Prochází kolem mě stará paní o berli. Na obličeji má respirátor a přes něj ještě dvě roušky, které jí lezou do očí. Stojím před radnicí Prahy 7, kde se v pondělí dopoledne rozdávaly respirátory zdarma, případně za dobrovolný příspěvek.
Paní vchází do budovy radnice. Ve vestibulu dostává od mladé slečny tři zabalené respirátory třídy FFP 2. Starší dáma je vděčná, asi třikrát děkuje a strčí respirátory do tašky. Slečna si na papírek poznamená tři čárky.
Povinné respirátory: Jak poznat ten kvalitní a v čem se liší FFP2 od KN95?
Respirátory budou od úterka povinné v obchodech, nemocnicích či veřejné hromadné dopravě. Vláda ale už lidem neříká, jak rozeznat kvalitní produkt od těch, které vaše zdraví neochrání. Český trh totiž stále zaplavují stovky tisíc kusů, které se sice „tváří“ profesionálně, ale ve skutečnosti nezískaly příslušné certifikáty a proti koronaviru dostatečně nechrání. Často jsou za směšnou cenu. Lidé tak šetří své peněženky na úkor zdraví a mnohdy to ani netuší. Jak poznat kvalitní respirátor, kolik by měl stát a kde ho koupit?
Žádné davy se do radnice nehrnou, lidé se trousí spíš průběžně. Většina ale vypadá vděčně. „Za dvě hodiny jsme rozdali kolem 170 respirátorů,“ říká slečna.
Ptám se paní s respirátorem a dvěma rouškami, zda je ráda, že má tři nové FFP2. „To víte, že jo. Nevím, kde bych je koupila. V obchodě, kam chodím, je nemají. Ale trvalo mi, než jsem našla, kde respirátory rozdávají. Taky by to mohli mít líp označené. Ale hlavně že jsem to našla,“ popisuje. O tom, že na radnici dostane respirátor, jí řekla sousedka.
Podle svých slov je ráda, že respirátory budou povinné na místech, kde se vyskytuje více lidí. „To víte, mám strach. Už mi není dvacet, ale pětaosmdesát. Tak hodně zdraví a na shledanou,“ otočí se a pomalu odchází.
Hlavně nechápu, proč respirátory neprodávají v každém obchodě u kasy třeba za deset korun.
Radost má i další z obyvatel Prahy 7, rovněž staršího věku. Tipuji kolem 70. Odnáší si rovnou šest respirátorů, i pro svoji manželku. „Je fajn, že je tady rozdávají. Už to mělo být dávno,“ sděluje mi. Že se budou respirátory rozdávat, si přečetl v novinách.
„Hlavně nechápu, proč je neprodávají v každém obchodě u kasy třeba za deset korun. To by si mohli všichni koupit. Ale buď jsou hrozně drahé, nebo je nikde nemají. To víte, s internetem moc neumím, tak si je nemůžu objednat,“ vysvětluje.
Pro respirátory ale nakonec přišly i mladší ročníky, které za ně zaplatily dobrovolný příspěvek. „Byla jsem vedle v drogerii, kde mají dva respirátory za 179 korun. To mi přijde nehorázné. Paní prodavačka mi poradila, ať přijdu sem,“ říká mladá žena s malým dítětem.
Opozice chce respirátory zdarma
Respirátory jsou drahé pro mnoho lidí. „Chtěla jsem respirátory, ale jsou moc drahé. To by mně nezbylo na nájem ani na jídlo,“ popsala v reportáži z Ostravska dlouhodobě nezaměstnaná matka. Látkové roušky, které mohla vyprat, jsou podle ní lepší.
V reakci na avizované vládní nařízení budeme v pondělí 22. 2. a v úterý 23. 2. vždy od 8 do 12 hod. na radnici Prahy 7, U Průhonu 38, dávat respirátory těm, kteří si respirátor nemohou dovolit koupit. A také za dobrovolný příspěvek těm, kdo jej prostě neseženou. Zůstaňte zdrávi!
— Jan Čižinský (@jancizinsky) February 19, 2021
Opozice už před několika dny navrhla, aby stát dal sociálně slabším lidem respirátory nebo chirurgické roušky zdarma. Premiér Andrej Babiš (ANO) naznačil, že by starostové mohli rozdat roušky, které zbyly z loňských voleb. Podle Babiše je na skladě volných 3,5 milionu roušek.
Respirátory třídy FFP2 nebo KN95 a vyšší budou od čtvrtka povinné na místech, kde se potkává větší množství lidí. Nosit je mají lidé například v obchodech, veřejné hromadné dopravě, na úřadech, v nemocnicích či lékárnách. Kdo nebude mít respirátor, může použít dvě chirurgické roušky nasazené přes sebe.