Jemenští rebelové Hútíové minulý týden prakticky denně zasypávali Izrael raketami. Izraelská obrana přiznala, že může na útoky reagovat jen omezeně, protože povstalci nikdy nepatřili mezi hlavní nepřátele židovského státu. Upozornil na to list The New York Times.
Sotva se trochu uklidnil konflikt v Gaze a Libanonu, musejí v Izraeli znovu čelit dalšímu nepříteli. Nebezpečným protivníkem je teď rebelské hnutí Hútíové, které ovládá podstatnou část Jemenu včetně hlavního města Saná.
ČTĚTE TAKÉ: Izrael uzavře svou ambasádu v Irsku. Zemi viní z „extrémní protiizraelské politiky“
List The New York Times upozornil, že povstalci z jižního cípu Arabského poloostrova posílají rakety nebo drony na Izrael teď téměř denně. Střely tak uletí vždy více než 1 600 kilometrů a pro Izraelce není snadné odhadnout, kam přesně dopadnou, ačkoli většinu z nich obrana odráží.
V minulosti ostatně jemenské rakety omylem zasahovaly i okolní státy. Hútíové jsou totiž s židovským státem na nože dlouhodobě a průběžně ho ostřelují od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem.
Teď Hútíové útočí znovu. Podle BBC tak činí ze solidarity k Palestincům.
A Izraelci přiznávají, že je situace vážná. „Máme problém,“ řekl Zohar Palti, bývalý ředitel zpravodajské služby Mossad, izraelské zahraniční zpravodajské služby, a bývalý ředitel pro politiku na izraelském ministerstvu obrany. Dodal, že Izrael nemá „patent“ na řešení tohoto problému.
„Izraelské bezpečnostní složky se nikdy prioritně nezabývaly Jemenem a v průběhu let nevynakládaly úsilí na shromažďování zpravodajských informací o Hútíích,“ uvedl list The New York Times s odkazem na vojenské odborníky.
Agenti hledají vůdce povstalců
Izrael se více soustředil na Írán, Hamás, Hizballáh a další bližší hrozby, takže nemá o jemenských povstalcích tolik zpravodajských informací. Jeho odvetné útoky zatím zřejmě nenapáchaly významnější škody.
„I Hútíové se naučí to, co se naučil Hamás, Hizballáh, Asadův režim a další,“ řekl ve středu premiér Benjamin Netanjahu.
Podle izraelské vlády se stát teprve nyní začíná na jemenské povstalce soustředit a během několika týdnů sesbírá podstatné zpravodajské informace. Do hledáčku se dostali i vůdci Hútíů, izraelští agenti je ale nejdříve musejí najít.
„Analytici připomínají, že Spojeným státům trvalo deset let, než vypátraly a zabily Usámu bin Ládina, zakladatele Al-Káidy, a Izraeli trvalo více než rok po útoku ze 7. října, než v Gaze vypátral a zabil vůdce Hamásu Jahjá Sinvara. Kdyby Izrael věděl, kde se vůdci Hútíů nacházejí, pravděpodobně by je již zabil,“ napsal list The New York Times.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Moskva je pro Asada přestupní stanicí, míní Pelikán. Proč by tamní režim ještě neodepisoval?