Před sedmi lety potkal Jirku životní zvrat. Po odstranění znaménka mu lékaři potvrdili zhoubný nádor. I když následující kontroly proběhly v pořádku, klid měl jen do roku 2020. Tehdy si otec dvou dětí našel bulku na krku a musel na operaci. Na místo uzdravení se jeho stav postupně zhoršoval. Lékařům nezbývalo než jeho rodině oznámit, že melanom metastázoval do celého těla a Jirku poslali domů do paliativní péče. Nyní se o něj stará jeho manželka Lenka. Jelikož kvůli tomu nemůže pracovat na plný úvazek, dostala se rodina do finanční tísně.
Vše začalo v roce 2016, kdy lékaři Jirkovi odstranili znaménko. To se ukázalo být zhoubným melanomem. Další čtyři roky ale byly kontroly v pořádku. Nemoc ale chtěla Jirku zřejmě jen ukonejšít, v roce 2020 si našel Jirka bulku u podklíčkové tepny a musel být znovu operován. Na jaře 2021 dostal zvláštní druh záchvatu, při kterém nemohl mluvit a nebyl si schopen říct ani o pomoc.
Na co si dát u znamének pozor?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rakovina kůže postihuje nejen dospělé, ale i děti. Čeho si všímat a kdy jít k lékaři?
„Následovala magnetická rezonance a byl mu potvrzen otok mozku se třemi ložisky metastáz. Musel na dvě operace mozku,“ píše se v jeho příběhu na webových stránkách neziskové organizace Znesnáze21.
Bohužel však ani ty nepomohly. Už za necelé dva měsíce otci dvou dětí lékaři našli další ložisko a následovalo ozařování. „Až do července měl manžel relativně klid, ale při kontrole mu byly potvrzeny další dvě ložiska. Znovu se ozařovaly. Bohužel koncem září byly potvrzeny další tři ložiska,“ popisuje šíření nemoci Jirkova manželka Lenka.
Otce dvou dětí navíc potkaly i další zdravotní komplikace – epileptické záchvaty. „Ten první a největší mě opravdu neskutečně vyděsil. Naštěstí ho záchranáři rychle zvládli, ale manžela záchvaty velmi oslabovaly. Další ozáření proběhlo koncem října a z neurochirurgie nás poslali na dermatoonkologii,“ uvádí Lenka.
Po dalším vyšetření jim lékaři oznámili zdrcující zprávu. „Melanom metastázoval do celého těla, do rukou, do nohou a téměř do všech orgánů. Paní doktorka navrhla biologickou léčbu. V prosinci jsme měli zahájit léčbu, ale kvůli častým epileptickým záchvatům jsme byli odmítnuti a manžel byl poslán do domácí paliativní péče,“ doplňuje smutně.
Sám se nenají ani nenapije
Během loňských Vánoc se Jirkovi přitížilo. Dostal dva silné záchvaty a zůstal téměř zcela upoután na lůžko. „Sám se nenají, neobleče, neumyje, takže se u něj střídáme se syny,“ popisuje jeho manželka. Kvůli péči o nemocného manžela a otce se rodina postupně dostala také do finančních problémů.
„Pracuji jako uklízečka na šestihodinové směny, abych se mohla postarat o manžela. Synové oba studují a hodně mi pomáhají,“ říká Lenka. Jelikož Jirka od operace téměř nepracoval, žili pouze z jejího příjmu. „V průběhu roku 2022 jsme se dostali do finančních problémů a vznikl nám dluh na nájmu,“ přiznává žena.
„Dostali jsme už i předžalobní výzvu k uhrazení dluhu a s majiteli jsme se domluvili, že hned, jak dostaneme doplatek, vše jednorázově uhradíme. Bohužel nám z České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) napsali, že nic nedostaneme a všechno půjde na uhrazení dluhu u ČSSZ. Teď už zase nájem platíme, protože manželovi chodí pravidelně důchod, ale na splacení dlužného nájemného už nám peníze nezbývají,“ vysvětluje zapeklitost situace Lenka.
Rodina proto prosí o pomoc. Peníze ze sbírky by Jirkovi nejbližší rádi použili právě na úhradu dlužného nájemného. „Reálně nám hrozí vystěhování z bytu. Manželovi jsem přitom slíbila, že se určitě o něj až do posledního dne postaráme, že s námi bude doma. Teď nevím, jestli mu toto přání budu moct splnit,“ dodává Lenka.