí, že některé léky na trhu stále chybí. Nově i medikament oblíbený v dovolenkové sezóně.

Léky na střevní potíže, bolest nebo na rýmu a kašel. Těmito medikamenty byste se měli podle lékařů vybavit na dovolenou. Seženete je ale v lékárně? Podle resortu zdravotnictví jsou všechny léky včetně antibiotik dostupné. S ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) nesouhlasí opozice, ale hlavně ani některé lékárny a lékaři. Podle nich chybí základní lék na cesty k moři na průjmová onemocnění a také některá antibiotika.

Léky máme a věřím, že jich bude dostatek, jednáme s výrobci mimo Evropskou unii. To tvrdí ministr Válek. „Antibiotika jsou v dostatečném množství. Máme dostatek ostatních preparátů,“ uvedl. Praxe je ale podle lékařů a lékárníků jiná.

„Nebývají vždy dětské antibiotické suspenze, týká se to Ospenu či Amoksiklavu. Z antibiotik občas není ani Klacid. Výpadky zaznamenáváme i u Coldrexu. Pokud jde o obnovení dodávek Endiaronu, potíže by měly přetrvávat až do konce roku,“ sdělil tiskový mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov. Z volně prodejných léků se výpadků týkají přípravků na léčbu alergické rýmy a průjmu. „Zatím se ukazuje, že se systém nedaří stabilizovat,“ komentoval to epidemiolog Roman Prymula.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ekonom: Že zdraží léky? Zavádějící. Antibiotika či další farmaka na předpis naopak zlevní

„Nedostatek léků není jenom u nás, ale v celé Evropě. Potěšitelná zpráva je, že na tom nejsme zdaleka nejhůř,“ podotkl přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Jan Pirk. Praktický lékař Vojtěch Mucha dodal, že léky, jež nejsou k dostání, se mnohdy dají nahradit jinými.

Nespoléhejte na zahraničí

Ministrova slova rozporuje předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. „Určitě vše nahradit nejde. Oblíbený lék na střevní potíže opravdu chybí. Opakuje se situace z loňského roku, kdy nemůžeme lék sehnat a pacienti jsou na něj zvyklí. Před hlavní sezonou dovolených to je velice nepříjemné jak pro pacienty, tak pro lékárníky. Ti dělají maximum možného, ale pokud se tento lék nevyrobí a do konce roku nebude, je bohužel situace tristní,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na dětech jsme za covidu spáchali zločin, míní Pirk. Následky zavírání škol řešíme doteď

Co jsme udělali na našich dětech během pandemie, je zločin. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl senátor a kardiochirurg Jan Pirk (za TOP 09). Kritizoval tím zavření škol i některé další restrikce, pro které se tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) rozhodla. Zástupci hnutí ANO se hájí tím, že koronavirus byl bezprecedentním problémem, jenž vedl ke smrti tisíců Čechů.

Lidem radí, aby si před odjezdem na dovolenou připravili lékárničku předem a nespoléhali se na volně prodejné léky v zahraničí. „Mají tam jiné složení volně prodejných léků, jiné složení léků na recept. I zahraniční lékárny jsou velice neplynule zásobeny, takže se pacient může setkat s nedostatkem. Proto je třeba, aby před dovolenou navštívil českou lékárnu a zjistil, co je k dostání, případně si zakoupil alternativu. A léky na recept si nenechával na poslední chvíli,“ sdělil Hampel.

S ministrovým výrokem o dostatku léků nesouhlasí opozice. „Léků stále chybí velké množství,“ řekl poslanec Kamal Farhan (ANO). „Pan ministr neustále slibuje, ale žádné řešení nepřichází,“ opřela se do Válka poslankyně SPD Karla Maříková. I přes velkou kritiku ministr zdravotnictví stále tvrdí, že léky jsou a jediné, co chybí a chybět bude, je jeden typ antibiotického penicilinového sirupu pro děti. Přestal se totiž vyrábět.

Tagy: