Středeční let American Airlines z Chicaga do Austinu mohl skončit katastrofálně pro posádku a 122 cestujících na palubě. Těsně před přistáním se Boeingu 737 připletl do cesty malý letoun. Oba dopravní prostředky od sebe dělilo zhruba sto metrů. Tragické srážce zabránila souhra pilotů, rychlá reakce řídícího letového provozu a také bezpečnostní systémy letadla.
Federální letecký úřad (FAA) prošetřuje incident z mezinárodního letiště v americkém Austinu. Letadlo American Airlines 737 a Cessna R182 Skylane se ve středu ráno k sobě přiblížily na vzdálenost zhruba 100 metrů, píše se v blogu na webu Flightradar24.com, který živě monitoruje lety po celém světě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nekončící peklo nad mraky: Experti radí, na co si dát pozor během dlouhých letů
Letoun amerických aerolinek se 122 cestujícími na palubě a šestičlennou posádkou se připravoval na přistání, když se v dráze jeho letu objevilo neohlášené malé letadlo.
Cessna podle leteckých dat zveřejněných na Flightradar24.com mířila směrem na západ. Přímo tak křižovala dráhu přistávajících letadel na letišti v Austinu.
The crew of an American Airlines 737 responded to a TCAS alert after a Cessna 182 turned directly into the American flight’s approach path to Austin on 16 Oct. The two aircraft were only separated by 400 feet as the 737 passed almost directly over the Cessna. Watch and listen: pic.twitter.com/w1NMRvyJFo
— Flightradar24 (@flightradar24) October 18, 2024
Za běžných okolností by se obě letadla minula v bezpečné vzdálenosti, ale v průběhu přistávacího manévru letounu American Airlines se pilot malého letadla nečekaně rozhodl zahnout směrem na jih. V tu chvíli mířil přímo proti velkému dopravnímu prostředku.
Pilotům Boeingu 737 se okamžitě rozeznělo varování bezpečnostního systému TCAS. Jeho úkolem je monitorovat okolí a předcházet srážkám. Když software detekuje nebezpečí, vyšle signál pilotům a navrhne, co mají dělat. Posádka má pět vteřin, aby zareagovala.
Rychlou reakci měli i piloti dopravního letadla a díky jejich manévru Cessna R182 Skylane proletěla přímo pod nimi.
Zrádná Praha: V bezpečnosti dopravy je na chvostu Evropy. Ostuda a selhání, tvrdí zastupitel
Praha opět skončila v průzkumu dopravní bezpečnosti evropských měst na chvostu. Na silnicích hlavního města se podle průzkumu cítí bezpečně pouze čtyřicet procent řidičů. Zlepšit by chtěli hlavně oddělení jednotlivých druhů dopravy, jako jsou třeba vyhrazené pruhy pro cyklisty a autobusy.
Z nahrávky komunikace mezi piloty American Airlines a letovým provozem mezinárodního letiště v Austinu, kterou zveřejnil portál LiveATC.com, vyplývá, že si piloti všimli malého letadla na poslední chvíli.
„Viděli jsme ho, jak blikal a letěl přímo na nás,“ řekl jeden z pilotů.
Boeing 737 se poté vrátil k přistávacímu manévru a o několik minut později bezpečně dosedl na plochu letiště. Cessna pokračovala dále ve svém letu a podle dat z Flightradar24.com přistála na zhruba sto kilometrů vzdáleném letišti Gonzales v Texasu.
„Děkujeme členům naší posádky za jejich profesionalitu a odborné znalosti i za to, že vždy upřednostňovali bezpečnost,“ uvedl mluvčí American Airlines pro CBS News.
Federální letecký úřad v reakci na tuto událost informoval, že se zaměří na 45 nejrušnějších amerických letišť a bude zkoumat rizika narušení letové dráhy. Během auditu zástupci úřadu posoudí postupy, vybavení a procesy související s přistáváním letadel. Dále vytvoří profil pro každé letiště a navrhnou kroky ke zvýšení bezpečnosti.
„Ač celkový počet případů narušení dráhy výrazně poklesl, i jeden incident je příliš mnoho,“ uvedl úřad.
VIDEO: Odvrátili jednu z nejhorších leteckých katastrof desetiletí. Teď piloti líčí, co prožili