Že i při jinak maximální opatrnosti stačí v době covidové jediná chybička a následky mohou být fatální, ukazuje příběh manželského páru z amerického Chicaga. Carol a Mike Brunovi během pandemie oželeli rodinná setkání a s nejbližšími zůstávali pouze v telefonním či on-line kontaktu. Chtěli tak riziko nákazy snížit na nulu. Jenže jediná návštěva za účelem ostříhání měla fatální následky.
Oba manželé, kteří spolu byli více než 60 let, zemřeli na COVID-19 v rozmezí pouhých 10 dnů a patří mezi dalších více než 350 000 obětí nového typu koronaviru v USA. Smutný příběh veřejně sdílel syn manželů Brunových, Joseph.
„I když jsme si mysleli, že jsme všechno udělali dobře, mýlili jsme se,“ uvedl Joseph Bruno pro CNN. Jeho matka Carol během pandemie téměř vůbec neopouštěla svůj dům, ale 20. listopadu udělala výjimku, která se nakonec ukázala být osudovou chybou. Spolu s dcerou Michelle se odebrala k Josephovi, který potřeboval ostříhat, domů. Michelle, která pracuje v kadeřnictví, si zodpovědně nechala před setkáním s matkou udělat test na koronavirus, který jí vyšel jako negativní.
USA mají 20 milionů nakažených koronavirem. Tempo šíření nákazy se zvyšuje
Ve Spojených státech počet případů koronavirové nákazy překonal 20 milionů. Vyplývá to ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Milion nakažených přibyl v nejhůře postižené zemi světa za čtyři dny. Na USA tak připadá téměř čtvrtina celosvětové bilance infikovaných, kterých je nyní bezmála 84 milionů.
I tak všichni zúčastnění dbali na maximální opatrnost. Podle mladého Bruna nedošlo na žádné objetí, matka po celou dobu návštěvy, která trvala přibližně 40 minut, seděla u otevřeného okna a trojice byla vybavena rouškami.
Ovšem i to bylo málo. Hned druhý den začala sestra pociťovat symptomy onemocnění COVID-19, zanedlouho se necítili zcela fit ani Carol se svým synem. Na Den díkůvzdání už musela matka do nemocnice, a i když ještě tentýž týden byla pro výrazné zlepšení zdravotního stavu propuštěna, za dva dny se zase vrátila. Tentokrát už ji doktoři připojili na plicní ventilátor.
Dva týdny po Dni díkůvzdání začal pociťovat příznaky nemoci také Mike Bruno. Stejně jako v případě manželky mu musela vypomáhat plicní ventilace. Pouhé dva dny poté, co byl připojen na přístroje, jeho žena ve věku 79 let zemřela. Za dalších devět dní, 23. prosince, skonal i stejně starý Mike.
Podle Josepha by příběh jeho rodičů měl sloužit jako varování, že koronavirus si svou cestičku najde velmi snadno, přestože jste jinak velice opatrní. „Věc, ve které nacházím částečný klid v duši, je ta, že táta nevěděl, že mamka zemřela,“ dodal.