reklama

Malé obchody krachují nejen kvůli pandemii. Žádají proto o podporu

V Česku každoročně zkrachují stovky malých obchodů, a to hlavně v nejmenších obcích. Na problém upozorňují zástupci maloobchodního sdružení, kteří to dávají za vinu velkým obchodním řetězcům. Navrhují proto na hypermarkety uvalit speciální daň z nemovitosti, z níž by mohly být nejmenší obchody dotovány. S možností většího daňového zatížení některých firem ze strany obcí přitom počítá novela ministerstva financí.

reklama

Mariánské údolí na Olomoucku má přibližně 1 600 obyvatel. Řada místních podle prodavačky Petry Švejštilové jezdí nakupovat do supermarketů ve větších městech v okolí. Místní obchod tak přežívá díky obecním příspěvkům.

„Lidé rádi nakupují ve velkých řetězcích, kdyby nebyly, nakupovali by víc u nás. Obec nám proto přispívá formou sníženého nájmu a investicemi,“ vypráví Švejštilová. Podobnou pomoc ale nenabízí každá obec. Podle družstva sdružujícího malé obchody v důsledku toho prodejny po stovkách ročně krachují, a to zejména v nejmenších obcích do tisíce obyvatel.

„Jednou z možností řešení je speciální daň pro řetězce, která by končila v jednotlivých obecních nebo krajských městech,“ říká předseda družstva velkoobchodních a maloobchodních jednotek Roman Mazák. Peníze by se pak mohly rozdělovat ohroženým malým prodejnám, které by se tím udržovaly při životě.

Jde o o schopnosti provozního

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu zastupujícího i velké řetězce ale situace malých obchodů rozhodně tak špatná není. „Může se stát, že jeden provozovatel nezvládne fungovat v dané obci, ale v 95 procentech případů obchod převezme někdo jiný. Různé snahy o zdaňování jsou jenom obranou těch, kteří neumí oslovit své zákazníky,“ říká prezident svazu Tomáš Prouza.

Ministerstvo financí ale s možností vyššího zdanění obchodních řetězců počítá. Ve sněmovně se momentálně projednává daňový balíček pro příští rok, který by obcím nově umožnil zvyšovat daně některým firmám, což potvrzuje i ministryně financí Alena Schillerová. „Budou moci zvednout koeficient například pro supermarkety nebo podnikatelské subjekty,“ tvrdí.

Podobný systém, kdy musely obchodní řetězce platit peníze navíc, se podle Agrární komory snažilo zavést také sousední Slovensko. Tamní vláda ale musela zákon krátce po jeho vyhlášení zase zrušit.

„Obchodní řetězce tehdy měly povinnost platit 2,5 procenta z čistých tržeb každý měsíc, nicméně k tomu ani jednou nedošlo, protože  zasáhla Evropská komise, která podobné opatření vyhodnotila  jako diskriminační,“ uvádí prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Podle šéfky státní kasy ale plánovaná česká úprava diskriminační nebude a na rozdíl od Slovenska prý možnost většího daňového zatížení nemíří jen na velké obchody.

Tagy:

Hlavní zprávy

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Holec: Vyjádření Mynáře připomíná sovětský Kreml. Kanceláři jde o čas a udržení moci

Situace kolem zdraví prezidenta Miloše Zemana od pondělí nabrala nový směr. Po přečtení části odpovědi Ústřední vojenské nemocnice ke stavu prezidenta předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) je jasné, že není schopen vykonávat svůj úřad. Komentátora Petra Holce z Info.cz přesto překvapuje, jakým způsobem se Hrad ke zdraví Zemana vyjadřuje. „Pondělní vyjádření Mynáře mi připomnělo sovětský Kreml, kde umírali nejvyšší funkcionáři a jejich stav se tajil,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje.

reklama

Domácí zpravodajství

Vláda není připravena na sílící epidemii, tvrdí Spolu. Jaká opatření preferuje koalice?

Vláda podle expertního týmu koalice Spolu nemá připravená opatření proti sílící epidemii koronaviru a neposkytla opozici potřebná data. V prohlášení, které AntiCovid tým v úterý poskytl novinářům, experti uvádí, že bez znalostí dat nemohou aktivně podpořit stanoviska připravovaná ministerstvem zdravotnictví. K jejich zapojení do rozhodování vyzval minulý týden premiér končící vlády Andrej Babiš (ANO).

reklama