reklama

Středula: Utahování opasků nesmíme dopustit. Mzdy by měly růst aspoň o devět procent

Českou republiku čeká zdražovací tsunami. Zažijeme něco, co si prý nedovedeme představit. Inflace se v příštím roce může dotknout deseti procent. „Jedna věc je oficiální inflace a spotřební koš, naprosto rozdílná věc je, jak to bude cítit důchodce, rodina s dětmi nebo osoba, která se stará o děti sama,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Co čeká od vlády Petra Fialy? Proč mzdově zaostáváme za Západem a kdy ho doženeme?

reklama

„Napadá mě spousta hodnocení, jak vidím v této chvíli rok 2022, ale myslím si, že to bude české zdražovací tsunami,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Podle Středuly zažijeme něco, co si nedovedeme představit, protože se růst cen zatím týkal převážně jen těch, jimž zkrachoval dodavatel energie. „Ceny energie, plynu, tepla se propíší do všech dalších,“ dodal šéf ČMKOS.

Josef Středula varoval, že na začátku roku 2022 se inflace může dotknout až hranice deseti procent. S tak vysokým růstem cen se Češi mohli setkat naposledy před čtvrtstoletím, tedy ve druhé polovině 90. let. Lidé to podle něho navíc pocítí individuálním způsobem. „Jedna věc je oficiální inflace a spotřební koš, naprosto rozdílná věc je, jak to bude cítit důchodce, rodina s dětmi nebo osoba, která se stará o děti sama,“ upozornil Středula.

Růst mezd inflaci nezpůsobuje

Podle něho bychom se v příštím roce měli soustředit na to, aby nedošlo k utahování opasků, před kterým nedávno varoval ekonom Lukáš Kovanda. „Lidé už transformaci mnohonásobně zaplatili, zaplatili ji zejména ti nejchudší,“ odmítl předseda největší české odborové centrály reminiscenci na počátek 90. let, kdy takzvané utahování opasků patřilo k průvodním jevům počátku ekonomických reforem po pádu komunistického režimu.

„Ekonomika i produktivita práce porostou, tak proč s klidem říkáme, že někdo si má utáhnout opasek. Lidé už na takovýto typ konsenzu nechtějí přistoupit,“ řekl dále Josef Středula. Podle něho bychom se na řešení aktuální situace, jako je nerovnováha veřejných rozpočtů nebo nejvyšší inflace za posledních 13 let, měli podílet všichni.

Odbory budou požadovat, aby mzdy v příštím roce rostly nejméně o devět procent. Josef Středula takový růst rozhodně nepovažuje za přemrštěný. „Jestliže je předpoklad, že inflace v příštím roce bude šest procent, jestliže je předpoklad růstu produktivity práce přibližně 3,2 procenta, tak to máte devět procent, která rozhodně k inflačnímu růstu nepřispějí,“ vysvětlil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Fialova vláda musí být moudrá

Josef Středula se rovněž vyjádřil k tomu, co očekává od nové vlády Petra Fialy. „Mohu říci to, co si přeji před každou vládou bez ohledu na její barvu. A to aby to byla vláda moudrá, aby byla schopna zvážit situaci všech. Nejen těch, kteří ji volili, ale aby pracovala ve prospěch celé České republiky,“ apeloval Středula. Kvitoval, že již od premiéra Fialy obdržel pozvání na 4. ledna, kdy chce projednat připomínky ke koaliční smlouvě coby základ pro diskusi o programovém prohlášení vlády. „Toto je moudrý přístup,“ dodal.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětloval, jaké jsou příčiny zaostávání českých mezd za německými či rakouskými. Podle něho je třeba vrátit se do 90. let, kdy se Česká republika nabízela zahraničním firmám jako země, kde je laciná pracovní síla. To se prý za posledních 30 let nepodařilo příliš změnit. „Když se přeneseme do současnosti, přes 73 procent volných pracovních míst je nabízeno pro absolventy se základním vzděláním. To znamená, že jsme zemí s levnou prací,“ upozornil Josef Středula.

Cesta za německými mzdami prý vede přes tlak na technologický pokrok, ke kterému podle něho přispívá právě i tlak odborů na zvyšování mezd. „Tím nutíme zaměstnavatele, aby zvyšovali produktivitu práce,“ dodal. Vláda by podle Středuly měla více podporovat vědu a výzkum nebo změnit způsob vzdělávání tak, aby česká pracovní síla byla produktivnější. „Pokud by se tuto kombinaci dařilo prosadit, mzdové přibližování Západu by se mohlo zrychlit. Ale představa, že to bude za deset let, je lichá. Spíše to bude v řádu nižších desítek let,“ uzavřel Josef Středula.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama