Byl jedním z nejlepších anglických útočníků v historii a věhlas si z trávníků přenesl také do života po kariéře. Gary Lineker se stal uznávaným expertem a také moderátorem nejsledovanějších fotbalových pořadů ve Velké Británii. Cokoliv řekne, o tom se pak na ostrovech mluví. Často nabízí neotřelé pohledy, které se těší velké oblibě. Během Eura ale svůj početný fanclub nejednou pobouřil.
Lineker byl fotbalově odkojen v časech, kdy byla hra – zvlášť v Anglii – daleko tvrdší a o poznání méně regulovaná než dnes. Brutální zákroky nerezultovaly v červenou kartu, kterou by si vysloužily dnes, často se přešly bez povšimnutí. Rozhodčí sahal do kapsy pro karetní napomenutí sporadicky. Vždyť sám Lineker „přežil“ celou kariéru bez jediné žluté.
MS ve fotbale 2022
„Sám sebe se ptám, jak je to možné. Přitom jsem pyšný, že se mi to podařilo. Časy se změnily a při současném posuzování tvrdé hry a přísnosti rozhodčích bych to už asi nedokázal,“ řekl v roce 1997 někdejší elitní střelec Leicesteru City, Evertonu, Barcelony nebo Tottenhamu Hotspur. Na klubové úrovni nasázel 238 gólů, za reprezentaci se trefil 48krát.
Kvůli tomu, v jaké době hrál, má pravděpodobně trochu jiný pohled na to, jak by měli rozhodčí na letošním Euru pískat. To se ukázalo jak v průběhu zápasů ve skupinách, tak v prvním kole play-off.
Českým fanouškům pravděpodobně neunikly výroky v souvislosti se zápasem českých barev s Chorvatskem. V prvním poločase šel tým Jaroslava Šilhavého do vedení, když Patrik Schick proměnil penaltu. Tu si sám český útočník „vybojoval“ poté, co ho stoper Dejan Lovren ve vápně ostře – byť zřejmě nechtěně – trefil loktem do nosu.
Na první pohled to nebylo evidentní, ale zpětné záběry i krev crčící z Schicka prozradily, co se stalo. Rozhodčí se šel poradit s videem a nařídil penaltu. Dalo by se říct, že nemohl jinak.
Jenže Lineker se vytasil se zcela odlišným názorem a ani krev ho nepřesvědčila. „Je povzbudivé vidět, že VAR je směšný všude stejně. Tohle nikdy nemohla být penalta,“ napsal na Twitteru. A zejména v české kotlině narazil na těžké nepochopení. Vždyť úder loktem do hlavy nemusí být chtěný, aby se pískal faul. Zkrátka jde o nebezpečnou hru.
Lineker komentoval rozhodčí i v posledním osmifinále
Neuběhly ani dva týdny a anglická legenda šla opět proti proudu. Tentokrát si pro svérázné zhodnocení vybrala osmifinálové utkání mezi Švédskem a Ukrajinou, konkrétně děsivý zákrok z prodloužení.
Seveřan Marcus Danielson svůj skluz načasoval tak nešťastně, že po odehrání míče zasáhl hororově kolíky napřed koleno Arťoma Besedina. Rozhodčí po zhlédnutí videa neváhal a ukázal Danielsonovi červenou kartu.
Besedin skončil s natrženými kolenními vazy, musel střídat a navíc nemůže být u dalšího zápasu Ukrajinců, kteří si nakonec zajistili historický postup.
Opakovačky „červeného“ faulu opravdu vyhlížely děsivě, a i když se – opět – mohlo zdát, že Danielson takto Besedina trefit nechtěl a vše bylo spíše nešťastnou souhrou okolností, taková nebezpečná hra se zkrátka ve fotbale trestá vyloučením.
Mate.. pic.twitter.com/jSGXUVe56j
— Matchday365 (@Matchday365) June 29, 2021
Ne podle Linekera. „Toto není červená karta. Do skluzu šel zcela jasně se záměrem odehrát míč. Zpomalený záběr ukazuje celou situaci horší, než ve skutečnosti je. Směšné,“ poznamenal na sociálních sítích 60letý rodák z Leicesteru.
Následovala smršť reakcí. Tou vůbec nejpopulárnější z hlediska počtu „lajků“ se stala naprosto stručná: „Ne, pleteš se.“
Dost uživatelů na Twitteru pobavila odpověď z jistého účtu Wodzu v polštině. „Hahahahah co kurwa ja wiem, że Anglia wygrała, ale aż tak się najebać?“ Jinými slovy: „Haha, já sakra vím, že Anglie vyhrála, ale až tak jsi se opil?“
Do diskuse přispěl v angličtině i populární český účet Neobjektivní novinář, jehož nadlehčené postřehy si můžete přečíst na webu CNN Prima NEWS. „Fotbal je jednoduchá hra, 22 chlápků se 90 minut honí za míčem a na konci Gary Lineker vyrukuje s totálním nesmyslem.“