Lidé si dají o dvě pivka a cigaretu méně, aby zdražování zvládli, tvrdí ekonom Zahradník

Inflace se do normálu dostane nejdříve v roce 2023. České domácnosti ale zdražování zvládnou. Budou muset utrácet méně za zbytečnosti, aby jim zbylo více na energie nebo bydlení. Vláda musí provést výdajový audit, aby věděla, kde má ve státním rozpočtu škrtat. „Mohla by tak uspořit až 180 miliard korun,“ poradil kabinetu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Zahradník.

Hospodářství České republiky by se v letošním roce mělo zvětšit o 3,1 procenta, ceny pak stoupnou o 8,5 procenta. Vyplývá to z aktuální makroekonomické predikce ministerstva financí. „Růst kolem tří procent není špatný, ale Česká republika nevyužila úplně možností, které se jí nabízely z hlediska financování národních plánů obnovy. Česko před covidem udělalo solidní konvergenční krok směrem k průměru Evropské unie, ale obávám se, že covid může být tou křižovatkou, která ji trošku zastaví,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Petr Zahradník.

Podle něho se už dvě třetiny členských zemí Evropské unie stihly na přelomu let 2021 a 2022 ekonomicky vrátit na předpandemickou úroveň. „Česká republika mezi ně nepatří a slibované proinvestování se z covidu zatím není na pořadu dne,“ dodal Zahradník. Ambice dosáhnout do roku 2025 průměru Evropské unie v úrovni hrubého domácího produktu na osobu je prý ohrožena.

Mzdy inflaci vykompenzují

Vláda by v tomto ohledu měla podle Petra Zahradníka přidat. A na první pohled by paradoxně mohla investicemi přispět ke stlačení inflace. K tomu by došlo v případě, že investice povedou ke zvýšení efektivity a produkčních možností země.

„Nejde jen o veřejné investice, ale i o ty soukromé. Myslím si, že ty takzvané smart investice mohou v delším období přispívat k tomu, že inflace nebude tak vysoká, jaká v současné době je,“ řekl ekonom. Zahradník rovněž připomněl jiný proinflační faktor, kterým je přechod na zelenou energetiku.

Inflace však bude podle Zahradníka v dalších měsících postupně slábnout a ze současných úrovní klesat. Do koridoru mezi 1 a 3 procenty, na který cílí Česká národní banka, se však vrátí spíše až v roce 2023. „Myslím si, že budeme rádi,“ dodal Petr Zahradník. Ještě za letošní leden a únor ale musíme počítat s inflací kolem deseti procent. Pak se již začnou projevovat také opatření České národní banky, která zpřísňuje měnovou politiku už od loňského června.

Nezvykle vysoké zdražování se však do kupní síly českých domácností nemusí promítnout nikterak drasticky. Zaměstnavatelé totiž budou počítat s tím, že bude nutné inflaci do růstu výdělků promítnout. „Procházíme obdobím, kdy je nárůst mezd odůvodněný. Myslím si, že bude platit inflační doložka a míra valorizace bude odpovídat míře inflace,“ uklidnil obavy plynoucí z toho, že inflace sníží tuzemské reálné mzdy.

Dělejme to jako Estonsko

K masivnímu zchudnutí by tedy podle Zahradníka docházet nemělo. „Problém bych viděl ve struktuře výdajů domácností. Spousta domácností bude nucena přehodnotit své výdajové priority. Když to hodně zlehčím, tak si lidé budou muset odpustit jedno, dvě pivka nebo krabičku cigaret ve prospěch toho, aby uhradili účet za energii,“ řekl ekonomický analytik České spořitelny.

Zahradník v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rovněž zmínil, jaký prostor má vláda Petra Fialy (ODS) v úsporách na výdajové straně státního rozpočtu. Ideální by podle něj bylo, kdyby se podařilo rozpumpovat ekonomiku, která by generovala dostatečný objem dodatečných příjmů. Zároveň je nutné, aby vláda provedla podrobný výdajový audit.

Česká republika by se podle Petra Zahradníka mohla inspirovat v Estonsku, které právě takový audit před několika lety provedlo a zdigitalizovalo veřejnou správu. „Díky tomu uspořilo na lidech, uspořilo na systémech, uspořilo na majetku, který potom prodalo. Poté se chlubilo, že v průběhu dvou až tří let bylo schopno ušetřit nějaká 2,5 až 3 procenta svého HDP. Kdybychom to vztáhli na podmínky České republiky, hovoříme o 150 až 180 miliardách korun,“ řekl Zahradník. Kroky, které by k takovým úsporám vedly, ale nemají být podle něj ukvapené, ale opřené o kvalitní studie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:28

Ruské jednotky zaminovaly mosty a silnice v Chersonské oblasti

10:01

Podle informací ukrajinského generální štábu Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské oblasti, která se nachází u hranic s Ukrajinou.

10:00

Rusové se ve videu pochlubili obávanou zbraní. Ukrajinci den poté minomet zdemolovali

09:43

Rusové ostřelují Charkovskou oblast. Zranění utrpělo 8 civilistů

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.