reklama

Ekonom varuje: V příštím roce budeme brzdit. Někomu mzdy porostou pomaleji než ceny

Tlaky na růst cen přetrvají i v příštím roce. O to razantněji zřejmě zakročí centrální banky – nejen u nás, ale ve všech klíčových zemích. Utahování opasků nás ale nečeká. „Žádná katastrofa, pořád porosteme, ale budeme brzdit,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Mojmír Hampl. Nedostatek zaměstnanců bude přetrvávat, ztráta práce podle něho tedy v dohledné době nehrozí.

reklama

Poptávka po zboží bude i v příštím roce silná. Češi se tak nemusejí obávat o zaměstnání, protože firmy budou stále shánět pracovní sílu, aby byly schopné vyrábět. I díky tomu lze očekávat, že nominální mzdy vzrostou. „Nejsem si ale jistý, že růst mezd bude všem pokrývat aktuální inflaci. To se zkrátka může stát a je to součást brzdění, které nás čeká,“ řekl Mojmír Hampl.

Podle něho jde o nevyhnutelný a fakticky správný vývoj. „Kdyby to totiž mělo být tak, že růst inflace vyvolá růst mezd, který by byl ještě vyšší než inflace, tak přesně spouštíme spirálu, ze které bychom se nedostali,“ zdůraznil bývalý viceguvernér České národní banky. Takovou situaci si prý nikdo nepřeje.

Vládní šetření dopadne na všechny

Mojmír Hampl vítá, že si nová vláda uvědomuje vážnost situace, v jaké se nachází české veřejné rozpočty. „V tom vidím jistý náznak pozitivní změny. Teď je otázka, co s tím můžeme nebo budeme dělat,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Podle něho je rovněž klíčové, že nový kabinet se bude moci opřít o důkladnou analýzu stavu veřejných financí, kterou může nabídnout Národní rozpočtová rada (Mojmír Hampl byl den po natáčení rozhovoru Poslaneckou sněmovnou zvolen novým členem NRR, pozn. red.).

„Jsem přesvědčen, že na stávající velikost veřejného sektoru stávající příjmy nestačí. Budeme tedy muset buď snižovat výdaje veřejného sektoru, a to se zdaleka nebavíme jen o státním rozpočtu, nebo zvyšovat příjmy, případně kombinovat obojí,“ řekl Hampl. Považuje přitom za evidentní, že vláda Petra Fialy bude chtít začít právě snižováním výdajů. Bude prý také nesmírně zajímavé, jak kabinet přepracuje rozpočet na rok 2022.

Fungování v rozpočtovém provizoriu po několik měsíců ale Mojmír Hampl nepovažuje za problém. „Nebrání to vládnutí v příštích měsících. Bude to spíš tlačit vládu k tomu, aby vypracovala mnohem lepší rozpočet,“ vysvětlil. Ať už šetření, nebo případné snahy o růst příjmů, by však podle Hampla měly dopadnout na všechny. „Týká se to nás všech, všichni jsme daňoví poplatníci. Neumím si představit brzdění, které by nemělo široký dopad úplně na všechny. Ale ten dopad může být relativně mírný a nemusí to být nic, co bude strašidelně bolet,“ dodal ekonom.

Energie budeme muset řešit častěji

Mojmír Hampl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rovněž odhadl, jak se bude v příštím roce vyvíjet situace na trhu s energiemi. Ty po určitém zvolnění na přelomu října a listopadu opět začaly zdražovat. Elektrická energie za posledních dvanáct měsíců zdražila skoro čtyřnásobně. „Je to podobné, jako byste za litr benzinu na začátku roku platili 25 korun, v říjnu byste platili třeba 50 a na konci roku byste platili skoro sto korun za jeden litr. Tak obrovské cenové výkyvy to jsou –⁠ a jdou jenom jedním směrem,“ řekl.

V cenách energií se podle něho již projevuje takzvaný Green Deal, tedy plán Evropské unie na zelenou transformaci evropské ekonomiky. „Zejména v očekávání růstu ceny emisní povolenky. U nich totiž už ani nejde o spekulaci, nýbrž o arbitráž. Když je něco téměř jistota, tak už nespekulujete o tom, jestli to půjde nahoru, nebo dolů, protože ten směr je dán,“ vysvětlil Mojmír Hampl.

Těžko se tak dá očekávat, že se ceny energií kdy vrátí na úrovně, na které jsme byli třeba ještě před rokem zvyklí. Domácnosti budou muset daleko častěji než kdy dříve sledovat aktuální vývoj cen energií na trzích. „A možná také budou dostávat častěji nabídky, častěji je budou muset porovnávat. Rozhodně ale nebudou moci žít v bezstarostné netečnosti, kdy ‚tohle vlastně nepotřebuji řešit‘. Tak jako se lidé naučili vybírat si benzinové pumpy, kde se dá dobře natankovat a v jiném čase zkusit jinou nabídku, budeme svědky takových časů i na energetickém trhu,“ uzavřel Mojmír Hampl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik
360°

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Kubek se ostře pustil do Voráčka: Šíříte nesmysly. A vy zas deptáte lidi, hájil se lékař

V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Kubka rozčílilo, když známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, během vysílání doporučoval ústní vodu jako prevenci proti covidu.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

reklama