Vlivní vědci chtěli smést ze stolu verzi úniku koronaviru z laboratoře, ukazuje analýza

Rozsáhlá investigativní analýza časopisu Vanity Fair dospěla k podezření, že americká nevládní výzkumná společnost EcoHealth Alliance, kterou sponzoroval úřad epidemiologa Anthonyho Fauciho, úmyslně ovlivňovala veřejné mínění. A to proto, aby zdiskreditovala teorii, že koronavirus unikl z laboratoře. Fauci od počátku trvá na tom, že koronavirus má přírodní původ.

Svět už třetí rok s žije s pandemií koronaviru. Jenže se možná už nikdy nedozvíme, jak to celé skutečně začalo. V prvním roce pandemie byli vědci pevně přesvědčení o tom, že koronavirus přeskočil na člověka z netopýra. Pacient nula se měl nacházet na mokrém trhu v čínském Wu-chanu.

Jenže s přibývajícími důkazy a nejrůznějšími vodítky se odborníci v názorech na původ covidu čím dál více rozcházejí. Vlastní vyšetřování spustil i americký časopis Vanity Fair, který dospěl k šokujícímu odhalení.

To se točí kolem nevládní americké organizace EcoHealth Alliance, o níž se již delší dobu ví, že se podílela na výzkumu koronavirů právě ve Wu-chanu. Společnost sponzoroval americký Národní ústav pro zdraví (NIH), pod který spadal i Fauciho Národní ústav pro alergie a infekční choroby.

Vanity Fair odhalil, že britský zoolog a ředitel EcoHealth Alliance Peter Daszak údajně jen pár měsíců poté, co se koronavirus začal globálně šířit, zosnoval nepřiznanou marketingovou kampaň, která měla smést ze stolu teorii, že virus unikl z laboratoře.

Studie, která dělala problémy

Minulý rok pak evoluční biolog Jesse Bloom údajně zaslal Faucimu vědeckou studii, ve které zmiňoval, že si všiml, že prvotní sekvence koronaviru, které se v Číně dostaly na papír, zmizely ze záznamů. Což mohlo podnítit teorie, že se snaží čínská vláda něco tajit.

Bloomova studie působila v okruhu Fauciho kolegů jako dynamit. Okamžitě se uspořádala virtuální konference, kam si Bloom i Fauci pozvali vědecké spolupracovníky. Atmosféra hovoru prý byla velmi dusná a řečníci na sebe měli i křičet. Od jednoho z oponentů měl pak Bloom slyšet výzvu, aby výzkum přepracoval nebo nepublikoval.

Sám Fauci ale zvolal: „Do záznamu bych rád řekl, že já sám jsem nikdy nenaznačil, abyste smazal nebo opravil svou předběžnou studii.“ Bloom výzkum nakonec vydal.

Celé vyšetřování časopis Vanity Fair postavil na informacích ze 100 tisíc interních dokumentů společnosti EcoHealth Alliance a také na rozhovorech s bývalými zaměstnanci firmy.

Není vir jako vir

Ať už hrála EcoHealth Alliance v úvodu pandemie svou roli, nebo ne, zjevně chtěla, aby na ni nepadl stín pochybností. Logicky se ale objevila otázka, zda vědci ve Wu-chanu, kteří pracovali na základě grantu od zmíněné společnosti, nemanipulovali také s koronavirem, který způsobil globální pandemii.

Tuto teorii ale odmítá samotný Národní ústav pro zdraví USA. Podle něj si jsou viry, které zkoumali vědci, a koronaviry, které se posléze začaly šířit světem, podobné jen z 97 procent.

„Pro ilustraci – genom člověka a šimpanze je shodný z 96 procent,“ komentoval zástupce NIH, čímž chtěl ilustrovat skutečnou rozdílnost obou patogenů.

Fauci pak nadále společně s ostatními vědci odmítá teorii, že by měl koronavirus jiný než přírodní původ. Přesto ho nová zjištění dostávají ještě více pod tlak.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:14

Česko v neděli stejně jako v sobotu neudělila ukrajinským běžencům žádné dočasné vízum

09:59

Ukrajinská armáda znovu zasáhla Antonivskyj most v Chersonské oblasti

09:34

Institut pro studium války: Rusko odvolává velitele, boje se jim komplikují

09:07

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hají Rusko

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Živě
ON-LINE: Rusko rozmisťuje protipěchotní miny na Donbase, tvrdí Londýn a zmiňuje i oběti

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Londýn však varoval, že Rusko pravědpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že se Moskva nedočká rozhovorů s Kyjevem, pokud na okupovaných územích Ukrajiny uspořádá referenda o připojení k Rusku.

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.