Odpískání letních olympijských her, které se mají konat v Japonsku za necelých sto dní, je jednou z možností. Podle agentury Reuters to prohlásil generální tajemník vládní liberálně-demokratické strany Toshihiro Nikai.
„Pokud se ukáže, že nebude možné hry uspořádat, musíme je zrušit,“ uvedl Toshihiro Nikai pro stanici TBS (Tokyo Broadcasting System). Potvrdil, že odpískání letní olympiády v Tokiu, která byla na letošní rok kvůli pandemii koronaviru přeložena z loňska, je jednou z možností. „Pokud by olympijské hry znamenaly, že se infekce zase začne šířit, k čemu by pak olympiáda byla?“ dodal podle agentury Reuters.
Olympiáda bez cizinců? Japonci se připravují na hry bez zahraničních diváků
Budou letní olympijské hry v Tokiu bez zahraničních návštěvníků? Zatím tomu vše nasvědčuje. Podle japonského deníku Mainiči šimbun se totiž japonská vláda Jošihideho Sugy připravuje na hry bez účasti diváků z jiných zemí. Definitivní rozhodnutí, zda budou cizinci vpuštěni na stadiony, by mělo padnout během následujících dní.
Právě vývoj šíření nákazy SARS-CoV-2 v Japonsku je podle Nikaie jeden z faktorů, který může mít na (ne)uspořádání klání pod pěti kruhy zásadní vliv. Vládní představitelé i zástupci organizačního výboru ale dosud trvali na tom, že hry v Tokiu letos proběhnou. Prohlášení generálního tajemníka vládní strany ale způsobilo v japonských médiích rozruch a rovněž trenduje na sociálních sítích.
Hry uspořádáme, řekl ministr pro očkování
Nikai později svůj komentář pro TBS ještě vysvětloval v písemném prohlášení. „Chci, aby letní olympijské i paralympijské hry v Tokiu úspěšně proběhly. Chtěl jsem však upozornit, že bychom se také měli ptát, zda je rozumné hry uspořádat, ať se děje cokoli,“ dodal Nikai podle agentury Reuters. Japonský olympijský výbor ani vláda Nikaiovy výroky zatím nekomentovaly.
„Uspořádáme hry v takové podobě, v jaké to bude únosné,“ prohlásil podle Reuters japonský ministr pro očkování Taro Kono nezávisle na svém stranickém šéfovi v jiném televizním vysílání. Kono zopakoval, že olympiáda může proběhnout i bez přítomnosti diváků na sportovištích.
Japonsko se momentálně nachází uprostřed čtvrté vlny koronavirové epidemie, a tak se otázky na téma uskutečnění již jednou odložené olympiády množí. Tokio v těchto dnech zaznamenalo nejvyšší počty denních potvrzených případů (ve středu to bylo 729) infekce koronavirem od počátku letošního února. Hlavní město, Osaka a ještě několik prefektur vstoupily do jakési pohotovostní fáze, kdy úřady žádají bary a restaurace, aby zkrátily svou otevírací dobu.