Sněmovny bylo dost. Někteří političtí matadoři se rozhodli, že už v letošních volbách nebudou kandidovat. Kromě Miroslava Kalouska z TOP 09, který se vzdal mandátu už v zimě, nechce poslancovat ani Václav Klaus ml. či tři poslanci hnutí ANO. Někteří zákonodárci se zase zřejmě nedostanou na kandidátku. To bude případ předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika.
Kalousek se poslaneckého mandátu vzdal letos v zimě. Už vloni v červenci oznámil, že ve sněmovních volbách nebude kandidovat. Poslancem byl dlouhých 22 let.
Budu volit STAN, přiznává Babišův poslanec Staněk. Popsal, jak to chodí v hnutí ANO
Hnutí ANO v posledních letech opouští čím dál více členů. Jedním z nich je i poslanec hnutí ANO a zastupitel v Brně Pavel Staněk. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsal, proč mu některé výroky premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše přijdou za hranou i proč je z fungování hnutí zklamaný. Poslanci ANO podle něj nejsou hloupí, ale jen velmi loajální.
„Pokládám za racionální a taktické, aby ve Sněmovně dále v diskusi vystupovali ti poslanci, kteří se budou v letošních volbách ucházet o hlasy voličů, což já nejsem. Moje 22letá dráha aktivního poslance se dovršila právě nyní,“ oznámil letos v lednu Kalousek v dolní parlamentní komoře.
Zákonodárcem už nechce být ani Václav Klaus ml. Ten svoji politickou kariéru zahájil v barvách ODS. Výkonná rada Občanské demokratické strany Klause ze strany vyloučila v březnu 2019. Odůvodnila to tím, že politik není loajální, otevřeně podporuje vystoupení České republiky z EU, účastní se akcí, které pořádají problematické organizace nebo zpochybňuje účast vojáků na vojenských misích.
Klaus poté založil hnutí Trikolóra. Měl ho vést do voleb, letos v březnu ale oznámil, že skončí v politice. Na post šéfa Trikolóry rezignoval a řekl, že nebude kandidovat ve volbách. Své rozhodnutí vysvětlil tím, že mu chybí pozitivní energie.
„V létě 2017, těsně před volbami, se mi rozpadla (ne mojí vinou) rodina a pozitivní energii víceméně od té doby prostě nemám. Chyba je ve mně. Nemám energii a nemůžu teď svolávat ostatní na zteč, když vím, že bych sám šel bez chuti,“ prohlásil Klaus ml. Trikolóru po něm vede poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, která s Klausem odešla z ODS.
Ve Sněmovně přišlo vystřízlivění, říká Staněk z ANO
S Poslaneckou sněmovnou se chce rozloučit i trojice zákonodárců hnutí ANO. Kandidovat odmítají tři výrazní podnikatelé: majitel výrobce automobilových dílů Brano Group Pavel Juříček, liberecký pekař Jiří Bláha a podnikatel v IT Pavel Staněk. Všem vadí, že se ANO odklonilo od původní rétoriky a přiklonilo se nalevo.
„Pod tlakem koaličního partnera se stalo (hnutí ANO) částečně populistické a částečně levicové,“ řekl Novinkám Juříček.
Ve Sněmovně už zřejmě nebude sedět ani dlouholetý poslanec a šéf klubu KSČM Pavel Kováčik. V dolní komoře je od roku 1996. Širší vedení komunistů však v polovině června odmítlo zařadit 65letého Kováčika na kandidátku. Definitivní slovo bude mít ještě ústřední výbor, který se má sejít v červenci.
Feri odešel po kauze se sexuálním obtěžováním
Kandidovat nebude ani jedna z nejvýraznějších tváří TOP 09 – Dominik Feri, který čelí obvinění ze sexuálních útoků na několik dívek. Poté, co se informace objevily v médiích, se Feri vzdal poslaneckého mandátu, ukončil členství v TOP 09 a oznámil, že už ve volbách nebude kandidovat.
U řečnického pultíku už neuvidíte ani ministra zdravotnictví a poslance Adama Vojtěcha (za ANO). „Skutečně to mám nastaveno tak, že tady budu do voleb. Nejsem ani na žádné kandidátce,“ uvedl Vojtěch v červnu pro web Aktuálně. Dodal, že politické prostředí nepovažuje za nejvhodnější a nechce v něm trávit další roky. Spekuluje se o tom, že Vojtěch by měl zamířit jako velvyslanec do Finska. On sám informaci zatím odmítá komentovat.