Studenti maturitních ročníků požadují zrušení letošních maturitních zkoušek. Důvodem je současný stav ve školách způsobený pandemií koronaviru. Na internetu proto vznikla petice, kterou zatím podepsalo více než 12 tisíc lidí. Maturitu však hájí představitelé středoškolských a gymnazijních organizací.
„Vzhledem k momentálnímu stavu v naší zemi (COVID-19) nejsme dostatečně připraveni podstoupit maturitní zkoušku,“ píší organizátoři petice ministru školství Robertu Plagovi. Apelují na něj i s připomenutím slovenského příkladu. Sousední země totiž ve školním roce 2019/20 svým maturantům závěrečné zkoušky zrušila.
Studenti maturitních ročníků v petici hlásí, že se kvůli zavřeným školám potřebné předměty omezily na minimum a často jsou kantory vysvětleny rychle a s minimální efektivitou. „Ve většině případů se některé předměty vůbec nevyučují,“ dodávají organizátoři petice. Jiné předměty, které jsou pro maturanty důležité, se pak podle nich učí mnohdy jen jednou či dvakrát týdně, což je pro jejich znalosti ve srovnání s klasickým vyučováním nedostačující.
Problémem jsou i zkoušky. „Písemné zkoušky jsou oznamovány chaoticky a k dalším informacím (pracovní listy, prezentace) nemá každý student vždy přístup,“ píší organizátoři petice a přidávají příklad, kterak někteří kantoři „využívají ke tvorbě úkolů programy, které jsou nekompatibilní s běžnými programy, jako jsou například Microsoft Word či PowerPoint“.
„Proto my, maturanti středních škol, vyjadřujeme obavu, že se všechno učivo, které jsme toto pololetí dostatečně nestihli probrat, vtlačí do učiva 4. ročníku, případně na jeho doučení nezbyde čas, což bude mít negativní vliv na výsledek maturitních zkoušek,“ uvádějí organizátoři petice, kterou zatím podepsalo více než 12 tisíc lidí.
Nesouhlasíme, zkoušky by měly být v běžném rozsahu, říká Schejbalová
S peticí za zrušení maturity však nesouhlasí představitelé středoškolských a gymnazijních organizací. „Domníváme se, že zkoušky by se měly konat v běžném rozsahu. Navíc se v letošním školním roce zavádí nový model, který bude podle našeho názoru pro maturanty mnohem jednodušší,“ sdělila CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR a ředitelka Gymnázia Nad Štolou Renáta Schejbalová. Podle ní totiž letošní státní část maturit bude obsahovat pouze didaktické testy s uvedením prospěchu „uspěl“, či „neuspěl“.
„Pokud mají někteří žáci pocit, že je učitelé dostatečně nepřipravují na maturitní zkoušku, měli by se obrátit na ředitele školy, případně zřizovatele, aby sjednal nápravu,“ dodala Schejbalová.
S peticí nesouhlasí ani předseda Asociace obchodních akademií a ředitel Obchodní akademie Heroldovy sady Richard Žert. Chápe obavy maturantů, neboť nynější situace pro ně není jednoduchá. „Otázka ale je, jestli by je v dlouhodobém horizontu těšilo, že by byli jediným ročníkem, který by maturitu dostal ‚bez boje’,“ řekl CNN Prima NEWS Žert.
Podle něj nehrozí, že by na jednotlivých školách byli maturanti zkoušeni z učiva, které se neprobralo. „Úloha kantorů obecně je, abychom studentům dali prostor a příležitost se něco naučit,“ doplnil předseda Asociace obchodních akademií.
Maturantka: Zkouška by být měla, ale chybí mi rok učiva
Pro konání poslední středoškolské zkoušky je i letošní maturantka z Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy Alšovo nábřeží. „Myslím ze maturita by měla být, ale s úlevami. Chci maturovat, ale maturuji pouze se třemi roky učiva. Nechci ji zrušit, protože do budoucna je maturita potřebná snad v každém povolání,“ řekla redakci CNN Prima NEWS.
Maturantka však zároveň připustila, že kvůli opatřením a distanční výuce jí chybí takřka rok učiva chemie. „Jsme schopní se toho hromadu doučit, ale naučíme se to jako básničku, což třeba v matematice a fyzice rozhodně nejde. Jsou předměty, které musíme pochopit a nemůžeme se je učit nazpaměť,“ dodala.