Letní zájezdy trhají rekordy. Deset rad, na co si dát při koupi dovolené pozor

Zájem o letní zájezdy letos trhá rekordy. CNN Prima NEWS to potvrdilo hned několik cestovních kanceláří a agentur. Největší zájem je o leteckou dovolenou v Turecku, Řecku, Egyptě, Tunisku a Španělsku, autem či autobusem tradičně vedou Chorvatsko a Itálie. Na co si dát při koupi dovolené pozor?

„Letos padne v nákupech historický rekord. Poslední týdny už dokonce předháníme předcovidový rok 2019, a to zhruba přes sto procent. Vedou osmidenní letecké zájezdy do čtyřhvězdičkového hotelu s all inclusive,“ řekla CNN Prima NEWS tisková mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Podle ní se Češi letos definitivně vrátili k životu, který žili před pandemií covidu.

Podobně to vidí i tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. „Zájem je momentálně obrovský, prodáváme tisíce zájezdů denně. Ve srovnání s rokem 2019 rosteme o stovky procent. Je vidět, že restrikce během pandemie covidu lidem komplikovaly cestování tak, že nikam nejezdili, ale letos se chystají,“ popsal CNN Prima NEWS.

„Za duben jsme dosáhli největšího rekordu prodejů v novodobé historii Čedoku, prodali jsme o 300 procent zájezdů více než v roce 2019, v porovnání s rokem 2021 pak o více než 400 procent. Prodejní výsledky za květen očekáváme ještě lepší s tím, jak se blíží hlavní letní sezóna a prázdniny,“ souhlasila i tisková mluvčí cestovní kancelář Čedok Kateřina Pavlíková.

Rekordní zájem o letní dovolené eviduje i cestovní kancelář Exim Tours, která má také vyšší prodeje než před pandemií. „Hlavní důvody rekordního zájmu vidíme v tom, že Češi už nechtějí po dvou letech vynechat svou letní dovolenou a ceny jsou stále velmi příznivé,“ upozornil tiskový mluvčí Petr Kostka Exim tours.

Češi nejčastěji jezdí do Řecka, Turecka, Egypta, Bulharska, Chorvatska, Tuniska a Španělska. „Zájem je také o Kypr a Kapverdy,“ upozornila Řezníčková. „Kvůli velkému zájmu jsme na letní sezonu přidali nové destinace jako například řecké ostrovy Thassos a Kefalonii, Černou Horu, španělskou Ibizu nebo portugalské Faro,“ dodal Kostka.

Pro Čechy je podle nich také typické, že chtějí hotelové komplexy přímo na pláži s bazény i tobogány. I když nejčastěji jezdí do čtyřhvězdičkových hotelů, roste i obliba těch pětihvězdičkových. Nejčastěji na dovolenou jezdí Češi na týden a zaplatí za ni okolo 15 tisíc korun.

Letos ale Češi za dovolenou utrácí více peněz než dříve. „A to přibližně o 25 procent. Chtějí si dopřát další zážitky a vybírají luxusnější a dražší hotely s dalšími službami, výlety v destinacích, ale mají zájem i o nové a méně prozkoumané destinace,“ upozornila Pavlíková.

Stále populárnější jsou i pobyty na lodích. „Dovolenou lidé tráví v kajutách a plaví se například po Jadranu s různými zastávkami,“ popsala mluvčí Čedoku. „Vedle přímořských destinací prodávají cestovní kanceláře také balíčky cestovních služeb do Rakouska, na Slovensko a do Maďarska, zejména pro seniory za účelem wellness dovolené nebo pro rodiny s dětmi do zábavních vodních parků,“ dodala ještě Kateřina Chaloupková z Asociace cestovních kanceláří a agentur.

Na co si dát pozor?

  • Pojištění může ušetřit peníze

Na dovolenou byste se neměli zapomenout pojistit. „Pojištění stojí v řádu stokorun a může ušetřit velké peníze, když se něco stane,“ upozornila mluvčí cestovní agentury Invia Řezníčková.

Pavlíková doporučuje i pojištění na COVID-19. „I přes to, že se epidemiologická situace téměř ve všech oblíbených letních destinacích zlepšuje a koronavirová pravidla se rozvolňují, je důležité zvolit kromě základních krytí rizik proti úrazu nebo léčebných výloh i připojištění na covid. Díky tomu budou mít klienti v případě zdravotních komplikací v zahraničí zajištěnou asistenci a náklady na případné ošetření a další výdaje na zdravotní péči pokryté,“ uvedla mluvčí Čedoku.

  • Vezměte si roušku nebo respirátor

Zjistěte si, zda ve vaší cílové destinaci platí ještě nějaká covidová opatření. „V některých zemích je potřeba ještě nějaká dodržovat. Zdaleka to ale není takové téma, jako to bylo v posledních dvou letech. Opatření jsou spíš preventivního charakteru, než že by to byly nějaké restrikce. Například v některých zemích je třeba mít roušku v MHD nebo v nákupních centrech,“ řekl mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk s tím, aby si ji lidé radši vzali na dovolenou s sebou, aby nebyli překvapení.

Pavlíková doporučuje i respirátor. „Ten může být povinný i na palubě letadel nebo letištích, pro ochranu zdraví během cestování ho tak doporučujeme nosit, i přes to, že v České republice již povinné nejsou,“ podoktla. Ve kterých letadlech jsou povinná zakrytá ústa a nos čtěte ZDE.

  • Poslední „levná“ dovolená?

V Česku roste inflace a s ní i ceny potravin, pohonných hmot, energií i dalšího zboží. Podle zástupců cestovních kanceláří a agentur jsou ceny zájezdů zatím příliš nezvýšily. To by se ale mohlo změnit už během následujících měsíců.

„Ceny se letos navzdory inflaci a všeobecnému zdražování zvyšovaly zatím jen velmi výjimečně. Roste ale obava Čechů, že příští rok už budou zájezdy výrazně dražší. Naši hlavní velcí partneři zatím zájezdy nezdražují, ceny například kvůli dražšímu palivu nezvyšují ani německé cestovní kanceláře. Očekáváme, že zásadnější zdražení pod vlivem inflace přijde pravděpodobně až příští rok. Lze tedy říci, že letošní léto bude rekordní a možná i naposledy levné,“ upozornila Řezníčková z Invia.

I Kostka z Exim Tours zdůraznil, že ceny zájezdů jsou zatím příznivé. „Vzhledem k rostoucím cenám paliva už se ale v letních měsících s velkou pravděpodobností snižovat nebudou, mohly by naopak i růst,“ varoval.

  • Ceny mohou růst i v dovolenkových zemích

Zdražovat se může také v dovolenkových destinacích. „Během června se dovolenkáři v letoviscích setkají ještě s příznivými cenami bez velkého vlivu inflace, ovšem se zahájením hlavní turistické sezóny je nutné počítat s vyššími cenami v restauracích i supermarketech,“ upozornila Kateřina Chaloupková z Asociace cestovních kanceláří a agentur.

  • Last minute se letos nemusí vyplatit

Zástupci cestovních kanceláří také varují, že letos se nemusí vyplatit last minute dovolená. „S nákupem dovolené bych letos příliš neotálel. I když se externí vlivy do cen zájezdů zatím tolik nepropsaly, mohla by dál růst cena ropy, takže by se last moment letos úplně nemusel vyplatit. Lidé, kteří už vědí, že chtějí někam k moři letět, by zájezd letos měli koupit dřív než později,“ doporučil Bezděk.

Vzhledem k enormnímu zájmu o dovolené, mohou být ty nejlepší hotely navíc už vyprodané. „Dle velkých předprodejů je evidentní, že letošní nabídka na last minute nebude tak široká jako minulosti, takže doporučujeme všem zájemcům včas rezervovat svůj zájezd, aby měli jistotu termínu a mohli si vybírat jakou dovolenou chtějí, a ne čekat na to, co zbyde,“ řekl Kostka.

Podle Chaloupkové z Asociace cestovních kanceláří a agentur je zájem o last minute nabídky výrazný například u Bulharska.

  • Zkontrolujte si pas

Před cestou na dovolenou si nezapomeňte zkontrolovat také platnost cestovních dokladů, tedy pasu nebo občanského průkazu. „Zejména lhůty na vydání nového dokladu mohou odlet nebo odjezd zkomplikovat, proto je nutné myslet na to, že je důležité mít platný doklad pro sebe i ty nejmenší,“ upozornila Pavlíková.

V Schengenu stačí občanský průkaz, do zemí mimo je potřeba cestovní pas. „U některých zemí, například do Turecka nebo Egypta, musí být cestovní pas platný alespoň šest měsíců po návratu, takže je důležité zkontrolovat před rezervací zájezdu i tento údaj,“ zdůraznila mluvčí Čedoku. O víza je zase nutné včas požádat.

  • Na začátku prázdnin, na konci nebo v červnu či září?

Lidé si také často kladou otázku, kdy je nejlepší na letní dovolenou jet, aby na plážích a v hotelech nebyla „hlava na hlavě“. Cestovní kanceláře a agentury se ale shodují, že letní prázdniny jsou zkrátka nejvytíženější a těžko hledají mezeru, kdy by mohlo být o prázdninách volněji.

„Češi nejčastěji odlétají v sobotu 2. července,“ uvedla Řezníčková. Podobnou zkušenost má i Bezděk. „Nejžádanější u českých klientů je začátek července, kdy jsou sváty a lidé si nemusí brát dovolenou,“ podotkl s tím, že rodiny s dětmi jsou na prázdninách závislí, aby děti nepřišly o výuku. Podle Pavlíkové je vytížený i přelom července a srpna. „Rodiny bez dětí nebo senioři často počkají až na září, tam už postupně lidí ubývá,“ dodal Bezděk.

Podle Chaloupkové ale lidé v současné době naleznou velmi výhodné ceny pobytů i na červnové termíny. „Ve většině destinací u moře je příjemné počasí a stále ještě nejsou letoviska přeplněna turisty,“ zdůraznila.

  • Chci „dospěláckou“ dovolenou nebo pořádnou zábavu pro děti?

Lidé by si také měli dát pozor na to, zda chtějí dovolenou v hotelu „pro dospělé“ nebo v ráji pro děti. Mnoho hotelů nabízí i speciální stravu pro děti, dětské kluby, kde se o děti starají animátoři o, nebo venkovní brouzdaliště a tobogány.

Hotely „pro dospělé“ nabízí zase například luxusnější jídlo, masáže, sauny, večerní party, vodní dýmky nebo lepší drinky. Cestovní kanceláře se ale shodují, že s výběrem „ideálního“ hotelu lidem pomohou prodejci zájezdů.

  • All inclusive strava, polopenze nebo jen snídaně?

Lidé také často řeší, zda se jim více vyplatí koupit si all incusive stravu, nebo polopenzi či pouze snídaně, které vyjdou levněji. Podle zástupců cestovních kanceláří ale Češi nejčastěji volí právě all inclusive, kde mají lidé snídaně, svačiny, obědy, večeře a ještě mnohdy veškeré alkoholické i nealkoholické nápoje. „Češi all inclusive zkrátka milují,“ řekla mluvčí Invia.

  • Správně zabalené zavazadlo

Před odletem si také nezapomeňte správně zabalit zavazadla. „Do příručního zavazadla patří cennosti, nezbytné léky, veškerá elektronika – tedy například tablety i notebooky, ale také powerbanky, náhradní baterie nebo elektronické cigarety,“ uvedla Pavlíková s tím, že si lidé mají dát pozor i na limity tekutin, které mohou vzít na palubu. Důležité je také zkontrolovat povolené rozměry a limity zavazadel na osobu podle letecké společnosti, se kterou klienti letí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Ukrajinci zničili ruské vybavení na Hadím ostrově

22:27

Manželka Pljuščenka schytala výsměch kvůli ložnici. Takový mišmaš a kýč, píší jí fanoušci

22:08

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, viní ho z vlastizrady

21:38

Ukrajinci v Doněcké oblasti mají nově menší zákaz nočního vycházení

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.